Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Temperatury będą rosły. Radni z Krakowa chcą wprowadzenia "wyjątkowego stanu klimatycznego"

19
Podziel się:

Jeśli nic nie zmienimy, w niedalekiej przyszłości możemy mieć w Polsce nawet 40-stopniowe upały. Klub Radnych Kraków dla Mieszkańców chce, by krakowska rada podjęła rezolucję, w której wezwie rząd i Sejm do szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Już teraz potrafi być w Polsce bardzo gorąco, a w przyszłości ma być jeszcze gorzej
Już teraz potrafi być w Polsce bardzo gorąco, a w przyszłości ma być jeszcze gorzej (East News, TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)

"Pod koniec 2018 roku naukowcy ogłosili, że ludzkości pozostało 12 lat na zatrzymanie wzrostu temperatury na Ziemi" - pisze w projekcie rezolucji klub radnych.

"Mając na względzie, że wzrost temperatury jest ściśle powiązany z emisją gazów cieplarnianych, za które odpowiada w dużej mierze przemysł energeryczny oparty o nieodnawialne źródła energii, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań mających na celu stałe zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu w Polsce" - czytamy dalej.

W przeciwnym wypadku, piszą autorzy projektu rezolucji, tempteratury w naszym kraju będą rosły. I tak możemy doczekać czasów, w których latem normą będą 33 stopnie w Suwałkach i aż 40 stopni we Wrocławiu.

Zobacz także: Obejrzyj też: Uwaga! Sanepid ostrzega. "Czytajmy etykiety. Upały to zmora dla żywności"

Wszystko to oznacza gigantyczne koszty dla kraju. Według szacunków sam tylko Kraków musiałby wydać 8 miliardów złotych na przystosowanie miasta do nowych, wyższych temperatur.

Dlatego radni wskazują, że trzeba zrobić wszystko, by zmniejszyć wzrost temperatur w naszym kraju i zwiększyć rolę odnawialnych źródeł energetycznych w wytwarzaniu prądu.

"Ogłoszenie wyjatkowego stanu klimatycznego powinno stać się pierwszym krokiem w tym kierunku, uświadamiając wszystkim obywatelom Polski skalę problemu" - czytamy w projekcie rezolucji. Jak wskazują radni, na taki krok zdecydowały się już Wielka Brytania i Irlandia, domagają się też tego Australijczycy.

"Dodatkowo warto rozważyć powołanie przy Ministrze Środowiska specjalnej komórki, która będzie nadzorować w skali kraju skoordynowane działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych przez Polskę. Mając na uwadze powyższe, wzywamy radę Ministrów i Sejm RP do niezwłocznego podjęcia działań" - piszą radni w projekcie rezolucji.

Jak podaje serwis smoglab.pl, dyskusja nad projektem ma zostać przeprowadzona przez Radę Miasta Krakowa najprawdopodobniej 10 lipca lub 26 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
radziejow.kuj...
3 lata temu
zróbcie.porządek z.myjniami.samochodowymi...zniszczyły.mi.20.letnie.drzewa...mam.wyrok.sądu...a.samorząd.Radziejow.kuj...nie.robi.nic..mam.myjnie.w.sypialni.oto.polska.
Maćko z Sobol...
3 lata temu
Sadźcie drzewa, wszędzie.
jaru2
3 lata temu
Uważam, że problem leży w wycince drzew. W miastach są ich śladowe ilości. Zauważcie, że gdy wchodzi się do dużego parku lub lasu jest tam o wiele chłodniej. Należy masowo sadzić drzewa i to nie takie małe, ale rosłe jak za dawnych lat.
jan
3 lata temu
heh jak rzadziła Partia Oszustów to jeszcze o tym nie wiedzieli? zresztą ta redukcja to zakładanie sobie pętli na szyje, co inne panstwa mają to gdzies
Aa
3 lata temu
Dawajcie więcej terenów zielonych prywaciarzom a oni już wybuduja biurowce ekologiczne wycynajac przy tym hektary