Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Covid-19
14.10.2020 16:57

Koronawirus w Polsce. Szpitale modułowe, polowe i chorzy w koszarach. "Przygotowujemy się na najgorsze"

Z dnia na dzień jest coraz więcej zakażeń, a w szpitalach brakuje miejsc. Samorządy szukają więc alternatywy. Szpitale modułowe i polowe będą powstawać w całej Polsce. - Niewiele to da, problem jest gdzie indziej - komentują eksperci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Boleslawiec.pl)
Budowa szpitala modułowego w Bolesławcu (Fot: UM Bolesławiec)

- Są zapytania z całej Polski. Od szpitali, od samorządów, z rządu - słyszymy w firmie Algeco, która oferuje szpitale modułowe.

Takie szpitale można postawić szybko, czasem nawet w ciągu dwóch tygodni. A placówki medyczne pilnie potrzebują nowych miejsc. Już teraz zajętych jest ponad 6 tysięcy miejsc dla chorych na COVID-19. Zajętych respiratorów jest niemal 470.

Pierwsze szpitale modułowe już zresztą stają. W Bolesławcu taki szpital stanął w niecały miesiąc. Na 1,3 tys. metrach kwadratowych pomieszczono 65 łóżek. Pierwsi pacjenci mają się tam pojawić już niebawem, w tej chwili trwają prace wykończeniowe.

Nowe obostrzenia w szkołach i akademikach? Wiceminister o ogniskach epidemii

- Niebawem mamy stawiać szpital o powierzchni 3 tys. metrów, na Mazowszu - słyszymy w Algeco. Firma Protan Elmark już też sprzedała pierwsze hale, które mają być wykorzystane jako tymczasowe szpitale.

O tym, że w tradycyjnych szpitalach brakuje miejsc, słychać w całym kraju. - Stanowiska intensywnej terapii się skończyły. Tydzień temu na miejsce respiratorowe w szpitalu MSW była kolejka 12 chorych z COVID - napisał w serwisie społecznościowym kierownik oddziału w jednym z warszawskich szpitali. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak również mówił, że w szpitalu zakaźnym w jego mieście zaraz będzie brakować miejsc.

Niedawne wydarzenia w Nysie pokazały natomiast, jak tragiczne mogą być skutki braku miejsc w szpitalach. Zakażony koronawirusem zmarł w karetce czekającej przed SOR-em. W placówce, do której trafił na początku, miało nie być już wolnych respiratorów.

Czy alternatywą są więc szpitale modułowe? - Szukamy różnych rozwiązań - słyszymy w jednym z urzędów wojewódzkich w zachodniej Polsce. - W grze są właściwie wszystkie pomysły - szpitale modułowe, polowe szpitale w namiotach, ale też tymczasowe szpitale w koszarach wojskowych - dodaje nasza rozmówczyni. I mówi, że samorząd "przygotowuje się na najgorsze". Czyli na sytuację, w której zakażeń jest zdecydowanie więcej niż obecnie.

Oficjalnie jednak mało kto chce na ten temat rozmawiać - zarówno na szczeblu samorządowym, jak i rządowym. Nasze pytania o strategię odnośnie tymczasowych szpitali, skierowane do Ministerstwa Zdrowia, pozostały na razie bez odpowiedzi. Oficjalnie nie chcą rozmawiać też przedstawiciele urzędów wojewódzkich. - Rozmowy na ten temat trwają - słyszymy w jednym z nich. Wielu dyrektorów szpitali nie chce czekać na decyzje polityków - i samemu szuka rozwiązań.

Pracownicy firm produkujących tymczasowe szpitale przygotowują się na pracowitą jesień. Bo epidemia przyspiesza. - Nie widzę tutaj alternatywy. Chyba przecież nie będzie się chorych przyjmować na stadionach - opowiada nam przedstawicielka jednej z firm.

"Miejsca skończą się na końcu"

Eksperci jednak przestrzegają, że samo otwieranie tymczasowych szpitali nie rozwiąże głównych problemów, z którymi musi się teraz zmierzyć służba zdrowia.

- Otworzyć szpital jest stosunkowo prosto. Gorzej z wyposażeniem, a przede wszystkim – z kadrą. Tych dwóch rzeczy już teraz bardzo brakuje. Bo przecież miejsca skończą się najpóźniej. Wcześniej skończy się profesjonalny sprzęt, a najwcześniej – fachowa obsługa medyczna - mówi money.pl profesor Maria Gańczak, specjalistka od chorób zakaźnych.

Profesor przyznaje, że nie ma pojęcia, skąd samorządy i dyrektorzy szpitali wezmą lekarzy czy pielęgniarki do obsługi dodatkowych łóżek. - Oczywiście, można zaangażować na przykład studentów ostatnich lat medycyny. Tylko to wszystko odbije się na jakości leczenia - opowiada. Podobne skutki jej zdaniem będzie miało angażowanie do opieki nad pacjentami z koronawirusem lekarzy o specjalizacjach niezwiązanych z wirusologią.

Jak dodaje Maria Gańczak, rządowe plany na pokonanie drugiej fali koronawirusa powinny powstawać już w czerwcu. - Rząd więc musi to opracowywać dzisiaj, w bardzo trudnej sytuacji. A jak wiadomo, pośpiech nie jest dobrym doradcą - mówi.

Z informacji money.pl wynika, że dyrektorzy szpitali mocno walczą teraz o specjalistów z wiedzą na temat wirusologii - o lekarzy, ale i o pielęgniarki. - Po prostu wszyscy sobie próbują podkupić lekarzy. Niektórzy są rekrutowani właśnie specjalnie do szpitali alternatywnych - opowiada nam anonimowo pracownik szpitala z Mazowsza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2020

DomNajwiększy problem Polski w dobie pandemi to nieudolne rządy PiS. Pozdrawiam

14-10-2020

blitzkriegnadludzie z POKO chcieli robić jesienią wybory ciemnemu ludowi, najwyraźniej szykowali holokaust Polakom, nie wyszło to zaPOwiedzieli, że zagłodzą

14-10-2020

bajkopisarzWitam Państwa. Chciałbym wam opowiedzieć historyjkę pewnego niezwykłego napadu na bank. Otóż pewnego pięknego styczniowego poranka, do europejskiego … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (213)