Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Ułożenie sztućców. Na co zwrócić uwagę podczas biznesowej kolacji?

0
Podziel się:

Jak zachowywać się podczas kolacji biznesowej? W takiej sytuacji warto wystrzegać się gaf. Jedną z nich może być na przykład błędne ułożenie sztućców. A to może prowadzić do nieporozumień.

Ułożenie sztućców to sztuka, którą lepiej pojąć przed kolacją biznesową lub spotkaniem z kontrahentem.
Ułożenie sztućców to sztuka, którą lepiej pojąć przed kolacją biznesową lub spotkaniem z kontrahentem. (Pixabay)

Ułożenie sztućców podczas kolacji biznesowej może mieć duże znaczenie. Warto więc wiedzieć, co oznaczają poszczególne konfiguracje noża i widelca oraz których sztućców używać jako pierwszych.

Ułożenie sztućców w kolejności podawanych dań

Wielkiego problemu nie ma, gdy układamy sztućce do rodzinnego obiadu. Nóż zawsze po prawej stronie talerza, widelec - po lewej. Zazwyczaj bowiem widelec trzymamy w lewej ręce, a nóż - w prawej.

Jeśli serwujemy zupę, to po prawej stronie (od zewnętrznej) kładziemy łyżkę. Wszystkie sztućce deserowe (widelczyk lub łyżeczkę) kładziemy nad nakryciem.

Problem pojawia się, gdy serwować będziemy więcej dań. Na przykład dodatkowe przystawki. Podstawową zasadą układania sztućców przy nakrywaniu stołu jest robienie tego zgodnie z kolejnością podawanych dań.

Kiedy podajemy przystawkę, do której konieczne będą widelec i nóż, to właśnie te sztućce kładziemy od zewnątrz. Tak, aby gość sięgnął najpierw po te sztućce, których powinien używać jako pierwszych.

Jeśli więc gospodarz podaje zupę, następnie przystawkę, a potem danie główne, to po prawej stronie od nakrycia powinny znajdować się odpowiednio: nóż do dania głównego (przy samym talerzu), dalej nóż do przystawki (w środku) i łyżka do zupy (od zewnętrznej).

Z kolei gdy kolejność będzie: przystawka, zupa, danie główne, to sztućce powinny zostać ułożone w kolejności: nóż do dania głównego, łyżka i nóż do przystawki.

Ułożenie sztućców po jedzeniu. Co oznacza?

Ułożenie sztućców w trakcie i po jedzeniu może mieć kluczowe znaczenie. Brak wiedzy w tym zakresie może bowiem spowodować, że kelner wbrew naszej woli będzie zabierał talerz, gdy jeszcze nie skończyliśmy jedzenia. W efekcie przez całą kolację biznesową będziemy głodni albo zasugerujemy, że jedzenie nam nie smakuje. A to mogłoby urazić kontrahenta.

Dlatego tak istotne jest, by odpowiednio odkładać sztućce w trakcie jedzenia. Jeśli skończyliśmy jedzenie, to należy ułożyć nóż i widelec równolegle w pozycji "dwadzieścia po piątej" lub pionowo. To znak dla kelnera, że dalej jeść nie zamierzamy.

Skrzyżowanie sztućców na środku talerza lub opieranie ich rękojeścią na stole to sygnał, że robimy sobie krótką przerwę, ale zamierzamy jeszcze dalej jeść.

Niektórzy stosują jeszcze dwa sygnały. Ułożenie noża i widelca pod kątem prostym (jeden poziomo, drugi pionowo) to ma być informacja, że czekamy na kolejne danie. Z kolei ułożenie równolegle i poziomo to pochwała do kucharza i znak, że bardzo nam smakowało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)