Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Alimenty od państwa. Rewolucja dla rodziców

115
Podziel się:

Dziennik "Fakt" informuje, że od 1 października nadchodzą zmiany w Funduszu Alimentacyjnym. Rośnie kryterium dochodowe uprawniające do tej pomocy. Teraz próg wynosi 900 zł na osobę w rodzinie. Od 1 października kryterium zostaje podniesione do 1209 zł na osobę.

Alimenty od państwa. Rewolucja dla rodziców
Rośnie kryterium dochodowe uprawniające do pomocy z Funduszu Alimentacyjnego (Pexels)

Fundusz alimentacyjny ma wspierać osoby, które są uprawnione do alimentów, ale z różnych przyczyn ich nie uzyskują. Dysponuje środkami finansowymi pochodzącymi z budżetu państwa. Świadczenie wypłacane z funduszu alimentacyjnego może przysługiwać w wysokości maksymalnie 500 zł.

Zmiany w alimentach

Nawet bezskuteczna egzekucja alimentów nie musi oznaczać automatycznie przyznania świadczenia z funduszu. Konieczne jest jeszcze spełnienie kryterium dochodowego. Przypomnijmy, że do tej pory zarobek przypadający na osobę w rodzinie nie mógł przekraczać 900 zł miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Skutki obniżki stóp procentowych. "Dojście do celu w 2025 r. może się nie wydarzyć"

To się jednak od 1 października zmienia. "Fakt" informuje, że kryterium zostaje podniesione do 1209 zł na osobę.

"Nie zmienia się za to kwota samego świadczenia. Państwo wypłaca z Funduszu Alimentacyjnego kwotę zasądzonych alimentów, nie więcej jednak niż 500 zł na dziecko" - informuje dziennik. I dodaje, że nadal obowiązywać będzie zasada "złotówka za złotówkę". Czyli jeśli dochody przekraczają ustalany limit, wtedy alimenty o państwa wypłacane są w niższej kwocie.

Zmiana może dotyczyć 290 tys. rodziców, bo tylu nie płaci na swoje dzieci alimentów.

Długi alimentacyjne to już blisko 14 mld zł

W ostatnim roku długi alimentacyjne wzrosły w Polsce o 3,2 mld zł, do 13,9 mld zł - wynika z danych BIG InfoMonitor. Niesolidny tata rekordzista ma 45 lat i pochodzi z Wielkopolski, swoim dzieciom winien jest ponad 867 tys. zł.

Jak wynika z danych prowadzącego rejestr dłużników BIG InfoMonitora, długi alimentacyjne wynoszące 13,9 mld zł ma 274 tys. ojców. Panowie stanową 94 proc. spośród wszystkich wpisanych do bazy BIG InfoMonitor dłużników alimentacyjnych.

- Profil statystycznego dłużnika alimentacyjnego to mężczyzna między 35. a 54. rokiem życia, z przeciętnym długiem przekraczającym 50 tys. zł - wskazała niedawno PAP Halina Kochalska z BIG InfoMonitor.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
donna
3 tyg. temu
Nie mogę zrozumieć, dlaczego na wpływ alimentów nie ma 500 plus oraz inne dodatki, które matki otrzymują, jak będzie tak dalej one utrzymują z alimentów i dodatków, a same nie dokładają nic, nawet za alimenty spłacają kredyty i ciągle to ojciec jest pokrzywdzony, 500 plus jest na dziecko a nie dla matki / tym bardziej jak będzie 800/ dlaczego nie wlicza się do dochodu matki, powinno to się zmienić i wliczać na wysokość alimentów,
Dżujka
2 miesiące temu
Chciałabym sie zapytać czy do mojego dochodu na samą wliczają się alimenty? Alimenty od ojca są wypłacane przez Mops 500zł a z mamą mam ugodę mediacyjną. Czy drugie alimenty wliczają sie do dochodu i mimo 1209 zł na osobę mogę zarobić 709zl uwzględniając dochód z drugich aliemntów?
Turysta
2 miesiące temu
Kobiety zapłacą za te przekręty na dziecko. Na zachodzie Panie zamiast dzieci noszą pieski i kotki w ubrankach w nosidełkach i wózkach dziecięcych. Taka prawda. Sterylizują się chemią bo przyjemnie a później są dziurawe. Mają za swoje. Sorry babe mężczyzna nie pomoże, bo mężczyzna zapamięta że śpisz do 8 rano i żyjesz na boku za kasę dzieci
Katarzyna
2 miesiące temu
Kpina...
Grzegorz
2 miesiące temu
A co z alienacją ojcowską. Ja płacę alimenty,a kontakty z dziećmi są mnie przez matkę uniemożliwianie, pomimo prawomocnego wyroku sadowego
...
Następna strona