Notowania

david cameron
13.07.2016 18:54

Dymisja Davida Camerona przyjęta. Czego życzy były premier następczyni?

Ustępujący premier życzył powodzenia Theresie May, która zastąpi go na stanowisku przewodniczącego Partii Konserwatywnej i szefa rządu, w negocjowaniu z UE warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II przyjęła w środę dymisję premiera Davida Camerona - poinformował Pałac Buckingham. Do czasu objęcia tej funkcji przez jego następczynię Theresę May, co ma nastąpić tego samego dnia, kraj formalnie pozostaje bez szefa rządu.

Cameron udał się w środę na spotkanie z monarchinią, na którym oficjalnie podał się do dymisji.

Występując krótko wcześniej przed siedzibą na Downing Street 10, Cameron powiedział dziennikarzom, że sprawowanie stanowiska szefa rządu było dla niego "największym wyróżnieniem".

Stojąc w towarzystwie żony i trojga dzieci, ocenił, że Wielka Brytania "jest dziś o wiele silniejsza", choć jednocześnie przyznał, że "nie była to łatwa podróż".

Ustępujący premier życzył powodzenia Theresie May, która zastąpi go na stanowisku przewodniczącego Partii Konserwatywnej i szefa rządu, w negocjowaniu z UE warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Wcześniej, podczas ostatniego wystąpienia w parlamencie, Cameron powiedział: Dla mojej następczyni, która jest zdolną negocjatorką, mam jedną radę: powinniśmy postarać się o zachowanie jak najbliższych relacji z Unią Europejską ze względu na korzyści płynące z handlu, współpracy i bezpieczeństwa.

Apelował też do May, by postarała się maksymalnie ograniczyć szkody dla brytyjskiego handlu i inwestycji podczas negocjacji z pozostałymi 27 krajami UE, a także by zjednoczyła podzieloną Partię Konserwatywną i naród, rozczarowany brytyjską elitą polityczną i sfrustrowany wykluczeniem z dobrodziejstw globalizacji.

Cameron podał się do dymisji na skutek referendum z 23 czerwca, w którym mimo jego apeli Brytyjczycy zagłosowali w większości za wystąpieniem kraju z Unii Europejskiej. Theresa May, która obejmie po nim stery Partii Konserwatywnej, a tym samym i rządu, ma na osobnym spotkaniu z Elżbietą II w środę otrzymać misję sformowania nowego gabinetu.

Tagi: david cameron, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2016

głos historiiGłupi cymbał. Wpuścił Anglię w kanał i ustąpił. Tacy powinni ponosić surowe konsekwencje. Winien gnić w lochu do usranej śmierci w biedzie i poniżeniu

13-07-2016

lolco za kit żenada banialuki opamietajcie się co za dziwaczne wypowiedzi

Rozwiń komentarze (2)