Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

UE chce przeciąć więzy łączące ją z Rosją. "Zero gazu z Kremla"

Podziel się:

Unia Europejska nie chce być już uzależniona od surowców energetycznych z Rosji. Przywódcy unijni mają rozpocząć pilne prace w tym zakresie - przekazała na szczycie UE przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. "Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla. Wiemy, że nie może to nastąpić z dnia na dzień, ale jest to jedyne długoterminowe rozwiązanie" - zaznaczyła.

UE chce przeciąć więzy łączące ją z Rosją. "Zero gazu z Kremla"
Unia Europejska ma uniezależnić się od surowców energetycznych Rosji - przekazała przywódcom UE przewodnicząca PE Robeta Metsola (na zdjęciu) (PAP, PAP/EPA/JULIEN WARNAND)

Roberta Metsola zwróciła się do szefów państw i rządów Unii Europejskiej. Szefowa Parlamentu Europejskiego mówiła m.in. o europejskiej ścieżce Ukrainy, zdecydowanej reakcji Europy oraz potrzebie dywersyfikacji źródeł energii, by uniezależnić się od Rosji.

Ta inwazja na Ukrainę zmieniła wszystko dla nas wszystkich. Oznacza to, że wszystko, czego broniliśmy i co promowaliśmy na całym świecie, dotyczące naszego stylu życia i naszych europejskich wartości, jest teraz zagrożone. Europa musi sprostać tej chwili, jeśli mamy zapewnić, że nie zmieni to wszystkiego również dla następnego pokolenia - powiedziała Roberta Mesola.

Putin zmienił sposób myślenia Europejczyków

W jej ocenie Władimir Putin przy podjęciu decyzji o agresji nie docenił odwagi i oporu Ukraińców. To samo dotyczy się sił porządku demokratycznego.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Europa odetnie się od rosyjskiej ropy? "Mało prawdopodobne"

"Ukraina, bardziej niż kiedykolwiek, teraz kieruje się w stronę Unii Europejskiej. Musimy odpowiedzieć szczerze, ale także z nadzieją, której rozpaczliwie potrzebują. Oczywiście każdy kraj musi mieć własną ścieżkę, która może być skomplikowana, ale europejska przyszłość Ukrainy nie powinna budzić wątpliwości" - wskazała.

Podkreśliła, że prezydent Rosji przyspieszył debatę o pokolenie, gdyż udało mu się wzbudzić w Europejczykach poczucie zagrożenia. Dlatego też sposób myślenia obywateli stał się "zasadniczo inny".

Jesteśmy zagrożeni i musimy zbliżyć się do siebie, zwiększyć nasze wkłady w obronę narodową i efektywniej wykorzystać nasz wspólny budżet UE. Przyjrzyjmy się pozostałym niewydanym funduszom i skierujmy je na cele, które najbardziej ich potrzebują - powiedziała.

UE musi zadbać też o bezpieczeństwo żywnościowe i ceny energii

Zdaniem Roberty Metsoli nie można mówić o bezpieczeństwie, jeżeli nie wspomina się przy tym o bezpieczeństwie żywnościowe. Przewodnicząca PE przekonywała, że dziś trzeba chronić linie zaopatrzenia, unijnych rolników i tym samym unijnych obywateli.

"Jeśli chodzi o energię, chcę podkreślić znaczenie synchronizacji ukraińskiej i mołdawskiej sieci energetycznej z naszą. (...) Udało się to osiągnąć dzięki niezwykłemu wysiłkowi zaangażowanych osób, które stanęły na wysokości zadania. Godne pochwały jest również ciągłe wsparcie okazywane przez sąsiednie państwa członkowskie dla zapewnienia przepływu gazu na wschód do Ukrainy, zaspokajającego jedną trzecią zapotrzebowania Ukrainy na gaz" - mówiła.

Jednocześnie - jak zauważyła - ceny energii w całej Unii rosną. Dlatego też PE "z zadowoleniem" przyjął propozycję Komisji Europejskiej, która dąży do zapełnienia zapasów gazu w UE do 80 proc. zdolności przed następną zimą.

Ma to nastąpić za sprawą: mechanizmów wspólnych zamówień, obowiązkowych zapasów strategicznych i włączenia dodatkowych środków solidarności. "Państwa członkowskie i Komisja powinny wiedzieć, że Parlament jest przygotowany do rozpatrzenia wniosku w trybie pilnym, którego wymaga obecna sytuacja" - podkreśliła.

"Zero gazu od Kremla"

Jej zdaniem UE musi pilnie pracować nad uniezależnieniem dostaw nośników energii od Rosji. "Naszym długoterminowym celem musi być zero gazu od Kremla. Wiemy, że nie może to nastąpić z dnia na dzień, ale jest to jedyne długoterminowe rozwiązanie" - oświadczyła Roberta Metsola.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP