Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent na forum Arraiolos chwali się 500+. "Ludzie potrzebują wędki, nie ryby"

Programy socjalne działają dobrze wtedy, gdy dają ludziom wędkę, a niekoniecznie rybę - mówił prezydent Andrzej Duda podczas dyskusji prezydentów państw Grupy Arraiolos. Jako udany przykład walki z rozwarstwieniem społecznym wskazał polski program 500+.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)
Prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Grand Master`s Palace przed XIII Spotkaniem Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie

W czwartek Andrzej Duda wziął udział w panelu poświęconym rozwojowi gospodarczemu w Europie z udziałem prezydentów 13 państw europejskich w ramach Grupy Arraiolos.

Polski prezydent podkreślił w wystąpieniu, że za dotychczasowym sukcesem gospodarczym Europy stoi społeczna gospodarka rynkowa - ustrój ukształtowany w Europie po drugiej wojnie światowej, którego jednym z najlepszych przykładów realizacji są Niemcy, a który opiera się na wyrównywaniu szans i walce z rozwarstwieniem społecznym.

Prezydent zaznaczył, że programy socjalne działają wtedy, kiedy pomagają ludziom w trudnej sytuacji, kiedy "dają im wędkę, a niekoniecznie rybę".

- Tę rybę człowiek złowi sobie potem sam - powiedział Duda.

500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Podkreślał jednocześnie, że "fatalna jest taka forma rozwoju, która oparta jest wyłącznie na ślepym wpatrywaniu się we wzrost gospodarczy bez uwzględnienia kosztów społecznych".

Według Dudy w Polsce sprawy tuż po kryzysie z 2008 r. zaczęły przybierać zły obrót. Według niego poprzedni rząd, żeby wydobyć gospodarkę z trudnej sytuacji, "nastawił się na wynik PKB".

Zdaniem prezydenta doszło wówczas do wyraźnego rozwarstwienia społecznego, najbardziej odczuwalnego w małych miasteczkach, z których młodzi ludzie wyjechali. - Metodą na walkę z bezrobociem było to, że UE otwarła granice i w związku z tym można wyjechać za granicę - powiedział.

Prezydent mówił również, że jednym z pomysłów, które nowa władza miała na wyrównanie szans, był program początkowo planowany jako socjalny, a potem jako prorodzinny, ponieważ - jak tłumaczył - w najtrudniejszej sytuacji były rodziny wychowujące dzieci oraz trudna stawała się sytuacja demograficzna Polski.

Tłumacząc zasady programu Rodzina 500+ Duda podkreślał, że postanowiono wypłacać 500 zł każdej rodzinie na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od poziomu życia, co część komentatorów uznało za rozwiązanie kontrowersyjne.

Tagi: świat, malta, społeczeństwo, dyplomacja, prezydent, 500 plus, Andrzej Duda, polska, krótka, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2017

robertJEDNI POTRZEBUJĄ JEDNEGO A DRUDZY DRUGIEGO A WSZYSTKO WEDLE POTRZEB I MOŻLIWOŚCI

14-09-2017

Jarosław Polskę zbawNie powinno się dawać wódki tylko darmowe żłobki przedszkola szkoły opiekę lekarska

14-09-2017

KaroooZostawcie Adriana, on nie jest od myslenia...

Rozwiń komentarze (41)