Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tanie przesyłki z AliExpress. Klienci nie chcą zmian, a państwo na tym traci

48
Podziel się

Chińskie firmy sprzedające na AliExpress potrafią wysłać produkty do Polski nawet za darmo. Dlatego klienci są gotowi czekać na nie nawet ponad miesiąc. Na podatkowej optymalizacji oraz omijaniu konkurencji traci państwo oraz biznes a polskie służby są bezradne.

Tanie przesyłki z AliExpress. Poczta Polska traci na tanich przesyłkach z Chin?
Tanie przesyłki z AliExpress. Poczta Polska traci na tanich przesyłkach z Chin? (Shutterstock.com)
bDHPWded

Żeby polscy klienci otrzymali swoje przesyłki za darmo, chińskie firmy przerzucają swoje produkty m.in. do Wietnamu, Bangladeszu, Indii czy wysp na Pacyfiku – podaje "Gazeta Wyborcza". Jak to działa?

Zasady rozliczeń usług pocztowych pomiędzy poszczególnymi krajami ustala cennik Światowego Związku Pocztowego (UPU). Według UPU, Chiny zaliczają się do trzeciej kategorii państw, dlatego przesyłki z tego kraju są tanie. Ale np. Bangladesz jest w kategorii czwartej, a zatem są jeszcze tańsze.

Zasady się nie zmienią

Nic nie zmienił apel państw Unii Europejskiej (w tym Polski) o zmiany w UPU. Jedynie Stanom Zjednoczonym udało się wynegocjować zmiany na rynku przesyłek.

bDHPWdef
Zobacz także: Zobacz także: ZUS dla przedsiębiorstw. Tzw. mały ZUS do zmiany?

"GW” przytacza dane, na podstawie których można ustalić, jak dużo Poczta Polska traci na zakupach Polaków w Chinach. W sprawozdaniu dla UKE PP nie podaje, ile zarabia a ile traci na przesyłkach zagranicznych. Można jednak wywnioskować to z zawartego w tym sprawozdaniu tzw. wskaźnika zwrotu z zaangażowanego kapitału, czyli informacji o zysku wygospodarowanego przez spółkę z wniesionych pieniędzy.

bDHPWdel

Wskaźnik ten w 2017 roku wskazał minus 134 proc. przy usługach listowych zwykłych nadawanych z zagranicy. W 2018 roku było jeszcze gorzej, ponieważ wskaźnik ten pokazał już minus ponad 3 tys. proc.

– Przesyłki doręczane przez Pocztę Polską pochodzące od Poczty Chińskiej są rentowne. Poczta Polska działa na bardzo konkurencyjnym rynku przesyłek, szczególnie w zakresie przesyłek e-commerce, z tego też względu nie udostępniamy szczegółowych danych ponad te, których upublicznianie wynika z obowiązków informacyjnych realizowanych np. na potrzeby UKE – poinformowała portal money.pl rzecznik prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Podkreśliła również, że przytoczony przez "GW" wskaźnik to "zwrot z zaangażowanego kapitału, którego ujemna wartość nie świadczy o braku rentowności".

bDHPWdem

– Wobec spadku tradycyjnej korespondencji listowej (7 proc. spadku wg danych za pierwsze półrocze 2019 w porównaniu do pierwszego półrocza 2018) Poczta Polska, zgodnie z przyjętą strategią, koncentruje się na rozwoju usług, które mają największy potencjał wzrostu w perspektywie najbliższych lat. Należą do nich usługi rynku e-commerce, zarówno krajowe jak i zagraniczne – dodała rzecznik prasowa.

– Tempo rozwoju w naszym kraju handlu internetowego i prognozy dalszych wzrostów sprzedaży w tym kanale jest m.in. efektem coraz większego zainteresowania krajowych konsumentów ofertą zagranicznych portali sprzedażowych, w tym również chińskich. Wpływa to na coraz większy udział w krajowym runku e-commerce transgranicznego handlu internetowego – wyjaśniła Siwek.

Celnicy nie dają rady?

Kuleje też system celny przesyłek chińskich, które omijają VAT za pośrednictwem niektórych krajów Europy Zachodniej. Według szacunków branży logistycznej, Polska rocznie na nieskutecznym egzekwowaniu należności podatkowych z tego tytułu, traci nawet 1 mld euro.

bDHPWden

A ile udaje się odzyskać? W odpowiedzi (która już zniknęła ze stron sejmowych) na interpelację poselską minister Andrzej Adamczyk tłumaczył, że należności celno-podatkowe nałożono w 2018 roku na minimum 77 tys. przesyłek i ściągnięto z tego 12 mln złotych. Kwota ta jest bez rozbicia na VAT, cło i akcyzę, ponieważ Poczta nie prowadzi takich statystyk.

– Wszystkie przesyłki nadchodzące z krajów spoza UE do Poczty Polskiej są przedstawiane do kontroli celnej. To służby celno-skarbowe podejmują decyzję o opłatach, którymi nadesłane przesyłki są obciążane. Poczta Polska jest jedynie inkasentem tych opłat, zajmuje się pobieraniem naliczonych przez Krajową Administrację Skarbową kwot w procesie doręczania tych przesyłek i z tego obowiązku się wywiązuje – wytłumaczyła rzecznik prasowa Poczty Polskiej.

Poczta Polska podpisała umowę o współpracy z grupą China Post. Dlatego też w zeszłym roku z 47 mln listów z zagranicy, 14 mln pochodziło z Państwa Środka. Większość z nich to e-commerce, czyli właśnie przesyłki m.in. z AliExpress.

bDHPWdeo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHPWdeG
KOMENTARZE
(48)
Bolo
rok temu
Ja nie rozumiem ubolewanie że Polska traci tyle pieniędzy na zakupach klientów w Chinach przecież jest proste rozwiązanie wystarczy w Polsce wybudować wielkie fabryki państwowe i produkować a będziemy potęgą światową
qaz
rok temu
Chińczycy chcieli wybudować pod Łodzią magazyny z których wysyłane byłyby towary na całą UE, ale przecież Macierewicz zerwał z nimi umowę, bo mu się uroiło że Chiny razem z Ruskimi chcą na nas napaść, albo to tylko takie tłumaczenie, a zerwanie umowy z Chinami wymusiło na nas USA. Chińczycy dogadali się z Czechami i teraz tam będą magazynować towary które można będzie zamówić przez Ali... zgadnijcie kto zgarnie kasę z cła? Oczywiście Czechy, a będą to miliardy dolarów. Towary z Chin i tak będą zalewać Polskę i tego się nie powstrzyma, więc można było z tego skorzystać i na tym sporo zarobić, ale przecież my wolimy dać się łupić USA zamiast zarabiać na współpracy z Chinami, które to zapewniłyby nam większe bezpieczeństwo przez Rosją niż USA, bo Rosja nigdy z Chinami nie zadrze.
K.
rok temu
Ja mam się martwić o sobie a ne o państwo. Jakoś państwo nie martwi się o mnie a ja mam przeżywać ze ono coś traci ?? Wolne żarty !!!!
bDHPWdeH
emeryt
rok temu
Ten kraj okrada mnie przez całe życie, tak kupuję w Chinach i nadal będę to robił, bo na takie same rzeczy (też chińskie) w polskich sklepach mnie nie stać.
Olo
rok temu
I dobrze ... Jakby oclili to by forsę z cła patologi rozdali ... a tak zostaje w mojej kieszeni :)
...
Następna strona