Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kłopoty Grecji. Niemcy żądają by Ateny wznowiły współpracę z trojką

0
Podziel się:

Rozmiowa dwóch ministrów finansów nie przyniosła postępu w kwestiach spornych między Grecją a UE.

Wolfgang Schaeuble i Janis Warufakis.
Wolfgang Schaeuble i Janis Warufakis. (PAP/EPA)

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wezwał Grecję, by kontynuowała działania na rzecz przezwyciężenia kryzysu zadłużeniowego, do jakich zobowiązała się w porozumieniach ze swymi zagranicznymi kredytodawcami.

_ - Wiarygodność jest warunkiem zaufania _ - powiedział Schaeuble po spotkaniu z greckim ministrem finansów Janisem Warufakisem w Berlinie. Jak zaznaczył, był zgodny ze swym rozmówcą, iż _ temat redukcji długów nie ma aktualnie znaczenia _.

Warufakis zadeklarował chęć utrzymania dobrych stosunków z najsilniejszym gospodarczo państwem Unii Europejskiej. _ - Potrzebujemy Niemiec po naszej stronie _ - zaznaczył.

Schaeuble wyraźnie zażądał od Warufakisa, by Ateny wznowiły współpracę z kontrolerami tak zwanej trojki, która skupia trzech głównych kredytodawców Grecji - Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Kontrolerzy ci badają, czy Grecja realizuje przedsięwzięcia oszczędnościowe, będące warunkiem dalszego udzielania jej pożyczek w ramach programów pomocowych trojki.

Jak zaznaczył Schaeuble, rozmowa z Warufakisem nie przyniosła postępu w konkretnych kwestiach spornych. _ - We agree to disagree, jesteśmy zgodni, że nie jesteśmy zgodni _ - powiedział.

Według Warufakisa lewicowy nowy rząd Grecji widzi w Niemczech i Europie _ potencjalnych partnerów _ w zwalczaniu korupcji i przestępstw podatkowych we własnym kraju. Liczy się tutaj na techniczne, moralne i finansowe wsparcie UE. Partnerzy mogą oczekiwać od Aten _ maksymalnie dużego rozsądku _ i _ trwałego zaangażowania bez taktycznych manewrów _, co obejmuje także gotowość do skutecznych reform gospodarczych - wskazał grecki minister.

Dodał, iż wyborcy powierzyli jego rządowi zadanie, by _ moi współobywatele mogli znów godnie żyć _. Dlatego Europa musi znaleźć równowagę między kontynuacją i przestrzeganiem reguł, a Niemcy ze swą historią są _ krajem, który może nas zrozumieć najlepiej ze wszystkich _, gdyż znają skutki poniżania i beznadziejności - podkreślił Warufakis.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)