Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent na forum Arraiolos chwali się 500+. "Ludzie potrzebują wędki, nie ryby"

Prezydent na forum Arraiolos chwali się 500+. "Ludzie potrzebują wędki, nie ryby"

Prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Grand Master`s Palace przed XIII Spotkaniem Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie Fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Andrzej Duda podczas powitania w Grand Master`s Palace przed XIII Spotkaniem Prezydentów Państw Grupy Arraiolos na Malcie

Programy socjalne działają dobrze wtedy, gdy dają ludziom wędkę, a niekoniecznie rybę - mówił prezydent Andrzej Duda podczas dyskusji prezydentów państw Grupy Arraiolos. Jako udany przykład walki z rozwarstwieniem społecznym wskazał polski program 500+.

 

W czwartek Andrzej Duda wziął udział w panelu poświęconym rozwojowi gospodarczemu w Europie z udziałem prezydentów 13 państw europejskich w ramach Grupy Arraiolos.

Polski prezydent podkreślił w wystąpieniu, że za dotychczasowym sukcesem gospodarczym Europy stoi społeczna gospodarka rynkowa - ustrój ukształtowany w Europie po drugiej wojnie światowej, którego jednym z najlepszych przykładów realizacji są Niemcy, a który opiera się na wyrównywaniu szans i walce z rozwarstwieniem społecznym.

Prezydent zaznaczył, że programy socjalne działają wtedy, kiedy pomagają ludziom w trudnej sytuacji, kiedy "dają im wędkę, a niekoniecznie rybę".

- Tę rybę człowiek złowi sobie potem sam - powiedział Duda.

 

500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach


Podkreślał jednocześnie, że "fatalna jest taka forma rozwoju, która oparta jest wyłącznie na ślepym wpatrywaniu się we wzrost gospodarczy bez uwzględnienia kosztów społecznych".

Według Dudy w Polsce sprawy tuż po kryzysie z 2008 r. zaczęły przybierać zły obrót. Według niego poprzedni rząd, żeby wydobyć gospodarkę z trudnej sytuacji, "nastawił się na wynik PKB".

Zdaniem prezydenta doszło wówczas do wyraźnego rozwarstwienia społecznego, najbardziej odczuwalnego w małych miasteczkach, z których młodzi ludzie wyjechali. - Metodą na walkę z bezrobociem było to, że UE otwarła granice i w związku z tym można wyjechać za granicę - powiedział.

Prezydent mówił również, że jednym z pomysłów, które nowa władza miała na wyrównanie szans, był program początkowo planowany jako socjalny, a potem jako prorodzinny, ponieważ - jak tłumaczył - w najtrudniejszej sytuacji były rodziny wychowujące dzieci oraz trudna stawała się sytuacja demograficzna Polski.

Tłumacząc zasady programu Rodzina 500+ Duda podkreślał, że postanowiono wypłacać 500 zł każdej rodzinie na drugie i kolejne dziecko, niezależnie od poziomu życia, co część komentatorów uznało za rozwiązanie kontrowersyjne.

Polska, prezydent, społeczeństwo, dyplomacja, świat, malta, krótka, andrzej duda, 500 plus
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zrozpaczony
2017-11-16 10:28
Mój boże ... jaki prezydent taki komentarz ! Rybą są miejsca pracy Panie prezydencie , a nie pieniądze rozdawane za nic> Niech Pan już się lepiej nie wypowiada ,a jedynie czyni honory reprezentacyjne. Lepiej na tym wszyscy wyjdziemy , bo póki co to śmiech i niedowierzanie.
Pismo prawie święte
2017-11-15 19:21
Panu prezydentowi coś się popierwiastkowało z tą wędką i rybą. 500+ to jest ryba, za którą nikt nie kupi sobie wędki. Prędzej przepije a nie kupi. Wędkę przepić - trochę trudniej, czego pan PAD nie rozumie, bo nie pije i nie musi myśleć o wydatkach, bo kasy ma jak rybak ryb w koszu po ich katolickim rozmnożeniu.
ag
2017-11-15 18:23
przecież te 500 to ryba a nie wędka, coś mu się pomyliło
Pokaż wszystkie komentarze (36)