Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Szczepienia. W Łodzi zaszczepione dzieci dostaną dodatkowe punkty przy zapisie do przedszkola

7
Podziel się:

W tegorocznej rekrutacji do publicznych przedszkoli w Łodzi zastosowane zostanie zupełnie nowe kryterium: dzieci z kompletem obowiązkowych szczepień dostaną o 20 punktów więcej przy zapisach. Oficjalnie pomysł wyszedł ze strony lekarzy z Okręgowej Izby Lekarskiej.

Szczepienia. W Łodzi zaszczepione dzieci dostaną dodatkowe punkty przy zapisie do przedszkola
Zaszczepione dzieci mają większe szanse na dostanie się do łódzkich przedszkoli (Pixabay)

Rekrutacja do publicznych przedszkoli rozpocznie się 1 kwietnia. Na dzieci czeka 18 tys. miejsc. Nie tylko w Łodzi, ale chyba każdym mieście, chętnych jest zawsze znacznie więcej niż miejsc, wobec tego każdemu rodzicowi zależy, by zdobyć jak najwięcej punktów, dzięki którym w "wyścigu o przedszkole" jego dziecko zdobędzie lepsza lokatę.

Bo o miejscu w przedszkolu nie decyduje ani zasada "kto pierwszy, ten lepszy" ani rejonizacja, lecz właśnie liczba zdobytych punktów. Wynikają one z ustawy, która pierwszeństwo daje dzieciom niepełnosprawnym, z rodzin wielodzietnych albo w których jest choć jedna osoba niepełnosprawna.

W Łodzi dojdzie w tym roku dodatkowe kryterium: komplet szczepień.

Zobacz także: Kiedy zostanie zaszczepiony przeciętny Kowalski? Szczera odpowiedź doradcy premiera

Jeśli więc w danym przedszkolu wielu kandydatów będzie miało taką samą liczbę punktów, to przesądzi właśnie fakt, czy dziecko jest zaszczepione. Będzie ono miało bowiem 20 punktów więcej w rekrutacji. Pierwszeństwo zawsze mają jednak wspomniane wyżej kryteria ustawowe.

Nie chodzi tu, oczywiście, o szczepienia przeciw koronawirusowi. Rada Miasta zadecydowała o dodatkowych punktach za szczepienia obowiązkowe, które podawane są zgodnie z kalendarzem szczepień. To szczepienia m.in. przeciw gruźlicy, różyczce czy śwince.

Jak informuje łódzka "Gazeta Wyborcza", dyskusja na temat dodatkowej gratyfikacji dla zaszczepionych trwała już od niemal dwóch lat. Pomysł wyszedł od wrocławskich społeczników, którzy stworzyli obywatelski projekt "Szczepimy – bo myślimy", kiedy z dnia na dzień rosła liczba zachorowań na odrę.

Łódzcy radni zgodnie popierali pomysł, by podczas rekrutacji do przedszkoli uwzględniać to, że dziecko jest zaszczepione, ale decyzji wciąż nie było i pojawiały się głosy, by projekt został zgłoszony jako inicjatywa obywatelska. W końcu lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej przekazali projekt uchwały do rady miejskiej, radni przegłosowali to jednogłośnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Pozdrawiam
3 lata temu
Jak mogą być wymogiem szczepione dzieci jak nie wolno zaszczepić dzieci na koronę. Od 16 roku życia dopiero szczepionka i większość bubel pfizera wyleje do zlewu. Co nagle to po diable.... Nie można w pół roku opracowac czegoś i podawac ludziom....
Radek
3 lata temu
Widzę że niewygodne komentarze giną z niewiadomych przyczyn. Napisze jeszcze raz zgodnie z konstytucja wszyscy są również wobec prawa. Wiec panstwo radni w moim odczuciu łamanie konstytucję. I uważam to za skandal
Radek
3 lata temu
Po prostu skandal. Znow łamanie konstytucji. Przeciez wszyscy są również wobec prawa.
Kierowca
3 lata temu
Lux
roberts
3 lata temu
Dzieci , które są ciągle szczepione mają niskie IQ, są narażone na choroby przewlekłe jak i również w późniejszym wieku na choroby psychiczne. Odpowiednia żywność, ruch są gwarantem zdrowia a nie chemiczne szczepionki.