Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Ceny paliw w Polsce coraz bardziej oderwane w dół od globalnych tendencji

117
Podziel się:

Globalna gospodarka znów zaczyna cierpieć z powodu coraz wyższych cen paliw. Notowania kontraktów na ropę naftową WTI po raz pierwszy od ponad dziesięciu miesięcy wspięły się właśnie powyżej pułapu 90 USD za baryłkę, a ropa Brent jest jeszcze droższa.

Ceny paliw w Polsce coraz bardziej oderwane w dół od globalnych tendencji
Ceny ropy rozjeżdżają się z cenami paliw nad Wisłą (Getty Images, SOPA Images)

To przekłada się na detaliczne ceny paliw na Zachodzie. Najnowsze dane o inflacji w USA pokazały, że już w sierpniu (czyli zanim jeszcze ropa przekroczyła próg 90 USD) wzrost cen w amerykańskiej gospodarce, liczony miesiąc do miesiąca, był najszybszy od połowy ubiegłego roku (+0,6 proc.). A za naszą zachodnią granicą średnia detaliczna cena benzyny jest najwyższa od listopada 2022.

A tymczasem nad Wisłą...

Mając globalne trendy na uwadze, można przecierać oczy ze zdumienia, przyglądając się zmianom cen paliw w Polsce. Według najnowszych danych cena przykładowej benzyny 95… spadła do poziomu najniższego od ponad miesiąca.

A przecież, biorąc pod uwagę wzrost cen ropy, w połączeniu z gwałtownym osłabieniem złotego w reakcji na zaskakująco głęboką obniżkę stóp procentowych przez RPP, koszt paliw powinien teoretycznie wystrzelić w górę. Wystarczy spojrzeć, co dzieje się z ceną benzyny w Niemczech, przeliczoną na złotówki – historycznie ten wskaźnik był dobrym wyznacznikiem dla cen w Polsce. Ale nie tym razem. Teraz mamy do czynienia z niespotykanym rozstrzałem między kosztami paliwa w Polsce i na Zachodzie.

Ponieważ kluczowy wpływ na notowania paliw na krajowym rynku ma kontrolowany przez państwo PKN Orlen, automatycznie w komentarzach pojawiają się spekulacje na temat politycznych uwarunkowań tego zadziwiającego oderwania od globalnych rynków. Jeżeli tkwi w tym choć trochę prawdy, to należałoby się spodziewać, że powrót do równowagi nastąpi … wkrótce po październikowych wyborach parlamentarnych.

Nie da się przecież w nieskończoność utrzymywać cen wbrew sytuacji na świecie. Oby do tego czasu ropa na światowych rynkach zaczęła tanieć, a złoty choć trochę się umocnił – wtedy to dostosowanie nie byłoby tak bolesne w skutkach dla inflacji w kraju.

Tomasz Hońdo, Starszy Ekonomista Quercus TFI S.A.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Tomasz Hondo
KOMENTARZE
(117)
Obaj też(k) w...
2 tyg. temu
skoro dolar jest drogi i ceny ropy na świecie rosną, a w Polsce paliwo tanieje względem 31.08. o 55 gr. oznacza to, że 30 gr. rabat na wakacje dla Polaków to było nabijanie nas w butelkę zwykły marketingowy przekręt.
sztygar henie...
2 tyg. temu
Przyjdzie PO to będzie kosztowała 10 zł/litr i wtedy wszyscy będą zadowoleni!!! Tak trzymać.
Orzeł
2 tyg. temu
Czyżby nowy wał Władzy??? Czy cigną ruską tanią ropę do Czech, bo mogą, a potem po cichu do Płocka???? Czy na tym 2 cud nad Wisłą polega???? Czy to następna afera władzy. Czyżby zachowywali się jak zorganizowana grupa przestępcza???
………
2 tyg. temu
Bo idą wybory. 16 października ceny zaczną szybko rosnąć nawet jak PiS przegra, to nim oddadzą władzę, będą chcieli okraść kraj
55555
2 tyg. temu
O co wam wszystkim chodzi z tymi paliwami Jak rosną jęczycie narzekacie płaczecie jak spadają też niedobrze Ludzie ogarnijcie się
...
Następna strona