Poseł Konfederacji Witold Tumanowicz w czwartek w Sejmie pytał przedstawicieli rządu o kwestie finansowania Tarczy Wschód ze środków Unii Europejskiej.
Pieniądze na Tarcze Wschód
Wiceszef MON Cezary Tomczyk odpowiadając na to pytanie przypomniał, że Tarcza Wschód to budowa sieci fortyfikacyjnych na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą, ale także zabezpieczenie granicy z Litwą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jeżeli chodzi o konkrety, to mam dla państwa dobrą informację w zakresie finansowania europejskiego. Osiągnęliśmy wstępne porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę 1 mld euro na finansowanie Tarczy Wschód - oświadczył Tomczyk.
Jak dodał, ze względu na to, że Tarcza Wschód stała się projektem unijnym, dało to możliwość rozszerzania tego projektu. - Do tej pory państwo polskie wydatkowało blisko miliard złotych - powiedział wiceszef MON. Środki te, jak mówił, zostały przeznaczona na zakup sprzętu, który pozwoli na budowanie miejsc schronienia, magazynów i koszar.
Wiceszef MON doprecyzował, że środki z EBI miałyby być przeznaczone na finansowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie łączności satelitarnej, rozpoznania elektronicznego oraz "poprawy mobilności wojsk własnych, co jest kluczowe jeżeli chodzi o projekt Tarczy Wschód".
- Kolejne źródło finansowania to Fundusz Bezpieczeństwa i Obrony w ramach KPO. To źródło w wysokości 30 mld złotych. To nowy projekt uruchomiony właściwie przez polski rząd, bo to polski rząd powiedział, że z tych pieniędzy powinniśmy móc korzystać na cele obronne - zaznaczył Tomczyk dodając, że w tym zakresie trwają rozmowy z ministerstwem funduszy i polityki regionalnej.
- Kolejny instrument to Europejski Fundusz Obronny, jego wartość to 8 mld euro. Tam Polska oczywiście wnioskuje o środki. Ogromna szansa dla inwestycji, to program Security Action for Europe. To jest nowy instrument, to jest 150 mld euro, z którego chcemy skorzystać, i którego dotyczy rezolucja PE - powiedział polityk.
Tarcza Wschód. Oto szczegóły
Program Tarcza Wschód zakłada budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych. Budowa umocnień na odcinku ok. 800 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski - obejmie kluczowe województwa, czyli województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie. Już w tym roku rozpocznie się budowa pierwszych elementów Tarczy Wschód na granicy północnej i wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej.
12 marca Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą wzmocnienia obronności UE, a w jej ramach poprawki EPL uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy dla wspólnego bezpieczeństwa UE.