Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Tego jeszcze nie było. Powstał plastik, który rozkłada się w świetle

12
Podziel się:

Chińscy chemicy stworzyli innowacyjne tworzywo, które do rozkładu potrzebuje tylko promieni słonecznych. Po tygodniu z produktu zostają jedynie niewielkie, nietoksyczne cząsteczki.

Tego jeszcze nie było. Powstał plastik, który rozkłada się w świetle
Chińscy chemicy stworzyli tworzywo, które rozkłada się w ciągu tygodnia (Pixabay, Hans)

O innowacyjnym tworzywie napisano na łamach "Journal of the American Chemical Society". Struktura potrzebuje tygodnia do całkowitego rozkładu, po którym pozostają tylko nietoksyczne cząstki kwasu bursztynowego.

Choć raczej nikt nie będzie potrzebował butelki, czy torby, która rozłoży się po tygodniu od wyprodukowania, to naukowcy tłumaczą, że ich materiał można łatwo połączyć z innymi biodegradowalnymi materiałami, co pozwoli na uzyskanie optymalnego czasu trwałości.

Według chińskich ekspertów, tworzywo znajdzie zastosowanie również w przemyśle elektrotechnicznym. Wewnątrz telefonu może być długo izolowane od światła i powietrza, a po wyrzuceniu zacząłby się rozkładać.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1

Jak doszło do stworzenia tego przełomowego tworzywa? Naukowcy szukali plastiku, którego kolorem mogliby sterować używając kwasowości (pH). Docelowo miałby działać jako czujnik chemiczny. W trakcie badań okazało się, że na powietrzu i w słońcu głęboka czerwień blednie, a samo tworzywo się rozkłada.

Zjawisko to dzieje się z powodu procesów fotooksydacyjnych, czyli utleniania zachodzącego pod wpływem energii ze słońca.

Zdaniem naukowców tego typu reakcje mogą jeszcze powstać w innych polimerach, zatem daje to nadzieję, na opracowanie kolejnych tworzyw, które szybko się rozkładają. Jak przyznaje badacz Liang Luo, nie ma jeszcze konkretnych planów, natomiast jest szansa, że tworzywo trafi na rynek w ciągu 5-10 lat.

Plastik, z którego składają się butelki, ale i przedmioty codziennego użytku, rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Nowa technologia pozwoliłaby znacznie ograniczyć wyrzucanie śmieci z trwałego plastiku i zastąpić je szybko rozkładającym się tworzywem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Rolex
3 lata temu
To nie zdąży dopłynąć towar z Chin, tzn. Przyjadą szczątki w kontenerze.
xcd
3 lata temu
era plastiku sie konczy , nie chcemy plastiku, chinskie wynalazki to nic dobrego
b0b
3 lata temu
Wlasciwie wszystko co Chinczycy produkuja rozpada sie w rekach lol
Fantastik
3 lata temu
Rozłożony na mini, mikro, cząsteczki plastik jest nie mniej groźny.
lopez
3 lata temu
można trzymać dłuzej w zaciemnieniu, potem na światło o proszek na grządki