Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Emilewicz: Polska nie jest na sprzedaż

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad przepisami, które mają zapobiec "wrogim przejęciom firm". Zakładają, że państwo będzie wykupowało udziały polskich spółek. - Mówimy jasno: w sytuacji kryzysu Polska nie jest na sprzedaż - stwierdziła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Wicepremier Jadwiga Emilewicz o przejmowaniu spółek: Polska nie jest na sprzedaż

- Polskie firmy, często rodzinne, które przez 20-30 lat budowały mozolnie swoją markę, rozpoznawalność i siłę polskiej gospodarki, nie mogą być dziś tanim łupem dla funduszy, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Rozwoju współpracuje już z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Resort przedstawi projekt ustawy do końca tygodnia. - Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu przyjmie go rząd, a jeśli zbierze się Sejm, to także Sejm - dodała.

Jak podkreśliła wicepremier Jadwiga Emilewicz, w Polsce od kilku lat obowiązuje ustawa o ochronie spółek o znaczącym interesie dla bezpieczeństwa państwa. - Są to głownie spółki z infrastruktury krytycznej. Bazując na tej ustawie przygotowaliśmy założenia do kolejnej ustawy, w której rzeczywiście przejmowanie dużej części spółek będzie zależne od decyzji rady ministrów - powiedziała.

Obejrzyj: Płaca minimalna zamrożona? "Trzeba zmienić podejście"

Odmrażanie gospodarki

- W naszym scenariuszu bazowym mamy założone, że gospodarka we wszystkich segmentach powraca w okolicach lipca, ale z całkowitą pewnością ja dzisiaj nie mogę tego powiedzieć - podkreśliła wicepremier. Jak dodała, odmrażanie gospodarki nie oznacza, że znikną wszelkie obostrzenia.

- Jeżeli chodzi o odmrażanie handlu to on nie wróci w systemie zero-jedynkowym. Będziemy zobowiązani zachowywać odstęp, mamy limity dotyczące liczby osób na metr kwadratowy - powiedziała Emilewicz.

- Odmrażamy gospodarkę w sekwencjach, prawdopodobnie co dwa tygodnie. Przed każdym okresem przeprowadzona będzie ewaluacja, także pod koniec tego tygodnia i premier zdecyduje o dalszych działaniach - dodała.

Wybory

Była też pytana o wybory prezydenckie, które mają się odbyć 10 maja. - Dzisiaj zajmujemy się przede wszystkim ratowaniem gospodarki, ratowaniem miejsc pracy, utrzymaniem firm na rynku. To jest mój obowiązek w rządzie - stwierdziła.

Podkreśliła jednak, że Jarosław Gowin rozmawia z politykami innych opcji o propozycji zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta o 2 lata. Zdaniem Emilewicz, propozycja Porozumienia to "najrozsądniejsze, co można zrobić w tej chwili".

- Rozmawiałam z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i jest on świadomy rozmów prowadzonych przez Jarosława Gowina - dodała.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

MariaKobieto ty nie wiesz o czym mówisz w lipcu nie będziesz miała co odmrażać.

23-04-2020

blebleA kogo Pani Minister wydoi, zeby miec kase, innych przediebiorcow, ktorych tez potem PIS jedyna Polska przejmie, czy moze ograniczy wydatki np.500 … Czytaj całość

23-04-2020

HejPolski już niema. Już jest sprzedana. Do lipca to już nie będzie czego odmrazac. Boże, dlaczego nas pokarales takim rządem?V

Rozwiń komentarze (145)