Notowania

umowa
14.01.2020 16:44

Umowa zlecenie 2020. PiS zmienia przepisy dot. składek ZUS

Umowa zlecenie (potocznie nazywana "śmieciówką") jest obok umowy o dzieło najpopularniejszą umową cywilnoprawną, wręczaną zatrudnianym. Jej zawarcie jest bardzo korzystne z punktu widzenia firmy, jednak mniej w przypadku pracownika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Umowa zlecenie 2020. PiS zmienia przepisy dot. składek ZUS

Umowa zlecenie 2020. PiS zmienia przepisy dot. składek ZUS

Przypomnijmy na wstępie, że umowa zlecenie stanowi umowę o charakterze cywilnoprawnym. Tym samym podlega ona zasadom wynikającym z Kodeksu cywilnego, nie Kodeksu pracy – czym różni się od umowy o pracę. Jednocześnie w umowie zlecenia nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy.

Oglądaj: Rzecznik PiS Radosław Fogiel o 30-krotności ZUS: cały czas liczymy na większość w łamach Zjednoczonej Prawicy

Jak informował GUS (Główny Urząd Statystyczny), w 2017 roku szacowana liczba osób, które podpisały umowę zlecenie lub o dzieło wyniosła ok. 1,2 mln osób i zmniejszyła się o blisko 4 proc. względem poprzedniego roku. Jednocześnie jak szacuje GUS, należy się spodziewać bardzo powolnego wypierania umów o zlecenie z rynku.

Przypomnijmy, że w myśl obecnych przepisów osoba pracująca na umowie zleceniu płaci ZUS liczony do wysokości minimalnego wynagrodzenia. To samo tyczy się osoby pracującej w firmie na etacie, a w innej dorabia na zleceniu – jeśli w tej pierwszej zarabia co najmniej pensję minimalną, to w drugiej już w ogóle nie płaci ZUS od umowy zlecenia.

Umowa zlecenie 2020. PiS zmienia przepisy dot. składek ZUS

Umowa zlecenie jest brana pod uwagę w kontekście przyszłej emerytury. Część odprowadzanych z jej tytułu składek stanowi bowiem daninę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Chcąc uzyskać prawo do emerytury, należy płacić składki przez określony czas - 25 lat w przypadku mężczyzn i 22 w przypadku kobiet.

Według prognoz ZUS zmiany wygenerują blisko 3 mld złotych rocznie na poczet zakładu. Obecny projekt ustawy budżetowej przewiduje również zniesieniu limitu trzydziestokrotności (granicy dochodowej, do której płaci się składki ZUS). Skutkiem zmian będzie dodatkowych 5 mld złotych, które powędruje do budżetu.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2020

adampis robi, że umów śmieciowych jeszcze większy śmietnik. W TVP powiedzą, że to dla dobra Polaków;/

14-01-2020

MarekOgólnie to tylko i wyłącznie chodzi o łatanie dziur w budżecie A nie o dobro obywateli

15-01-2020

GwitNie powinno być żadnych umów zlecenia Polacy powinni czuć się bezpiecznie czyli pracować na umowę o pracę a nie żyć w stresie bo na śmieciowych nic im … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)