Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Sztuczna inteligencja wymiecie gros zawodów z rynku pracy? "Byłbym bardzo ostrożny"

8
Podziel się:

Na rynku pracy rozpoczęła się właśnie rewolucja związana ze sztuczną inteligencją. Choć minęło kilka miesięcy od upublicznienia ChatGPT, to już powstają nowe zawody związane z tym modelem językowym. A czy okaże się, że część z nas straci pracę? – Byłbym bardzo ostrożny w szacowaniu – mówi nam dr Wojciech Hardy z Wydziału Nauk Ekonomicznych.

Sztuczna inteligencja wymiecie gros zawodów z rynku pracy? "Byłbym bardzo ostrożny"
Sztuczna inteligencja i ChatGPT zmienią rynek pracy? Naukowcy odpowiadają (zdj. ilustracyjne) (Getty Images, Luis Alvarez)

Na śniadaniu prasowym na Uniwersytecie Warszawskim poruszono temat ostatnich przełomów technologicznych na rynek pracy. Zmiany te są brane pod lupę przez naukowców nie od dziś.

Mniej więcej od 20 lat jest podejście, żeby patrzeć na to, jak one wpłynęły na rynek pracy. Najpierw była komputeryzacja, potem rozwój internetuoprogramowania, chmury. Przez cały czas przewijała się też najpierw robotyzacja, a potem uczenie maszynowe. Zmian więc było dużo, natomiast dotychczas mówiło się o tym, że służą one automatyzacji pracy – zauważa dr Wojciech Hardy z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członek zespołów Digital Ekonomy Lab i Labfarm i Polskiego Ośrodka Ekonomii Kultury.

Badacze dlatego też skupiali się na analizie pracy pod kątem zadań fizycznych i kognitywnych (abstrakcyjnych) lub też rutynowych i nierutynowych. Dotychczas technologia miała odciążać pracowników od działań rutynowych. Wszystko jednak zmienił najpierw algorytmizacja, a następnie rozwój sztucznej inteligencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Filipem Bittnerem

Jedno jest pewne: zmiany

Nie oznacza to jednak wcale, że natychmiast spora grupa pracowników zostanie wypchnięta z rynku pracy i już się na nim nie odnajdzie. Bo jak pokazuje historia, choć część zawodów traci znaczenie lub znika z rynku, to jednak wykonujące je osoby najczęściej przekwalifikowują się.

Poza tym pojawiają się przecież miejsca pracy, których w przeszłości nikt nie mógł przewidzieć. Dobrym przykładem są prompt inżynierowie (prompt engineers), czyli osoby specjalizujące się we wpisywaniu odpowiednich poleceń do chatbota.

Wciąż nie mówimy o całych zawodach, które będą automatyzowane, tylko automatyzacji poszczególnych zadań. Nie mówiłabym o "zanikaniu" zawodów, tylko raczej o ich przekształcaniu pod wpływem rozwoju sztucznej inteligencji – mówiła podczas spotkania na Uniwersytecie Warszawskim Satia Rożynek, doktorantka UW w dyscyplinie ekonomia i finanse.

Czego tak naprawdę boją się ludzie?

Na nasze obawy w związku z pracą wpływa nie to, co rzeczywiście dzieje się na rynku pracy w wyniku przełomów technologicznych, lecz samo nasze wyobrażenie o tym, co może się wydarzyć.

– Dużą rolę w tym wypadku odgrywa sposób przedstawienia zmian w mediach i opowieść o nich, jak również to, w jaki sposób organizacja, w której pracujemy, wprowadza te zmiany i jak o tym informuje. To może sprawić, że osoby, których stanowiska rzeczywiście są zagrożone, mogą sobie wręcz nie zdawać z tego sprawy, bo będą mieć nieco inny obraz w głowie – wskazała Satia Rożynek.

Tu znów jednak naukowcy odwołali się do historii, a ta wskazuje, że wraz z falami automatyzacjami nie pojawiał się masowy wzrost bezrobocia. Podali też przykład, że obecnie wpływ robotyzacji na rynek pracy jest zróżnicowany: w niektórych krajach był on negatywny, w innych – pozytywny, a w kolejnych – neutralny.

Nie znamy też jeszcze wpływu sztucznej inteligencji, bo ona jest nowa. Jesteśmy na początku tej przemiany, więc dziś nie możemy ustalić wpływu ekspozycji AI na zatrudnienie – podkreśliła badaczka.

