Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Emilewicz: Polska nie jest na sprzedaż

145
Podziel się

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad przepisami, które mają zapobiec "wrogim przejęciom firm". Zakładają, że państwo będzie wykupowało udziały polskich spółek. - Mówimy jasno: w sytuacji kryzysu Polska nie jest na sprzedaż - stwierdziła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz o przejmowaniu spółek: Polska nie jest na sprzedaż
Wicepremier Jadwiga Emilewicz o przejmowaniu spółek: Polska nie jest na sprzedaż (Getty Images)
bEpYciet

- Polskie firmy, często rodzinne, które przez 20-30 lat budowały mozolnie swoją markę, rozpoznawalność i siłę polskiej gospodarki, nie mogą być dziś tanim łupem dla funduszy, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Ministerstwo Rozwoju współpracuje już z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Resort przedstawi projekt ustawy do końca tygodnia. - Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu przyjmie go rząd, a jeśli zbierze się Sejm, to także Sejm - dodała.

Jak podkreśliła wicepremier Jadwiga Emilewicz, w Polsce od kilku lat obowiązuje ustawa o ochronie spółek o znaczącym interesie dla bezpieczeństwa państwa. - Są to głownie spółki z infrastruktury krytycznej. Bazując na tej ustawie przygotowaliśmy założenia do kolejnej ustawy, w której rzeczywiście przejmowanie dużej części spółek będzie zależne od decyzji rady ministrów - powiedziała.

bEpYciev
Zobacz także: Obejrzyj: Płaca minimalna zamrożona? "Trzeba zmienić podejście"

Odmrażanie gospodarki

- W naszym scenariuszu bazowym mamy założone, że gospodarka we wszystkich segmentach powraca w okolicach lipca, ale z całkowitą pewnością ja dzisiaj nie mogę tego powiedzieć - podkreśliła wicepremier. Jak dodała, odmrażanie gospodarki nie oznacza, że znikną wszelkie obostrzenia.

- Jeżeli chodzi o odmrażanie handlu to on nie wróci w systemie zero-jedynkowym. Będziemy zobowiązani zachowywać odstęp, mamy limity dotyczące liczby osób na metr kwadratowy - powiedziała Emilewicz.

bEpYcieB

- Odmrażamy gospodarkę w sekwencjach, prawdopodobnie co dwa tygodnie. Przed każdym okresem przeprowadzona będzie ewaluacja, także pod koniec tego tygodnia i premier zdecyduje o dalszych działaniach - dodała.

Wybory

Była też pytana o wybory prezydenckie, które mają się odbyć 10 maja. - Dzisiaj zajmujemy się przede wszystkim ratowaniem gospodarki, ratowaniem miejsc pracy, utrzymaniem firm na rynku. To jest mój obowiązek w rządzie - stwierdziła.

Podkreśliła jednak, że Jarosław Gowin rozmawia z politykami innych opcji o propozycji zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta o 2 lata. Zdaniem Emilewicz, propozycja Porozumienia to "najrozsądniejsze, co można zrobić w tej chwili".

bEpYcieC

- Rozmawiałam z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i jest on świadomy rozmów prowadzonych przez Jarosława Gowina - dodała.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpYcieD
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpYcieW
KOMENTARZE
(145)
sabcia
rok temu
Fakt już bardzo dużo przedsiębiorstw skorzystało z pomocy z tarczy finansowej. Wiele firm dzięki takim rozwiązaniom uchroniło jakże ważne miejsca pracy. Jeśli ktoś jeszcze nie złozył wniosku to powinien to zrobić wszelkich informacji mu udzielą na infolinii lub stronie Tarcza Finansowa PFR
8787
rok temu
Ale swołołołocz jadem bluzga i w trolowskie łby się puka. Wadzi że z Polski jeszcze nie kamieni kupa
Renata W
rok temu
Nie przesadzajmy przecież rząd pomaga jak tylko można. Ja rozumiem ze kazdy chcialby wiecej .Ale tarcza finansowa jest wprowadzona w ramach Tarczy Antykryzysowej i jest skierowana do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw.Bez tej pomocy firmy by nie przetrwały.
bEpYcieX
ja
rok temu
Gwałtowne załamanie gospodarki i spadki na giełdach dopiero przed nami. Wiele firm upadnie, wiele będzie zwalniać by przetrwać. Gospodarka się załamie, bo płatność podatków spadnie. W USA dopiero początek epidemii. W ksiażce pt. Emery tura nie jest Ci potzrebna autor przestrzegał o tym, że zawsze może być jakiś kryzys na świecie lub w rodzinie, że trzeba się przygotować na kryzysowe sytuacje. Pokazywał jak zbaezpieczyć się finansowo i zarabiać na spadkach cen akcji, surowców, indeksów itp.
Kris
rok temu
Brawo pani minister !!!!! Ludzie przez 30 lat budowali firmy a wy je po prostu upaństwowicie !!!!! Genialny plan !!!!! Konie tego nie przeżyły , ale eksperymentować trzeba dalej - może w końcu coś wam się uda !!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona