Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza finansowa PFR dla dużych firm. KE zatwierdziła drugi element

Komisja Europejska poinformowała w piątek wieczorem, że zatwierdziła kolejną część tarczy finansowej PFR dla dużych firm. To drugi z trzech elementów, na które zielone światło dała Bruksela. Wnioski ruszą dopiero, gdy zatwierdzone zostaną wszystkie trzy składowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Druga z trzech części tarczy finansowej PFR dla dużych firm została zatwierdzona. Poinformowała o tym wiceszefowa KE Margrethe Vestager

W piątek KE poinformowała, że wydała zgodę na program finansowania preferencyjnego, który wart jest 7,5 mld zł, czyli około 1,6 mld euro.

"Program o budżecie 1,6 mld euro umożliwi Polsce zrekompensowanie szkód poniesionych przez duże oraz niektóre małe i średnie przedsiębiorstwa w związku z pandemią. Jednocześnie pomoże zaspokoić ich bezpośrednie zapotrzebowanie na płynność. Dzięki temu przedsiębiorstwa te będą mogły kontynuować działalność w trakcie pandemii koronawirusa i po jej zakończeniu" - podkreśliła w oświadczeniu wiceszefowa KE Margrethe Vestager. Jej słowa cytuje PAP.

Wsparcie preferencyjne to przede wszystkim pożyczki dla firm, które później zostaną w 75 proc. umorzone. Pomoc dotyczy firm zatrudniających więcej niż 250 pracowników. Mniejsze pomoc już dostają, bo Komisja zatwierdziła programy dla nich znacznie wcześniej.

Obejrzyj: Tarcza finansowa rusza. "Uratuje przynajmniej milion etatów"

Przypomnijmy, że oprócz wsparcia płynnościowego i preferencyjnego, tarcza dla firm zatrudniających ponad 250 osób ma jeszcze jeden element. Jest to finansowanie inwestycyjne, warte również 7,5 mld zł. To ostatnie wciąż nie ma jeszcze zgody Brukseli.

Dopiero, gdy Komisja Europejska zatwierdzi wszystkie trzy elementy, tarcza dla dużych firm będzie mogła ruszyć pełną parą. - Wynika to z faktu, że przedsiębiorca aplikując o wsparcie finansowe, musi wiedzieć, jakie ma możliwości - tłumaczył kilka dni temu w rozmowie z money.pl Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

I podał przykład. - Jeśli ktoś aplikuje o pożyczkę płynnościową (a więc element już zatwierdzony przez KE - red.), to później może powiedzieć, że nie wiedział o tym, że przysługuje mu pożyczka w ramach finansowania preferencyjnego - podkreślił Borys. Stąd trzeba poczekać, aż Komisja notyfikuje wszystkie trzy elementy tarczy dla dużych firm.

Szef PFR liczy na to, że przyjmowanie wniosków ruszy już w przyszłym tygodniu. Oczywiście pod warunkiem, że Komisja Europejska szybko zatwierdzi rownież trzeci element tarczy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2020

maxjeśli firma nr.1 weźmie dofinansowanie, a firma nr.2 nie weźmie, to która z firm będzie mogła sprzedawać swoje towary i usługi poniżej kosztów ich … Czytaj całość

31-05-2020

fankaOwszem nie każda firma kwalifikuje sie do subwencji, są wszelkie zasady o których PFR informuje w regulaminie. Wystarczy siąść i na spokojnie go … Czytaj całość

01-07-2020

alina rFirmy powinny korzystać z pomocy z tarczy, każde i te małe i te większe ,to bardzo istotna pomoc. Sama korzystałam z pomocy dla małych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)