Przedmiotem trwającego od stycznia śledztwa są relacje biznesowe między firmą z Kerpen a spółką z siedzibą w Turcji, które rodzą podejrzenie obchodzenia unijnych sankcji gospodarczych wobec Rosji. Chodzi o sprzedaż, eksport i dostawę produktów z branży IT i elektrotechnicznej o wartości 15,5 mln dolarów, poinformowała prokuratura.
Tak niemiecka firma mogła omijać sankcje
Według informacji telewizji ARD firma z Kerpen to Smart Impex GmbH jest podejrzana o to, że za pośrednictwem firmy w Turcji sprzedawała do Rosji komponenty elektroniczne, które mogą być wykorzystywane także do celów wojskowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takie komponenty zostały znalezione w szczątkach rosyjskich rakiet, które zostały zbadane w Ukrainie. Rosyjska firma odbiorcza to "Fast Impex" w Moskwie. Jej współzałożyciel, jest również jednym z udziałowców niemieckiej firmy Smart Impex GmbH.
Po rozpoczęciu wojny niemiecka firma przestała sprzedawać te komponenty, ale biznes trwał nadal - wynika z badań ARD.
"Ten sam towar pochodził jednak teraz z Turcji - z firmy AZU International z siedzibą w Stambule. Firma została założona zaledwie kilka tygodni po rozpoczęciu wojny przez Gokturka A., który jest również dyrektorem zarządzającym i udziałowcem niemieckiej firmy Smart Impex GmbH. W ubiegłym roku turecka firma sprzedała do Moskwy komponenty elektroniczne o wartości ponad 20 mln dolarów", napisał portal.
Putin nie odpuszcza. Tak Rosja radzi sobie z sankcjami
Na tym nie koniec. Rosyjskie państwowe koncerny współpracujące z armią i przemysłem zbrojeniowym, takie jak Rostech, bez przeszkód importują zachodnie podzespoły elektroniczne. Dzieje się tak dzięki rozległej sieci podwykonawców, wśród których nie brakuje firm utworzonych specjalnie w celu omijania sankcji - ujawnił niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.
Jak poinformowano, przykładem są spółki zarejestrowane jako WMK - jedna z siedzibą w Saratowie, druga w Samarze. Oba te przedsiębiorstwa mają tylko dwóch dostawców - firmy z Hongkongu i Turcji, zarządzane przez Rosjan lub osoby powiązane z władzami w Ankarze. Dzięki temu łańcuchowi zależności saratowska WMK, figurująca w rejestrach jako jeden z największych w Rosji importerów podzespołów elektronicznych, zakupiła w 2022 roku oprzyrządowanie o wartości 43 mln dolarów. Do Saratowa udało się sprowadzić m.in. produkty amerykańskich koncernów Analog Devices, Xilinx i Texas Instruments - ujawniły opozycyjne media.