Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
26.08.2019 07:14

Twardy brexit oznacza stagnację w Niemczech

Szef Zrzeszenia Niemieckiego Przemysłu (BDI) Dieter Kempf ostrzega, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy niemiecką gospodarkę czeka stagnacja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: DPA)

- W gospodarce nadal jest wiele niepewności, przede wszystkim z racji międzynarodowych wojen handlowych i z powodu brexitu. Spada produkcja przemysłowa i liczba zamówień, firmy coraz mniej inwestują. Spodziewamy się, że w tym roku PKB Niemiec wzrośnie zaledwie o 0,5 proc. W przypadku twardego brexitu w końcu października wzrost ten może podążać w kierunku zera – powiedział Kempf agencji DPA.

Na razie łagodna recesja

Międzynarodowe konflikty i ochłodzenie światowej koniunktury wyhamowały w drugim kwartale opartą na eksporcie gospodarkę Niemiec. Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że PKB zmalał o 0,1 procent w stosunku do poprzedniego kwartału. Na początku roku wzrost największej europejskiej gospodarki wynosił jeszcze 0,4 procent.

Zobacz też: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Po słabym drugim kwartale Bank Federalny Niemiec nie widzi oznak poprawy sytuacji w okresie letnim. Gdy poziom wzrostu maleje dwa kwartały z rzędu, ekonomiści mówią o „technicznej recesji” czyli o łagodnym spadku. Inaczej jest, gdy spadek obejmie cały rok. Zarówno BDI jak i związki przedsiębiorców wciąż apelują do rządu o obniżenie podatków dla firm, zmniejszenie biurokracji i rozbudowę infrastruktury cyfrowej.

Chaos po brexicie

Kempf jest przeciwny ponownemu odsuwaniu terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. – Firmy chcą mieć w końcu jasność. Najlepiej, gdyby w ogóle nie było brexitu, ale jeśli już, to niech będzie brexit z umową. Twardy brexit lub ponowne odsunięcie terminu byłoby bardzo bolesne – uważa Kempf.

Kanclerz Angela Merkel nadal widzi szansę na znalezienie rozwiązania przed końcem października, co potwierdziła w czwartek w Hadze. Kontrowersje budzi przede wszystkim tak zwany irlandzki bezpiecznik – EU żąda gwarancji, że między Irlandią i Irlandią Północną nie powstaną urządzenia graniczne. Wielka Brytania chce skreślić tę klauzulę. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, w końcu października grozi chaotyczne rozstanie Brytyjczyków z Europą.

Tagi: brexit, gospodarka, niemcy
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2019

ekonomistautrzymanie lekarzy i nzynierow z afryki i ich calych rodzin pograza niemcy tylko o tym zabronione mowic

26-08-2019

MichałPIS dobry, Unia zła, Boże ludzie co wy macie w głowach...

26-08-2019

pakuje juz mandzurrudy podrzucil niemcom swinie na koniec

Rozwiń komentarze (41)