Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

"Uchwały NBP miały zasłonić nasze oczy". Członek RPP wymierza kolejny cios

44
Podziel się:

Nie milkną echa sporu wewnątrz Rady Polityki Pieniężnej. Koleje słowa krytyki wobec władz Narodowego Banku Polskiego padły z ust członka RPP Przemysława Litwiniuka. - W ostatnich kilkunastu miesiącach doszło do szeregu zmian w regulaminie RPP i w uchwałach zarządu NBP, które w konsekwencji miały za zadanie zasłonić nasze oczy, przytknąć nasze uszy i jeszcze oddalić nas od Banku - powiedział na antenie RMF FM Litwiniuk.

"Uchwały NBP miały zasłonić nasze oczy". Członek RPP wymierza kolejny cios
Prof. Przemysław Litwiniuk jest jednym z członków RPP, którzy krytykują standardy pracy narzucane przez Narodowy Bank Polski (East News, TOMASZ RADZIK)

- Ja nie uzewnętrzniam sporów o kierunki polityki pieniężnej. Te spory toczymy wewnątrz Rady i uważam, że rozmowa jest i merytoryczna i być może osiągniemy porozumienie. Na pewno jesteśmy bliżej szerszej zgody co do kierunków tej polityki, niż dalej, niż miało to miejsce kilka miesięcy temu - powiedział Litwiniuk w RMF FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NBP roztrwonił zaufanie i nie wie, co robić. Prof. Orłowski: stwierdzenie, że to wszystko wina Putina, to bzdura

Członek RPP znów uderza w NBP. Mówi o uchwałach "zasłaniających oczy"

Według członka RPP Rada Polityki Pieniężnej jest traktowana jak rada królewska, a nie jako samodzielny podmiot odpowiedzialności za politykę pieniężną. - Na to się nie zgadzam - zaznaczył Litwiniuk. - Monarchą jest ten, kto pełni potrójną rolę: przewodniczącego RPP, przewodniczącego zarządu NBP i jego prezesa. To oczywiście w przenośni. Natomiast moje jedyne oczekiwanie jest takie, aby powrócić do formuły funkcjonowania RPP sprzed dnia powołania mnie i pana Ludwika Koteckiego do RPP, czyli sprzed stycznia tego roku - wskazał.

Doszło w ostatnich kilkunastu miesiącach do szeregu zmian w regulaminie RPP i w uchwałach zarządu NBP, które w konsekwencji miały za zadanie zasłonić nasze oczy, przytknąć nasze uszy i jeszcze oddalić nas od Banku, abyśmy nie mogli prawidłowo wykonywać swojej funkcji - mówił Litwiniuk.

Członek RPP podkreślił, że z chęcią spotkałby się osobiście z prezesem NBP Adamem Glapińskim, jednak zmiany, których wprowadzenie postuluje, wymagają dyskusji na posiedzeniu Rady.

Spór wewnątrz Rady Polityki Pieniężnej

NBP w komunikacie z 12 października wskazał, że szeroko komentowane przez media ostatnie wypowiedzi dwóch z dziesięciu członków Rady Polityki Pieniężnej mogą "trwale ingerować w wizerunek NBP i wpływać na stabilność systemu finansowego kraju". Wcześniej, w związku z ostatnimi wypowiedziami i opublikowanymi tekstami niektórych członków RPP, czterech członków RPP oraz prezes NBP uznało za zasadne rozważenie skierowania w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Członek RPP Przemysław Litwiniuk powiedział w poniedziałek, że członkowie RPP mają utrudnione możliwości działania, a spotkania członków Rady z analitykami NBP są możliwe tylko za zgodą dyrektor gabinetu prezesa NBP. Dodał, że bezskutecznie zabiega od dłuższego czasu, żeby powrócić do co najmniej dwudniowych posiedzeń RPP.

W weekend członkini RPP Joanna Tyrowicz opublikowała własną wersję komunikatu po październikowym posiedzeniu RPP wraz z uzasadnieniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
kier
2 lata temu
ja wiedziałem - to proste, ale trzeba patrzeć dalej niż czubek własnego nosa
tu_ziemia
2 lata temu
Szydłowa w 2014 jak mantrę powtarzała: "Polska w ruinie!". Wtedy nie wiedzieliśmy, że to jest ich cel i hasło wyborcze...
tu_ziemia
2 lata temu
Szydłowa w 2014 jak mantrę powtarzała: "Polska w ruinie!". Wtedy nie wiedzieliśmy, że to jest ich cel i hasło wyborcze...
gorszy sort
2 lata temu
Jaszczomb bankowości za swoje błędy zapłaci.....jestem jakoś dziwnie o to spokojny
polo
2 lata temu
Nastepny obronca interesów niemieckich
...
Następna strona