Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Deweloperzy proponują ulgę podatkową na zakup mieszkania

13
Podziel się:

Polski Związek Firm Deweloperskich zaproponował wicepremier Jadwidze Emilewicz wprowadzenie ulgi podatkowej na zakup mieszkań. W ten sposób branża deweloperów zabezpieczyłaby się przed spodziewanym spadkiem popytu z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

Ulga podatkowa miałaby skłonić Polaków do nabywania mieszkań w dobie kryzysu (zdjęcie ilustracyjne).
Ulga podatkowa miałaby skłonić Polaków do nabywania mieszkań w dobie kryzysu (zdjęcie ilustracyjne). (Pixabay.com)

Pierwsze symptomy kryzysu na rynku deweloperskim widać już teraz. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", choć inwestorzy kontynuują rozpoczęte budowy, to jednak wycofują się z zaplanowanych projektów na rok 2020.

- Nie robią nowych zamówień na materiały budowlane, a ekipy kończące kontrakty nie są kierowane na kolejne budowy. Deweloperzy zaciągnęli hamulec na nowe inwestycje, obawiając się powtórki sytuacji z poprzedniego kryzysu - potwierdza Konrad Płochocki, dyrektor zarządzający Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), cytowany przez "GW".

To odpowiedź na ryzyko związane z faktem, że Polacy raczej nie będą planować wykupywania mieszkań. Popyt na własne lokum przyhamuje najprawdopodobniej kryzys.

Zobacz także: Zobacz też: Pożyczka płynnościowa hitem. Przedsiębiorcy rzucili się na pieniądze

Dlatego też PZFD zaproponowało wicepremier i minister rozwoju Jadwidze Emilewicz wprowadzenie mechanizmu ulgi podatkowej na mieszkania. To miałby być impuls do kupowania przez Polaków mieszkań inwestycyjnych. Jak ma ona działać? Jak tłumaczy "Wyborcza", w ciągu pięciu lat nabywca mógłby uzyskać ulgę dochodową, która byłaby obliczana od limitowanej kwoty na zakup mieszkania. Limit byłby zależny od metrażu lokum oraz od wskaźnika kosztu m kw. w danym mieście.

Warunkiem skorzystania z tej ulgi w danym roku byłoby umieszczenie mieszkania w programie wynajmu tanich mieszkań "Mieszkanie Plus".

Konrad Płochocki wskazał, że utrzymanie budownictwa na obecnym poziomie powinno być istotne dla państwa, ponieważ jego wkład do PKB jest szacowany na 16 proc.

Na razie deweloperzy wchodzą w kryzys związany z pandemią ze sprzedanymi w ok. 70. proc. budowanych obecnie mieszkań, które mają powstać do końca roku - wynika z danych firmy doradczej JLL.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
adreno
4 lata temu
najlepsze mieszkania do zakupu teraz to inwestycje pod hostele i b&b stąd moje zainteresowanie dużą nadmorską inwestycją Apartamenty Lubicz - myślę, że można sporo tam ugrać, mieszkania robią naprawdę fajne wrażenie :)
Wahaha
4 lata temu
O! Nie sprzedają się? A takie fajne som.
as
4 lata temu
Miliony zarabiaja na mieszkaniach ..Niech zejda z ceny ..Posrednikom płaca 10%.Tyle moga znizyc ceny za m2.
zik
4 lata temu
Niech deweloperzy sami dadzą ulgę obniżając swoje wygórowane prowizje. Zdecydowanie NIE dla wydawania pieniędzy z podatków dla wąskiej grupy kupującej mieszkania żeby napychać forsę developerom
rolnik sam w ...
4 lata temu
Niedawno czytałem, że mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki mimo wzrostu cen