Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent na forum Arraiolos chwali się 500+. "Ludzie potrzebują wędki, nie ryby"

Prezydent na forum Arraiolos chwali się 500+. "Ludzie potrzebują wędki, nie ryby"

Prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Grand Master`s Palace przed XIII Spotkaniem Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie Fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Grand Master`s Palace przed XIII Spotkaniem Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie

Programy socjalne działają dobrze wtedy, gdy dają ludziom wędkę, a niekoniecznie rybę - mówił prezydent Andrzej Duda podczas dyskusji prezydentów państw Grupy Arraiolos. Jako udany przykład walki z rozwarstwieniem społecznym wskazał polski program 500+.

 

W czwartek Andrzej Duda wziął udział w panelu poświęconym rozwojowi gospodarczemu w Europie z udziałem prezydentów 13 państw europejskich w ramach Grupy Arraiolos.

Polski prezydent podkreślił w wystąpieniu, że za dotychczasowym sukcesem gospodarczym Europy stoi społeczna gospodarka rynkowa - ustrój ukształtowany w Europie po drugiej wojnie światowej, którego jednym z najlepszych przykładów realizacji są Niemcy, a który opiera się na wyrównywaniu szans i walce z rozwarstwieniem społecznym.

Prezydent zaznaczył, że programy socjalne działają wtedy, kiedy pomagają ludziom w trudnej sytuacji, kiedy "dają im wędkę, a niekoniecznie rybę".

- Tę rybę człowiek złowi sobie potem sam - powiedział Duda.

 

500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach


Podkreślał jednocześnie, że "fatalna jest taka forma rozwoju, która oparta jest wyłącznie na ślepym wpatrywaniu się we wzrost gospodarczy bez uwzględnienia kosztów społecznych".

Według Dudy w Polsce sprawy tuż po kryzysie z 2008 r. zaczęły przybierać zły obrót. Według niego poprzedni rząd, żeby wydobyć gospodarkę z trudnej sytuacji, "nastawił się na wynik PKB".

Zdaniem prezydenta doszło wówczas do wyraźnego rozwarstwienia społecznego, najbardziej odczuwalnego w małych miasteczkach, z których młodzi ludzie wyjechali. - Metodą na walkę z bezrobociem było to, że UE otwarła granice i w związku z tym można wyjechać za granicę - powiedział.

Prezydent mówił również, że jednym z pomysłów, które nowa władza miała na wyrównanie szans, był program początkowo planowany jako socjalny, a potem jako prorodzinny, ponieważ - jak tłumaczył - w najtrudniejszej sytuacji były rodziny wychowujące dzieci oraz trudna stawała się sytuacja demograficzna Polski.

Tłumacząc zasady programu Rodzina 500+ Duda podkreślał, że postanowiono wypłacać 500 zł każdej rodzinie na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od poziomu życia, co część komentatorów uznało za rozwiązanie kontrowersyjne.

Polska, prezydent, społeczeństwo, dyplomacja, świat, malta, krótka, andrzej duda, 500 plus
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
hanna
2017-12-03 21:50
Jaki prezydent taka wypowiedz,,,nie zgodna z prawda
Gacek
2017-12-03 18:00
Rozdawnictwo pieniedzy nie można nazywać "wędką"
To oczywista "ryba" p.prezydencie.Mała litera celowo użyta
za merytoryczną wartość takiej wypowiedzi.
gsx
2017-11-30 15:49
ludzie potrzebuja wodki
Pokaż wszystkie komentarze (39)