Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"To apokaliptyczna wizja". "Forbes" uderza w Merkel

"Forbes" krytykuje środową wypowiedź niemieckiej kanclerz, która stwierdziła, że w Niemczech infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 przejdzie dwie trzecie populacji. Rynki natychmiast zareagowały na ten czarny scenariusz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rynki natychmiast zareagowały spadkami na słowa Angeli Merkel o ogromnej potencjalnej skali zarażenia (Fot: dpa/Associated Press/East News)

- To jest scenariusz apokaliptyczny, który zakłada brak działań ze strony rządów i jednostek. Zakłada również, że wirus będzie żył w Niemczech dłużej, niż żył w Chinach, skąd pochodzi – przekonuje analityk Kenneth Rapoza, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Autor "Forbes" wylicza, że dwie trzecie liczącej prawie 84 mln osób populacji Niemiec to ponad 55 mln ludzi, i przykłada do tej liczby odsetek śmiertelności z Włoch, gdzie zmarło 6,2 proc. oficjalnie zdiagnozowanych pacjentów zakażonych koronawirusem. Taki odsetek oznaczałby, że w wyniku koronawirusa umrze 3,4 mln Niemców, jednak Światowa Organizacja Zdrowia i niemiecki Instytut Kocha uważają, że śmiertelność nie przekroczy 1 proc. Nadal oznacza to ponad pół miliona ofiar - podobny czarny scenariusz zakładają brytyjskie służby sanitarne.

Koronawirus. Niemiecki polityk Goetz Froemming skrytykował politykę swojego rządu
Koronawirus. Niemiecki polityk stawia Polskę za wzór swojemu rządowi

Dodaje przy tym, że epidemia będzie miała dużo mniejszy zasięg, i porównuje Niemcy do chińskiej prowincji Hubei, z której wirus wymknął się na świat. – Prowincja ma 58 mln ludności, zakażonych zostało 70 tys., czyli 0,12 proc. populacji. Nawet jeśli te liczby są stukrotnie zaniżone, to wirusa miało 7 mln ludzi, czyli 12 proc. mieszkańców prowincji.

Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

Rapoza ma żal do Merkel, że zwracając się do rodaków – i inwestorów – wywołała panikę. Skutki tej przywołującej najczarniejsze warianty wypowiedzi były natychmiastowe: DAX30, indeks największych spółek giełdy we Frankfurcie, stracił od otwarcia 11 marca do zamknięcia w czwartek ponad 13,5 proc. W porównaniu z początkiem roku wartość tego indeksu skurczyła się o niemal jedną czwartą – czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, angela merkel, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

adfn,może była szczera?

13-03-2020

maria100Merkel ma odwagę i rację ,powiedziała to, co powinna powiedzieć, PRAWDĘ, tak aby wszyscy mogli poznać zdanie większości naukowców ! Ci, którzy … Czytaj całość

13-03-2020

ManiekTo samo by było u nas gdyby rządziły platfusy. Kopacz premierem, Kidawa prezydentem a Arłukowicz ministrem zdrowia. Katastrofa murowana.

Rozwiń komentarze (298)