Notowania

brexit
11.12.2016 20:44

Kolejna przeszkoda na drodze do Brexitu. Konserwatyści złożyli pozew

Nowy pozew dotyczy mniej znanego artykułu 127 porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wniesie go dwóch konserwatystów z przeciwnych biegunów: Peter Wilding, który podobno wymyślił sam termin Brexit, ale głosował przeciwko, i Adrian Yalland, który był za.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Brytyjski rząd czeka kolejna batalia prawna w związku z Brexitem. Sąd Najwyższy w Londynie jeszcze nie rozważył argumentów za i przeciw roli parlamentu w zainicjowaniu rokowań o opuszczeniu Unii Europejskiej, a już premier Theresa May oczekuje kolejnego pozwu.

Obecnie, premier May walczy o prawo do samodzielnego uruchomienia artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego, regulującego tryb opuszczenia Unii. Nowy pozew dotyczy jeszcze mniej znanego artykułu 127 porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wniesie go dwóch konserwatystów z przeciwnych biegunów: Peter Wilding, który podobno wymyślił sam termin Brexit, ale głosował przeciwko, i Adrian Yalland, który był za.

Obaj zgadzają się, że sprawa Brexitu jest już przesądzona, ale nie musi on oznaczać całkowitego zerwania z jednolitym rynkiem. A nawet wręcz nie może, gdyż głosowanie w referendum dotyczyło tylko członkostwa w Unii, a nie w szerszym od niej Europejskim Obszarze Gospodarczym, który tworzy strefę wolnego handlu.

Adrian Yalland powiedział, że zrywając to porozumienie rząd działałby nielegalnie. Peter Wilding stwierdził zaś, że nie chodzi o powstrzymanie Brexitu, lecz o jego kształt i o to, by nie zaszkodził ani Wielkiej Brytanii, ani Europie.

Przypomnijmy, że na początku listopada Brytyjski Wysoki Trybunał (High Court) orzekł, że rząd w Londynie potrzebuje zgody parlamentu, aby rozpocząć formalny proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Premier May i jej rząd mają nadzieję, iż Sąd Najwyższy obali to orzeczenie.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2016

Europejczykjeżeli osłabiają UE, za karę nie powinni korzystać z dobrodziejstw wolnego handlu z UE, niech sobie radzą sami

12-12-2016

MirasWielka Brytania powinna być wyrzucona z Unii Europejskiej, bo tu wszystko jest odwrotnie jak w Europie. Jeżdżą lewą stroną, mają dwa głupie krany w … Czytaj całość

11-12-2016

ObserverNie rozumiem w czym problem z tym wyrokiem sądu. Zmienić ustawę o sądzie, powołać odpowiednich sędziów i po problemie. U nas oportunizm sądów został … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (28)