Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy "Brexit" się opłaca? Ubędzie prawie 1 milion miejsc pracy

0
Podziel się:

Brytyjczycy opowiedzą się w referendum 23 czerwca czy Wielka Brytania ma pozostać w Unii Europejskiej, czy też z niej wyjść. Czy "Brexit" się opłaca? Niekoniecznie, bo w gospodarce może ubyć prawie milion miejsc pracy - wynika z ocen Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (Confederation of British Industry - CBI).

Czy "Brexit" się opłaca? Ubędzie prawie 1 milion miejsc pracy
(Flavio Leone / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

"Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może spowodować poważny wstrząs dla brytyjskiej gospodarki" - pisze w raporcie Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu (CBI) powołując się na przeprowadzone badania.

Według CBI "Brexit" może kosztować gospodarkę 100 miliardów brytyjskim funtów, czyli 145 miliardów dolarów, w postaci utraconej "produkcji gospodarczej" i utratę 950.000 miejsc pracy do 2020 roku, pozostawiając "negatywne echa, które mogą trwać wiele lat po wyjściu z UE".

"Opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej byłoby prawdziwym ciosem dla warunków życia, zatrudnienia i wzrostu gospodarczego" - ocenia CBI.

"Oszczędności, jakie miałaby Wielka Brytania z redukcji jej składek do budżetu UE znacząco przewyższają negatywny wpływ (Brexitu) na brytyjski handel i inwestycje" - wskazuje CBI.

Z badania wynika, że tempo wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii między 2017 a 2020 może zostać poważnie zmniejszone - może być nawet równe zeru w 2017 lub 2018 roku.

Raport CBI podaje, że PKB Wielkiej Brytanii może być o 5 proc. niższy od 2020 roku, jeśli ten kraj zdecyduje się opuścić UE w czerwcowym referendum.

W scenariuszu, który zakłada, że Brytyjczykom udaje się zabezpieczyć umowę o wolnym handlu z UE, brytyjski PKB może być niższy o 3 proc. do 2020 roku - pokazują badania wykonane na zlecenie CBI.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)