Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
25.06.2017 12:12

Brytyjczycy walczą o polskie obywatelstwo

Rośnie liczba polskich paszportów wydawanych obywatelom Wielkiej Brytanii. Najczęściej starają się o nie małżonkowie polskich emigrantów. To efekt Brexitu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Corbis / Splash News/EAST NEWS)

"W 2016 r. wydaliśmy ponad 50 tys. paszportów, co stanowiło 14-procentowy wzrost w stosunku do roku 2015" - powiedział konsul generalny RP, Krzysztof Grzelczyk w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

O polskie obywatelstwo starają się głównie Brytyjczycy, którzy są współmałżonkami Polaków mieszkających na Wyspach. Zdaniem konsula to efekt wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Być może część z nich stara się o polski paszport na wypadek, gdyby musieli przeprowadzić się do Polski wraz ze współmałżonkiem. Istnieją bowiem obawy o to, jaki będzie status Polaków na Wyspach, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii.

"Są to jednak pytania natury praktycznej, dotyczące przede wszystkim emerytur, służby zdrowia, warunków życia w Polsce, przyszłych zasad podróżowania" – wyjaśnił Grzelczyk w wywiadzie.

"Nie odnotowuję zmiany w relacjach między Polakami a Brytyjczykami. Polityka rządu brytyjskiego nie jest w żaden sposób dyskryminująca wobec Polaków", którzy są "cenieni tutaj przede wszystkim za dużą kulturę pracy" – dodał.

Zobacz również: Brexit. Co to oznacza dla Polaków?

Polski konsul uspokoił też, że zanikło zjawisko ataków na Polaków, tzw. hate crime. W drugiej połowie 2016 r. zanotowano 43 takie przypadki. "Obecnie nie mamy z nim do czynienia" – zaznaczył Grzelczyk.

Według brytyjskich danych w ostatnim czasie do wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej Polaków i obywateli z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszym kwartale 2017 r. na Wyspy przybyło 26 tys. osób z tych terenów. W tym samym okresie rok wcześniej było to blisko 40 tys.

Jednocześnie nasilają się powroty. W 2016 r. do ośmiu krajów EŚiW wróciło 117 tys. osób, czyli o 31 tys. więcej niż rok wcześniej.

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-06-2017

Moulded flatsWielka mi Brytania he he Był ktoś? To wiecie jak jest BRUDNA CEGŁA OBSKURNA BLACHA NA SKLEPACH ZAWILGOCONE FLATY WSZECHOBECNY SYF I MARAZM I ARAB W … Czytaj całość

25-06-2017

MarianAraby przyjadą do Polski jako Polscy obywatele bo niektóre Polki straciły rozum.

25-06-2017

NoMam nadzieję, że cena takiego paszportu to min 5 tys zł, bo tyle kosztuje brytyjski paszport dla obcokrajowca plus egzaminy z wiedzy o kraju i język.

Rozwiń komentarze (39)