Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Urlop wypoczynkowy na wypowiedzeniu. Wszystko co musisz wiedzieć

3
Podziel się:

Jeśli w trakcie urlopu wypoczynkowego na wypowiedzeniu zachorujesz, urlop ten automatycznie jest przerywany, ale nie spowoduje to wydłużenia okresu wypowiedzenia - przypominają prawnicy.

urząd pracy
urząd pracy (PAP, Marcin Bielecki)

Przypomnijmy: urlop wypoczynkowy to święte, niezbywalne prawo pracownika, nawet tego, który dostał tzw. dyscyplinarkę, czyli ciężko naruszył obowiązki pracownicze.

Długość urlopu zależy od stażu pracy i wynosi 20 dni, gdy pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat lub 26 dni, jeśli okres zatrudnienia przekracza 10 lat.

Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Jeden dzień urlopu to 8 godzin pracy.

Zobacz także: Zakłady produkują, ale sprzedaż niemal żadna. "Jesteśmy w głębokiej depresji"

Przymusowe, zaległe wakacje

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy ma prawo do urlopu po przepracowaniu pełnego miesiąca. Za każdy przepracowany miesiąc dostanie 1,66 dnia urlopu (20 dni dzielone przez 12 miesięcy).

Prawo do kolejnych urlopów nabywa się w każdym następnym roku kalendarzowym. W przypadku urlopów ubiegłorocznych pracodawca ma prawo wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy w roku kolejnym, w terminie do 30 września.

Jak przypomina Miłosława Strzelec-Gwóźdź, radca prawny i partner w kancelarii GP Kancelaria Radców Prawnych z Krakowa, pracodawca może też przymusowo wysłać pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Przy czym udzielony przez pracodawcę urlop może maksymalnie odpowiadać wymiarowi urlopu proporcjonalnego do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że pracownik wykorzystał już ten urlop.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Pomoc dla firm. "Kuriozum"

Urlop na wypowiedzeniu

Wielu pracowników już znalazło się na wypowiedzeniu i są na przymusowych urlopach wypoczynkowych.
Jeśli w trakcie takiego urlopu zachorują i otrzymają od lekarza L4, urlop automatycznie jest przerywany, ale nie powoduje to wydłużenia okresu wypowiedzenia.

- Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zostały sztywno uregulowane w kodeksie pracy i zwolnienie lekarskie nie wpływa na ich przedłużenie. W takiej sytuacji dni urlopu wypoczynkowego, które nie zostały wykorzystane przez pracownika z uwagi na jego chorobę, powinny zostać odliczone i pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu w innym okresie albo wypłacić ekwiwalent, jeżeli umowa o pracę uległa rozwiązaniu – przypomina Miłosława Strzelec-Gwóźdź.

Jeśli umowa wygasa lub zostaje wypowiedziana i nie ma fizycznie możliwości wykorzystania urlopu, pracodawca wypłaca pracownikowi wraz z ostatnią wypłatą ekwiwalent.

Aby wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bierze się pod uwagę stałe oraz zmienne składniki wynagrodzenia (np. premie, prowizje, nagrody, nadgodziny, dodatek za pracę w nocy) oraz tzw. współczynnik ekwiwalentu ustalany na każdy rok kalendarzowy oddzielnie.

W tym roku współczynnik ekwiwalentu wynosi 21,08 (jest 253 dni robocze podzielone przez 12).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Zdezorientowa...
2 lata temu
Jak mam liczony urlop? Od 1.04 mamy pracowac po 6.5h. Nadgodziny do odbioru.moj 1 dzien urlopu teraz to 6.5h? Czy 8h?
robo
2 lata temu
Każda następna dekada po 20 latach pracy 5 dni dodatkowego urlopu : np . po30 latach 30 dni , po 40 latach pracy 40 dni urlopu czyli 10 dodatkowych dni .. to by było sprawiedliwe za cztery dekady pracy
Myślący jak g...
2 lata temu
Kiedy PiS wprowadzał reformy sądownictwa wzorował się na zagranicznych ustawach np: Niemcy. Dlaczego teraz PiS nie wzoruje się na Niemieckiej tarczy antykryzysowej? Brak środków? No to kupujcie więcej głosów (500+emerytury) Swoimi posunięciami doprowadziliście Polskę nad przepaść. Nie zdziwię się jak po wyborach zablokujecie konta bankowe.