Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Tauron odpowiada ws. zrywania umów na gaz. "Nie ma mowy o przerwach"

7
Podziel się:

Tauron ogłosił, iż bez zmian będzie obsługiwać klientów, którzy mają obowiązujące z firmą umowy i produkt z tzw. gwarancją ceny. "Nie ma mowy o jakichkolwiek przerwach w dostawach gazu do klientów" - poinformował w środę rzecznik spółki Tauron Sprzedaż Daniel Iwan.

Tauron odpowiada ws. zrywania umów na gaz. "Nie ma mowy o przerwach"
Tauron zapewnia, że jego klienci nie uświadczą przerw w dostawach gazu (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

Jednocześnie Tauron, który we wtorek ogłosił chęć zrywania umów na sprzedaż gazu dla odbiorców objętych gwarancją urzędowej ceny gazu do końca 2027 roku, deklaruje ułatwienie swoim klientom przejście do nowego sprzedaży gazu lub - jeżeli go nie wybiorą - do sprzedawcy rezerwowego, którym z zasady jest spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny.

"PGNiG w porozumieniu z Tauron Sprzedaż ogłosił, że jest gotowy płynnie przejąć tych klientów" - podano w środowym komunikacie Taurona.

Tauron zrywa umowy ws. gazu? Rząd wezwał spółkę do zmiany

W ostatnim czasie odbiorcy gazu z Taurona otrzymali pisma, w których spółka, powołując się na ustawową gwarancję urzędowej ceny gazu do końca 2027 r., informowała odbiorców o wycofaniu oferty sprzedaży paliwa gazowego. Tauron zapewniał przy tym, że zmiana sprzedawcy gazu będzie nieodczuwalna dla klientów.

We wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował na Twitterze, iż "oczekuje od Prezesa Tauron PE natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej decyzji dot. wypowiadania umów na gaz". "Nie ma mojej zgody na takie działania. Zmiana operatora powinna odbywać się w sposób nieodczuwalny i bezpieczny dla klienta. Nie będzie przerw w dostawie gazu" - napisał wicepremier.

W środowym komunikacie Tauron zachęca klientów, którzy otrzymali od spółki korespondencję, by sami wybrali nowego sprzedawcę gazu. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie zawarta zostanie umowa ze sprzedawcą rezerwowym lub przydzielony zostanie im tzw. sprzedawca z urzędu - PGNiG. Jednocześnie firma zapewniła, że klienci posiadający aktywne umowy na gaz z Taurona, będą obsługiwani bez zmian.

Informuję, że nadal bez zmian będziemy obsługiwać klientów, którzy mają obowiązujące z nami umowy. Wszyscy klienci, którzy mają produkt z tzw. gwarancją ceny będę obsługiwani bez zmian. Zapewniamy, że nie ma mowy o jakichkolwiek przerwach w dostawach gazu do klientów. Przypominam, że klienci mają gwarancję urzędowej ceny gazu do końca 2027 roku. Oznacza to, że każdy sprzedawca gazu zapewnia klientom ofertę taryfową z cenami zatwierdzanymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Rozwiązanie to wynika z zapisów Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – powiedział rzecznik spółki Tauron Sprzedaż Daniel Iwan, cytowany w komunikacie.

Tauron zapewnia, że nawiązał współpracę z operatorem gazowym, żeby zabezpieczyć przejście klientów do nowego sprzedawcy w sposób dla nich nieodczuwalny. Dla klientów mających umowę gazową uruchomiono infolinię pod numerem 555 444 555, a także stronę internetową z informacjami na temat procedury zmiany sprzedawcy gazu. Spółka przeprosiła klientów za zamieszanie, związane z decyzją o wycofaniu się Taurona z umów na sprzedaż gazu.

"Od czwartku konsultanci na infolinii przekażą niezbędne informacje pozwalające na podpisanie umowy z nowym sprzedawcą, a na stronie internetowej będą dostępne formularze do zawarcia umów z nowymi sprzedawcami. Dodatkowo klienci mogą kierować do nas pytania na adres gaz@tauron.pl" - podał Tauron.

W komunikacie poinformowano, że "w związku z decyzją Tauron Sprzedaż, klienci nie muszą obawiać się przerw w dostawie tego paliwa, ani wysokich rachunków. W świetle obowiązujących przepisów – w tym rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – nowy sprzedawca musi zagwarantować klientom gaz po regulowanej cenie". W ramach tarczy ceny gazu dla klientów wrażliwych (k klienci indywidualni, wspólnoty mieszkaniowe, instytucje pożytku publicznego) do końca 2027 roku są urzędowo gwarantowane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szantaż to za mało. Rosja sięgnie teraz po broń "większego kalibru". "Jest zdesperowana"

Jak informował we wtorek Tauron, decyzja spółki o wycofaniu się z oferowania gazu klientom, objętych ustawową gwarancją ceny, "spowodowana jest niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu wywołaną rosyjską agresją na Ukrainę - podjęto ją teraz, bo mamy pewność, że klienci są chronieni poprzez mechanizm urzędowej kontroli ceny gazu. Klienci są informowani, że powinni wybrać nowego sprzedawcę gazu" - napisano.

"Ochrona prawna cen gazu, która została zapewniona klientom, pozwoliła naszej spółce na bezpieczne dla konsumentów wycofanie oferty sprzedaży paliwa gazowego" – wyjaśniał prezes spółki Tauron Sprzedaż Rafał Soja, zapewniając, że nie oznacza to zaprzestania dostaw gazu po zakończeniu umowy. Nawet jeśli klient nie podpisze umowy z nowym sprzedawcą, gaz będzie nadal dostarczany przez sprzedawcę rezerwowego - uspokajał Tauron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
met
2 miesiące temu
Wirtualna Polska największa tuba propagandowa Moskwy pełna PRL_lowskich katów i ekspertów po bazarowych studiach nie chciał bym was martwić ale pierwsi pod nuż pójdziecie wy po osiągnięciu wyznaczonego celu wiedzielibyście jakby którykolwiek z was skończył szkołę
bezHejtuTylko...
2 miesiące temu
czołem bydłu jak tam zdrówko gotowi na prace ku chwale Rzeszy koniec gazu do 2030 koniec z węglem będziecie się grzać chrustem ale śpieszcie się bo jak podają inne media z wyboru jego cena rośnie no chyba że macie panele to wam w nocy i w pochmurny dzień pompa ciepła nagrzeje bo kilowat już za 80 gr. z opłatami za 1,5zł cudowny świat POmarańczowj rewolucji tylko nie płakać że to wina PiS bo w każdej spółce siedzą wasi ludzie a prze 8 lat równie oświeconych rządów co obecne postawiono potężne podwaliny pod ten świetlany projekt na jedno dobrze 70% nie będzie stać na prąd i nie będzie kogo karmić tą papką żurnalistów z mediów z wyboru a Polska jako dziki kraj pełen antysemitów może wziąć na widły owe media oj zapłoną dawno wygasłe piece na majdanku
Nzs
5 miesięcy temu
Tak to jest jak się obsadza prezesów Szczeszków wywalonych z uczelni dziennych na stanowiska spółkach skarbu państwa bo po kilkukrotnych próbach nie dostali się do sejmu.
Kem
5 miesięcy temu
Jak zwykle monopolista zatrudniający sztab prawników robi co chce a biedny odbiorca pozostaje sam sobie. Jeśli klient zrywa umowę to jest finansowa kara, a jak druga strona to robi, to sobie robi bo co jej tam. Skandal.
Gosc
5 miesięcy temu
Tauron to wyjątkowa firma - każdy kto miał do czynienia to wie o czym mówię.