Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja sprzeda Chińczykom port w Pireusie

0
Podziel się:

Po dojściu do władzy obecny lewicowo-narodowy rząd zapowiadał, że wstrzyma wyprzedaż portów.

Grecja sprzeda Chińczykom port w Pireusie
(Nikolaos Diakidis)

Grecja jednak sprzeda operatora największego portu kraju - w Pireusie. Po dojściu do władzy obecny lewicowo-narodowy rząd zapowiadał, że wstrzyma wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw, w tym udziałów w porcie, na które chętny był chiński koncern Cosco Group.

Teraz wicepremier kraju Yannis Dragasakis zapewnił w rozmowie z chińską agencją Xinhua, że Ateny sprzedadzą udziały w operatorze portu "w ciągu tygodni". Cosco Group już wcześniej przejęło w zarząd część portu.

Zmiana zdania wśród polityków rządzący Grecją związana jest z coraz większym ryzykiem niewypłacalności kraju. Może do tego dojść już 20 kwietnia, jeśli Ateny nie dojdą do porozumienia ze swoimi kredytodawcami w sprawie kolejnego wsparcia.

Grecja przekazała w piątek 27 marca swym kredytodawcom oczekiwaną od dawna listę reform, obiecując niewielką nadwyżkę budżetową w tym roku. Grecy mają nadzieję, że pozwoli to odblokować pilnie potrzebne środki finansowe.

Eurogrupa i Europejski Bank Centralny postawiły sprawę jasno: warunkiem wypłacenia 7,2 mld euro, czyli kolejnej transzy z pakietu pomocowego dla Aten, jest przedstawienie, a następnie wdrożenie gruntownych i skutecznych reform gospodarczych oraz poddanie ich ocenie kredytodawców.

Na nowej liście znalazły się przedsięwzięcia mające zwiększyć w tym roku wpływy do budżetu państwa o 3 miliardy euro, natomiast nie ma na niej takich środków jak cięcia płac czy emerytur - ujawnił jeden z przedstawicieli greckich władz.

Według tego źródła pierwotna nadwyżka budżetowa w Grecji (bez uwzględnienia odsetek od zadłużenia) ma wynieść 1,5 proc., a wzrost gospodarczy 1,4 proc.

Rząd premiera Aleksisa Ciprasa zapowiadał wcześniej, że na liście reform znajdą się działania, mające poprawić nastroje inwestorów i zwiększyć wpływy podatkowe. Wyprzedaż majątku państwowego, w tym m.in. portów może być jednym z elementów poprawienia sytuacji greckiego budżetu.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)