Wydaje się, że boimy się przede wszystkim wpływu technologii na społeczeństwo, ale na nas, jako jednostki, już niekoniecznie. W Wielkiej Brytanii zrealizowano badanie, z którego wynikało, że 75 proc. respondentów obawiało się wpływu maszyn na społeczeństwo, ale tylko co dziesiąty realnie bał się w tym kontekście o swój zawód.

Badania wykonywane na Wyspach, ale też w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech, wskazały, że procesów automatyzacji obawiają się głównie osoby ze słabszą pozycją na rynku pracy, wynikającą z np. niższego wykształcenia, mniejszych dochodów czy typu umowy zatrudnienia. Co ciekawe, młodsze pokolenie bardziej obawia się automatyzacji niż starsi.

Scenarzyści vs. sztuczna inteligencja

Dotychczas na rozwiniętych rynkach był obserwowany negatywny wpływ robotyzacji, ale inny, niż można się było spodziewać. Otóż firmy wprowadzające roboty rozrastały się i wypychały z rynku mniejsze przedsiębiorstwa, przez co pośrednio wpływały na ich zatrudnienie.

Kto może się obawiać o utratę pracy?

Byłbym bardzo ostrożny w próbowaniu przewidzieć, kto zostanie zastąpiony. W zasadzie do tej pory było tak, że upubliczniano badanie, które wskazywało, że np. za 10 lat połowy pracy już nie będzie. To się dobrze rozchodziło, ale jak minął czas, to nie widać, żeby nie było komu pracować – mówi dr Wojciech Hardy.

Faktem jest, że niektórzy już teraz obawiają się o swoją przyszłość. Jako przykład badacze podają scenarzystów w Hollywood, którzy w ostatnim czasie protestowali, by poprawić swoje warunki zatrudnienia. Walczyli m.in., by scenariusze mogli pisać wyłącznie ludzie, a nie sztuczna inteligencja. Apelowali też o wytyczne co do zakresu używania AI w procesie powstawania produkcji filmowych.

Krystian Rosiński, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
WYRÓŻNIONE
Sebix
rok temu
A jak mój zawód to bezrobotny na garnuszku państwa to czy mnie zastąpi AI ?
Gość
rok temu
Sprawa jest tutaj zupełnie inna niż dotychczas. Era przemysłu obniżyła w ogromny sposób ceny za produkty, które stały się dostępne dla mas. Stopniowa automatyzacja pozwoliła ludziom zająć się bardziej skompikowanymi czynnościami, komputeryzacja jeszcze bardziej uprościła pracę. Natomiast AI może też usprawnić pracę ale jeżeli mówimy o autonomii AI to tutaj już różowo nie jest. Pełna autonomizacja AI spowoduje, że człowiek będzie zbędny. Czyli odwieczny porządek coś za coś, handel wymienny, a w końcu wymiana czasochłonnych procesów z których pochodzą produkty i usługi za które wymieniamy się walutą zaczyna ten porządek się łamać. Skoro jesteś zbędny to kto Ci da produkt, czy usługę, skoro nie masz nic do zaoferowania? W takim wypadku system społeczny przestaje działać, ten który posiada, czyli ma zasoby jest na dobrej pozycji, natomiast ten co nie ma zasobów już z tej sytuacji nie jest w stanie wyjść, ponieważ posiada intelektualną i zasobową blokadę, której już nie będzie w stanie przekroczyć od swojego urodzenia.
Fun
rok temu
Robotyzacja i sztuczna inteligencja zastąpi biuralistow i fizoli. Praca stanie się przywilejem to pewne, rządy państw staną przed nielada wyzwaniem
NAJNOWSZE KOMENTARZE (8)
Krzysiek
rok temu
W branży medycznej sztuczna inteligencja nie ma szans przy umyśle człowieka. Jestem technikiem masażysta i uważam, że branża medyczna to branża ponadczasowa. Polecam edukację w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych - po nauce będziecie doświadczonymi fachowcami w swoich dziedzinach.
Tyt
rok temu
To w końcu jakie zawody zastąpią nie wiem dalej
Sebix
rok temu
A jak mój zawód to bezrobotny na garnuszku państwa to czy mnie zastąpi AI ?
Kris
rok temu
Nastąpi całkowity upadek kościoła. Jeżeli SI będzie wiedziała wszystko o każdym z nas i znała odpowiedzi na wszystkie zadawane jej pytania to po co nam ksiądz.
Jerzy
rok temu
Księży też?