Ok. 2,4 mld złotych zainwestuje TAURON Dystrybucja w tym roku w sieci elektroenergetyczne. To największy strumień finansowy kierowany na dystrybucję w ostatnich latach. Środki te zostaną przeznaczone na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci elektroenergetycznych.
Największe inwestycje spółki to zadania rozłożone na wiele lat i prowadzone w sposób ciągły na całym terenie działania oraz na wszystkich poziomach napięć. Obecnie, poza dotychczasowymi działaniami modernizacyjnymi i inwestycyjnymi przed spółką stoją nowe wyzwania związane z rozwojem OZE i transformacją energetyczną. Coraz wyraźniej widać, że powodzenie transformacji energetycznej jest uwarunkowane rozwojem i modernizacją sieci dystrybucyjnych w kierunku tzw. sieci inteligentnych. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego, ile energii z OZE zostanie wyprodukowane, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie.
Inwestycje ważne dla regionów
Do kluczowych inwestycji sieciowych realizowanych przez TAURON Dystrybucję w województwie śląskim należą budowa stacji elektroenergetycznej 110 kV Pyrzowice Lotnisko wraz z liniami zasilającymi, umożliwiająca rozbudowę śląskiego portu lotniczego. Kolejne kompleksowe działanie to poprawa bezpieczeństwa zasilania obszaru Żywiecczyzny.
Na terenie Dolnego Śląska największe realizowane inwestycje sieciowe spółki to modernizacja rozdzielni w stacji 400/110 kV Tucznawa, budowa linii kablowej wysokiego napięcia Krzywa - Bolesławiec Tysiąclecia, modernizacja i rozbudowa stacji Pasikurowice oraz stacji Czechnica. W woj. opolskim natomiast trwa budowa dużej stacji wysokiego napięcia 110/15 kV Gogolin wraz z liniami 110 kV.
Z kolei na terenie Małopolski z dużych zadań sieciowych realizowane są obecnie budowy GPZ-ów (Główne Punkty Zasilania) Kurdwanów, Zawada i Muchówka wraz z powiązaniami liniowymi.
Nowa Stacja Targowisko
18 września br. TAURON Dystrybucja uruchomił GPZ Targowisko w gminie Kłaj w województwie małopolskim. Wartość tej inwestycji wyniosła imponujące 16,8 mln złotych. Powodem budowy tej nowej stacji wysokiego napięcia było rosnące zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie, szczególnie w związku z dużymi inwestycjami przemysłowymi.
Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON, podkreślił podczas panelu patronackiego w ramach Krynica Forum, zatytułowanego: "Efektywność, bezpieczeństwo, odporność na kryzysy. Nowe inwestycje w energetyce", że firma inwestuje rocznie ponad 600 mln złotych w rozbudowę i modernizację sieci energetycznej tylko w samej Małopolsce. Te inwestycje nie tylko poprawiają bezpieczeństwo dostaw energii, ale również wspierają rozwój gospodarczy regionu.
- Dalszy rozwój gospodarczy i inwestycyjny tego terenu nie był możliwy bez rozbudowy infrastruktury energetycznej. – podkreślał podczas otwarcia stacji Targowisko Maciej Mróz, wiceprezes TAURON Dystrybucja.
Duże firmy z tego terenu, takie jak TT Plast, TOK FREZ, Zasada Spedition, Parkanex, czy firma PANATTONI, są zasilane z tej właśnie stacji. Dla tego typu firm, wybór lokalizacji z odpowiednią infrastrukturą jest kluczowy. Wójt gminy Kłaj, Zbigniew Strączek, podkreślił podczas otwarcia stacji znaczenie infrastruktury dostarczanej przez TAURON Dystrybucja jako czynnika wspierającego rozwój regionu.
Rozwój i wspieranie kształcenia zawodowego
Z punktu widzenia rozwoju firmy bardzo ważne jest pozyskiwanie kompetentnych i zaangażowanych pracowników. TAURON Dystrybucja aktywnie poszukuje pracowników i wspiera kształcenie zawodowe w zawodach elektryk, elektromonter, energetyk.
Jedną z takich inicjatyw jest udział spółki w tworzeniu Branżowego Centrum Umiejętności we Wrocławiu. Wspólnie z Gminą Wrocław, Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu, PTPiREE oraz Instytutem Automatyki Systemów Energetycznych, TAURON Dystrybucja zdobyła uznanie w konkursie na utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 Branżowych Centrów Umiejętności (BCU), które realizują koncepcję centrów doskonałości zawodowej. Ten konkurs, ogłoszony został przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki z budżetem przekraczającym 1,4 mld zł. Powołanie BCU ma wspierać rozwój szkolnictwa zawodowego, jego promocji i zacieśnienia współpracy między pracodawcami, uczelniami technicznymi oraz placówkami oświatowymi. Wpłynie też na podniesienie kwalifikacji kadry oraz otwarcie rynku pracy dla przeszkolonych w ramach BCU absolwentów szkół technicznych i branżowych. Działania TAURON Dystrybucja w ramach tego partnerstwa wspierają rozwój wykwalifikowanych kadr w branży elektrycznej, co z kolei wspiera rozwój całego sektora energetycznego w Polsce.
Artykuł sponsorowany przez Krynica Forum