Notowania

kryzys w grecji
24.03.2015 12:57

Kryzys w Grecji. Porozumienie Aten ze strefą euro jeszcze w tym tygodniu

Z kolei Ateny zobowiązały się do przedstawienia pakietu reform do przyszłego poniedziałku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Connect Euranet/CC BY-SA 2.0/flickr)

- Porozumienie państw strefy euro z Grecją w sprawie pomocy dla Aten jest możliwe do końca tygodnia - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Ateny oświadczyły we wtorek, że zaprezentują pakiet swoich reform do poniedziałku, 30 marca.

- Według mnie do końca tygodnia dojdziemy do nowego porozumienia, które powinno być wystarczające, aby odblokować najpilniejsze środki finansowe", których Grecja bezwzględnie potrzebuje - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego, cytowany we wtorek przez wioski dziennik "La Reppublica.

Spytany o możliwość zawarcia "faktycznej i trwałej" umowy, Schulz ocenił, że prawdopodobieństwo to wynosi prawie 100 procent.

Rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis powiedział telewizji Mega, że pakiet reform będzie gotowy najpóźniej do poniedziałku.

Grecja ma przedstawić pełną listę konkretnych reform, które są warunkiem otrzymania kolejnej części pomocy finansowej - takie ustalenie zapadło na spotkaniu przywódców Grecji, Francji i Niemiec oraz przedstawicieli instytucji UE w Brukseli w nocy z czwartku na piątek.

Zawieszona w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa wypłata ma nastąpić dopiero po pozytywnej ocenie reform przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu pomocowego, czyli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące.

Czytaj więcej w Money.pl
"Grecja powinna wprowadzić drugą walutę" Cypryjski laureat ekonomicznej Nagrody Nobla Christopher Pissarides zaproponował wprowadzenie w Grecji drugiej równoległej waluty, co miałoby uchronić kraj przed wyjściem ze strefy euro - poinformowała w piątek agencja dpa.
Niemcy zgodzili się przedłużyć pomoc dla Grecji Nie chodzi o _ pożyczanie Grecji dodatkowych miliardów _, zapewnia niemiecki minister finansów.
Grecji znów w recesji. Poproszą UE o pieniądze? Gospodarka Grecji zaledwie w ubiegłym roku wyszła z sześcioletniej zapaści, a już znów zaczęła się kurczyć.
Tagi: kryzys w grecji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz