Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Rozmowy nabierają tempa, ale do porozumienia wciaż daleko

0
Podziel się:

Negocjacje nabierają rozpędu, ale przed nami wciąż jeszcze długa droga - ocenił przedstawiciel MFW na Europę Poul Thomsen.

Kryzys w Grecji. Rozmowy nabierają tempa, ale do porozumienia wciaż daleko
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

Negocjacje międzynarodowych pożyczkodawców z zadłużoną Grecją nabierają rozpędu, ale wciąż jeszcze długa droga dzieli rozmówców od ostatecznego porozumienia - ocenił przedstawiciel MFW na Europę Poul Thomsen w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt".

- W ostatnich dniach rozmowy między rządem Grecji a trzema instytucjami (Komisją Europejska, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym) toczyły się trochę bardziej dynamicznie, co daje nadzieję - powiedział Thomsen w wywiadzie dla niemieckiego dziennika gospodarczego.

Zastrzegł jednak, że rozmówcy "nadal pozostają daleko od celu" i do wypracowania porozumienia potrzebne będą znacznie większe postępy.

Przedstawiciel MFW na Europę ocenił też, że rząd grecki może zapewnić sobie finansowanie prawdopodobnie do czerwca, jednak porozumienie z kredytodawcami jest konieczne, bo "ciężar zbliżających się spłat zobowiązań jest bardzo duży".

W niedzielę 19 kwietnia wicepremier Grecji Jannis Dragasakis powiedział gazecie "To Vima", że rząd dąży do porozumienia, ale nie przekroczy wyznaczonych sobie "czerwonych linii"; nie wykluczył też rozpisania referendum lub wcześniejszych wyborów w razie impasu w negocjacjach.

Thomsen ostrzegł przed bagatelizowaniem zagrożeń związanych z ewentualnym wyjściem Grecji ze strefy euro (tzw. Grexit).

- Nikt nie powinien myśleć, że Grexit odbyłby się bez żadnych problemów - podkreślił przedstawiciel MFW. Dodał, że należy skupić się na minimalizowaniu zagrożeń w dłuższej perspektywie, np. takiego, że Euroland byłby postrzegany jako klub, do którego można dołączać i który można opuszczać według własnego upodobania, ponieważ prowadziłoby to kwestionowania członkostwa pozostałych państw strefy euro.

Strefa euro musi "wysłać bardzo mocny, polityczny sygnał", że zmierza do głębszej integracji, by uniknąć takich zagrożeń - powiedział Thomsen.

Zgodnie z ustaleniami eurogrupy z 20 lutego do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform. Jest to warunkiem wypłacenia przez nich ostatniej transzy pomocy, wartej 7,2 mld euro. Jeśli Grecja nie otrzyma tych środków, grozi jej niewypłacalność.

W czwartek 16 kwietnia Komisja Europejska poinformowała, że nie jest zadowolona z postępów w negocjacjach z Grecją.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys Grecji. Bałkany boją się "efektu domina" Kraje bałkańskie zmusiły działające u siebie filie greckich banków do pozbycia się greckich papierów dłużnych.
Plan ratowania Grecaji pochłonie 173 mld euro Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odblokował wartą 3,4 mld euro kolejną transzę kredytu pomocowego dla Grecji.
Grecja oddała dług MFW. To jednak nie koniec W sumie w tym roku Grecja powinna spłacić aż 28 mld euro długów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)