Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Czeski Bank Centralny podnosi stopy procentowe. Jako pierwszy w regionie

9
Podziel się

Podwyższona została główna stopa procentowa z 0,05 proc. do 0,25 proc.

Czeski Bank Centralny podnosi stopy procentowe. Jako pierwszy w regionie
(TTstudio)
bDUBIilN

Czeski Bank Centralny podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego. Tym samym jako pierwszy kraj w naszym regionie zwiększa koszty kredytów. Ma być to odpowiedź na szybko rosnące ceny nieruchomości i inflację - pisze Financial Times.

Czeski Bank Centralny podjął tę decyzję jednogłośnie na czwartkowym posiedzeniu. Podwyższona została główna stopa procentowa z 0,05 proc. do 0,25 proc. - zaznacza FT.

Bank obniżył główną stopę procentową z najwyższego poziomu 3,75 procent w 2008 r. do rekordowo niskiego poziomu 0,05 procent pod koniec 2012 r.

bDUBIilP

W listopadzie następnego roku, w odpowiedzi na kryzys finansowy w Czechach wprowadzono kontrolę kursu czeskiej korony do euro, aby zapobiec deflacji.

Po ogłoszeniu czwartkowej decyzji Banku o podwyżce stóp procentowych rynek zareagował znaczącym umocnieniem się korony. W efekcie kurs pary euro-korona spadł do najniższego poziomu od końca 2013 roku.

bDUBIimq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(9)
Wfbrwvw
4 lata temu
"stup" hahahahaha
Adur
4 lata temu
w odpowiedzi na kryzys finansowy w Czechach wprowadzono kontrolę kursu czeskiej korony do euro, aby zapobiec deflacji. A Polska nie?>
RomeT
4 lata temu
Stóp lub stop anie nie stup
bDUBIimr
POLONIA
4 lata temu
dlaczego tak malo odeszlo?
Karrol
3 lata temu
U nas nie trzeba podnosić stóp procentowych .Banki mają tyle naszej darmowej kasy, że dla nich wystarczy i jeszcze z rządem się podzielą.