Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Czeski Bank Centralny podnosi stopy procentowe. Jako pierwszy w regionie

9
Podziel się:

Podwyższona została główna stopa procentowa z 0,05 proc. do 0,25 proc.

Czeski Bank Centralny podnosi stopy procentowe. Jako pierwszy w regionie
(TTstudio)

Czeski Bank Centralny podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego. Tym samym jako pierwszy kraj w naszym regionie zwiększa koszty kredytów. Ma być to odpowiedź na szybko rosnące ceny nieruchomości i inflację - pisze Financial Times.

Czeski Bank Centralny podjął tę decyzję jednogłośnie na czwartkowym posiedzeniu. Podwyższona została główna stopa procentowa z 0,05 proc. do 0,25 proc. - zaznacza FT.

Bank obniżył główną stopę procentową z najwyższego poziomu 3,75 procent w 2008 r. do rekordowo niskiego poziomu 0,05 procent pod koniec 2012 r.

W listopadzie następnego roku, w odpowiedzi na kryzys finansowy w Czechach wprowadzono kontrolę kursu czeskiej korony do euro, aby zapobiec deflacji.

Po ogłoszeniu czwartkowej decyzji Banku o podwyżce stóp procentowych rynek zareagował znaczącym umocnieniem się korony. W efekcie kurs pary euro-korona spadł do najniższego poziomu od końca 2013 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Karrol
4 lata temu
U nas nie trzeba podnosić stóp procentowych .Banki mają tyle naszej darmowej kasy, że dla nich wystarczy i jeszcze z rządem się podzielą.
ulencja
5 lata temu
Czesi się ucieszą. Droższy kredyt znaczy że nie będzie więcej mieszkań
Adur
5 lata temu
w odpowiedzi na kryzys finansowy w Czechach wprowadzono kontrolę kursu czeskiej korony do euro, aby zapobiec deflacji. A Polska nie?>
ola
5 lata temu
Czesi nadrabiają stranty. możliwe
Wfbrwvw
5 lata temu
"stup" hahahahaha