Notowania

google
21.01.2019 14:48

Szef Google'a w Polsce. Rozmawia z przedstawicielami regionu o cyfryzacji

W warszawskim Pałacu na Wodzie zorganizowano spotkanie przedstawicieli regionu z dyrektorem generalnym Google Sundarem Pichaiem. Wcześniej z managerem na zamkniętym spotkaniu rozmawiał premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sundar Pichai i Mateusz Morawiecki przed spotkaniem (Fot: Paweł Supernak)

- Historia naszego regionu pokazuje, że mamy tu innowatorów, ale to inni korzystają z ich talentów. Chcielibyśmy znaleźć sposób, jak w Czechach, Litwie czy Polsce - przy współpracy z firmami takimi jak Google - utrzymać talenty w krajach. Nie chcemy kolejnego drenażu mózgów - mówił podczas otwarcia Central and Eastern Europe Innovation Roundtable premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przypomniał także, że pięcioprocentowy wzrost PKB w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie, a nasz region pozostaje najszybciej rozwijającym się w całej Unii Europejskiej. - W szczególności chcielibyśmy skoncentrować się na gospodarce cyfrowej, która jest ważna dla nas wszystkich i dla Google. Skoncentrujemy się na tym, jak znaleźć odpowiednią platformę współpracy - wyjaśnił cel organizacji spotkania w formule "okrągłego stołu" i określił go jako kolejny "kamień milowy" na drodze rozwoju. Wśród wcześniejszych wymienił obalenie komunizmu, wstąpienie do Unii Europejskiej oraz NATO-6130285597505153c), a także trwającym współtworzenie "czwartej rewolucji przemysłowej"

Sundar Pichai, dyrektor zarządzający Google’a, pojawił się w Polsce, by wziąć udział w spotkaniu Central and Eastern Europe Innovation Roundtable (Okrągły Stół Innowacji Europy Środkowej i Wschodniej). Poza Mateuszem Morawieckim i wiceministrem cyfryzacji Tadeuszem Kościński z managerem rozmawiać będą m.in. minister gospodarki Litwy Virginijus Sinkevicius oraz niżsi rangą przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za przemysł i technologię z Węgier, Czech oraz Rumunii.

Polski biznes reprezentować będą spółki państwowe, jak PKO BP, Pekao SA, PZU czy PLL LOT oraz prywatne – m.in. Empik.

Jak zrobić z Polski giganta technologicznego?

Rozmowy mają dotyczyć gospodarki naszego regionu oraz możliwości jej rozwoju w oparciu o nowe technologie. Jak wskazują analitycy firmy doradczej McKinsey& Company, cyfryzacja może przyczynić się przyrostu polskiego PKB o 275 mld zł do roku 2025. Jak wynika z przekazanych mediom informacji, poruszone zostaną także problemy tempa przyrostu wynagrodzeń, który nie nadąża na wzrostem gospodarczym czy zmiany na rynku pracy wynikające z automatyzacji.

Przed „okrągłym stołem” Sundar Pichai rozmawiał z Mateuszem Morawieckim na zamkniętym spotkaniu w cztery oczy.

Równocześnie w Polsce trwają prace nad stworzeniem hybrydowej chmury obliczeniowej, którą równocześnie wykorzystywać będą mogli i przedstawiciele administracji publicznej i indywidualni użytkownicy. – Pracujemy nad stworzeniem chmury hybrydowej, korzystając z brytyjskiego doświadczenia. Chmura prywatna byłaby prowadzona przez rząd i dedykowana administracji publicznej. Widzimy także w Polsce miejsce dla chmury publicznej. To, nad czym musielibyśmy się pochylić w pierwszej kolejności, to klasyfikacja danych, ocena, które byłyby częścią chmury rządowej, a które publicznej. Jeśli chodzi o chmurę publiczną, to w najbliższej przyszłości rozpiszemy przetargi – wyjaśnia Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: google, cyfryzacja, okragły stół, pkb, gospodarka, wiadomości, mateusz morawiecki, innowacje
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2019

MaysA Pan Morawiecki to nie boi się Pierwotniaków ??? przecież jego Mentor J. Kaczyński mówił że Ciemne nacje przenoszą zarazki !!!!

21-01-2019

knowing"Równocześnie w Polsce trwają prace nad stworzeniem hybrydowej chmury obliczeniowej, którą równocześnie wykorzystywać będą mogli i przedstawiciele … Czytaj całość

21-01-2019

QEPOD PRETEKSTEM RACZEJ PROFILOWANIE I ŚLEDZENIE LUDNOSCI

Rozwiń komentarze (14)