Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Deweloperzy proponują ulgę podatkową na zakup mieszkania

Polski Związek Firm Deweloperskich zaproponował wicepremier Jadwidze Emilewicz wprowadzenie ulgi podatkowej na zakup mieszkań. W ten sposób branża deweloperów zabezpieczyłaby się przed spodziewanym spadkiem popytu z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Ulga podatkowa miałaby skłonić Polaków do nabywania mieszkań w dobie kryzysu (zdjęcie ilustracyjne).

Pierwsze symptomy kryzysu na rynku deweloperskim widać już teraz. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", choć inwestorzy kontynuują rozpoczęte budowy, to jednak wycofują się z zaplanowanych projektów na rok 2020.

- Nie robią nowych zamówień na materiały budowlane, a ekipy kończące kontrakty nie są kierowane na kolejne budowy. Deweloperzy zaciągnęli hamulec na nowe inwestycje, obawiając się powtórki sytuacji z poprzedniego kryzysu - potwierdza Konrad Płochocki, dyrektor zarządzający Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), cytowany przez "GW".

To odpowiedź na ryzyko związane z faktem, że Polacy raczej nie będą planować wykupywania mieszkań. Popyt na własne lokum przyhamuje najprawdopodobniej kryzys.

Zobacz też: Pożyczka płynnościowa hitem. Przedsiębiorcy rzucili się na pieniądze

Dlatego też PZFD zaproponowało wicepremier i minister rozwoju Jadwidze Emilewicz wprowadzenie mechanizmu ulgi podatkowej na mieszkania. To miałby być impuls do kupowania przez Polaków mieszkań inwestycyjnych. Jak ma ona działać? Jak tłumaczy "Wyborcza", w ciągu pięciu lat nabywca mógłby uzyskać ulgę dochodową, która byłaby obliczana od limitowanej kwoty na zakup mieszkania. Limit byłby zależny od metrażu lokum oraz od wskaźnika kosztu m kw. w danym mieście.

Warunkiem skorzystania z tej ulgi w danym roku byłoby umieszczenie mieszkania w programie wynajmu tanich mieszkan "Mieszkanie Plus".

Konrad Płochocki wskazał, że utrzymanie budownictwa na obecnym poziomie powinno być istotne dla państwa, ponieważ jego wkład do PKB jest szacowany na 16 proc.

Na razie deweloperzy wchodzą w kryzys związany z pandemią ze sprzedanymi w ok. 70. proc. budowanych obecnie mieszkań, które mają powstać do końca roku - wynika z danych firmy doradczej JLL.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-05-2020

obserwatorCeny mieszkań były pompowane przez popyt inwestycyjny, dzięki czemu deweloperzy mogli osiągać marże brutto na poziomie 40%. Dotowanie takiej patologii … Czytaj całość

19-05-2020

SWÓJniech deweloperzy lepiej obniżą marże, bo te stanowią 100% i przecenią mieszkania o 20-25%. Rynek znormalnieje. A oni chcą dopłat dla siebie

19-05-2020

XXXOczywiście zamiast zwykłym ludziom dać ulę to bogatym, tym co mają na inwestycje w nieruchomości jeszcze dać ulgę. Brawo oby tak dalej

Rozwiń komentarze (13)