Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Szczepienia na COVID-19. Kto może skorzystać i jak zmienia się sam program szczepień?

70
Podziel się:

Program szczepień przeciw COVID-19 wkracza w kolejną fazę. Już od wtorku na szczepienie będą mogły zapisać się osoby w wieku 60+ (urodzone w latach 1957-1961). Jednocześnie zmienia się system przyjmowania drugich dawek preparatu. Podpowiadamy, co musisz wiedzieć o programie szczepień.

Szczepienia na COVID-19. Kto może skorzystać i jak zmienia się sam program szczepień?
Szczepienia na COVID-19. Kto może skorzystać i jak wygląda program szczepień? (PAP, PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)

Na wstępie przypomnijmy, że mimo burzy medialnej wokół preparatów firmy AstraZeneca pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapewnił, że nie zostanie on wycofany z użytku.

W związku z tym podjęto decyzję o przyspieszeniu rejestracji na szczepienia kolejnych grup wiekowych. - We wtorek zaczynamy rejestrację osób urodzonych od 1957 r. do 1961 r. - podkreślił Dworczyk.

- Apelujemy do wszystkich, żeby kierować się wytycznymi lekarzy, naukowców i żeby się szczepić - im szybciej zaszczepimy jak największą część polskiej populacji, tym szybciej wrócimy do normalności - powiedział szef KPRM.

Już niemal dwa tygodnie trwa rejestracja seniorów na szczepienia. Pierwsze mogły zapisywać się osoby w wieku 69 lat z rocznika 1952. Od czwartku 18 marca dołączyły o nich osoby w wieku 68-67 lat (roczniki 1952-54). Od 22 marca okienko miało otworzyć się dla tych w wieku 66 i 65 lat, rocznik 1954-56.

Szczepienia przeciw COVID-19. Jak się zapisać?

Zapisywać się na szczepienie będzie można przez infolinię 989 lub online - na portalu pacjent.gov.pl, ale także wysyłając SMS-a na nr 880-333-333. Istnieje również możliwość zapisania się bezpośrednio w punkcie szczepień.

Jednocześnie na bieżąco regulowane są kwestie dotyczące przyjmowania preparatów zwalczających COVID-19. Tym samym już od 8 marca osoby szczepione mają ustalany termin podania drugiej dawki według nowego schematu, z wydłużonymi odstępami między iniekcjami.

Szczepienia preparatem AstryZeneki mają być od teraz realizowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 12 tygodni, ale nie dłużej niż 84 dni.

Szczepionki mRNA od Pfizera i Moderny mają być z kolei stosowane w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu między dawkami w granicach 6 tygodni, ale nie dłużej niż 42 dni.

Jednak tym, co budzi największe emocje wokół szczepień w ostatnich tygodniach jest nie tylko brak preparatów, ale ich częściowa "nadwyżka". Sytuacja ma związek z doniesieniami o rzekomych komplikacjach po szczepieniach preparatami firmy AstraZeneca.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący COVID-19. Ostatnia doba przyniosła w naszym kraju 21 849 nowych przypadków koronawirusa. W samym Wrocławiu przybyło 501 chorych. Z powodu COVID-19 w naszym mieście nie zmarła ani jedna osoba.

Zobacz także: Problem ze szczepieniami. "Najwięcej pretensji mają ci, co sobie nie radzą"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Witold
3 lata temu
Krzysztof Krawczyk zachorował na Covid mimo, że przyjął 2 dawki szczepionki Pfizera i totalnie się izolował (bliscy mieli nawet o to do Niego pretensje). Łączę się w bólu z tym wielkim artystą i wyciągam wnioski.
str
3 lata temu
Nie ma informacji o 70+ ponieważ rząd chce doprowadzić do eliminacji tej części populacji.
Pacjent
3 lata temu
Dajcie nam wybór szczepionki!!!!!!!!!
!!!!!!!!!
3 lata temu
NIECH NIE ROBIA LUDZI W BALONA NIKT I NIGDZIE TEJ ASTRYZENEKI NIE CHCE TO POSTANOWILI ZE ABY NIE STRACIC KASY ZA PRODUKCJE WYSLEMY DO POLSKI NIECH ICH SZCZEPIA A SKUTKI UBOCZNE NIEWIELKA STRATA
coco
3 lata temu
żyje normalnie od roku nie opuszczam mszy, imprez rodzinnych, sklepów, spotkań z kolezankami. Kilka bliskich osób z mojego otoczenia miało covida oraz mąż i co? i nic jestem zdrowa
...
Następna strona