Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjczycy walczą o polskie obywatelstwo

39
Podziel się:

Rośnie liczba polskich paszportów wydawanych obywatelom Wielkiej Brytanii. Najczęściej starają się o nie małżonkowie polskich emigrantów. To efekt Brexitu.

Brytyjczycy walczą o polskie obywatelstwo
(Corbis / Splash News/EAST NEWS)

"W 2016 r. wydaliśmy ponad 50 tys. paszportów, co stanowiło 14-procentowy wzrost w stosunku do roku 2015" - powiedział konsul generalny RP, Krzysztof Grzelczyk w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

O polskie obywatelstwo starają się głównie Brytyjczycy, którzy są współmałżonkami Polaków mieszkających na Wyspach. Zdaniem konsula to efekt wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Być może część z nich stara się o polski paszport na wypadek, gdyby musieli przeprowadzić się do Polski wraz ze współmałżonkiem. Istnieją bowiem obawy o to, jaki będzie status Polaków na Wyspach, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii.

"Są to jednak pytania natury praktycznej, dotyczące przede wszystkim emerytur, służby zdrowia, warunków życia w Polsce, przyszłych zasad podróżowania" – wyjaśnił Grzelczyk w wywiadzie.

"Nie odnotowuję zmiany w relacjach między Polakami a Brytyjczykami. Polityka rządu brytyjskiego nie jest w żaden sposób dyskryminująca wobec Polaków", którzy są "cenieni tutaj przede wszystkim za dużą kulturę pracy" – dodał.

Zobacz również: Brexit. Co to oznacza dla Polaków?

Polski konsul uspokoił też, że zanikło zjawisko ataków na Polaków, tzw. hate crime. W drugiej połowie 2016 r. zanotowano 43 takie przypadki. "Obecnie nie mamy z nim do czynienia" – zaznaczył Grzelczyk.

Według brytyjskich danych w ostatnim czasie do wielkiej Brytanii przyjeżdża coraz mniej Polaków i obywateli z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W pierwszym kwartale 2017 r. na Wyspy przybyło 26 tys. osób z tych terenów. W tym samym okresie rok wcześniej było to blisko 40 tys.

Jednocześnie nasilają się powroty. W 2016 r. do ośmiu krajów EŚiW wróciło 117 tys. osób, czyli o 31 tys. więcej niż rok wcześniej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
Paweł
7 lat temu
Raczej majac polski paszport , Brytyjczyk nadal bedzie w UE , bo przecieź bedzie tez obywatelem polski. Taki myk na wypadek.
RZM
7 lat temu
Przejdzie im ten zapał jak już brexit się dokona i polski Urząd Skarbowy upomni się o należny podatek od zarobków - tych angielskich, bo do pracy w Polsce to oni nie są odpowiednio przygotowani mentalnie. Hi hi hi.
fred
7 lat temu
Przyjdzie czas że nie tylko Anglicy będą chcieli miec Polski paszport.
Whole Real tr...
7 lat temu
Mamy do pracy w Polsce bardziej wydajnych i tańszych Ukraińców nie potrzebujemy drogich, powolnych Anglików!!!
Co za...
7 lat temu
Po co sprawiać wrażenie jakby Polska była atrakcyjnym krajem dla cudzoziemców??? Nie znam argumentów za... To po prostu efekt zwiększonej emigracji rodaków do Anglii, gdzie dochodziło do znajomości z angielskimi partnerami i tyle w temacie...
...
Następna strona