Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schulz zabiera głos w sprawie sankcji wobec Rosji

16
Podziel się:

- Nałożyliśmy na Rosję sankcje po aneksji Krymu. Sankcje będą mogły być zniesione wtedy, gdy Rosja zrealizuje porozumienie mińskie, tak jak sama to zapowiada. Dotychczas to nie nastąpiło - wyjaśnił Schulz.

Schulz zabiera głos w sprawie sankcji wobec Rosji
(Connect Euranet/CC BY-SA 2.0/flickr)
bEKnToAB

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zadeklarował w niedzielę gotowość do konstruktywnej współpracy z Rosją, zastrzegając, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Moskwy jest realizacja porozumienia z Mińska w sprawie Ukrainy.

- Rosja jest ważnym partnerem na arenie światowej, jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponującym prawem weta, jest też naszym sąsiadem. Chciałbym konstruktywnie współpracować z Rosją - powiedział Schulz w wywiadzie dla telewizji ZDF.

- Mam wrażenie, że za obecne trudności odpowiedzialność ponosi bardziej rząd Federacji Rosyjskiej niż my - zauważył polityk SPD nominowany przed południem przez zarząd swojej partii na rywala Angeli Merkel w wyborach parlamentarnych 24 września.

bEKnToAD

- Nałożyliśmy na Rosję sankcje po aneksji Krymu. Sankcje będą mogły być zniesione wtedy, gdy Rosja zrealizuje porozumienie mińskie, tak jak sama to zapowiada. Dotychczas to nie nastąpiło - wyjaśnił Schulz.

Podpisane w lutym 2015 roku porozumienie przewiduje zawieszenie broni, wymianę jeńców, wycofanie ciężkiego sprzętu i broni z linii frontu, a także autonomię dla Donbasu i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosję. Pomimo niewielkich postępów we wschodniej Ukrainie bez przerwy dochodzi do wymiany ognia.

W niedzielę w walkach z prorosyjskimi separatystami zginęło trzech żołnierzy sił rządowych Ukrainy. Do incydentu doszło w strefie przemysłowej miasta Awdijiwka na północ od Doniecka.

Stanowisko Schulza wobec Rosji jest zgodne ze stanowiskiem kanclerz Angeli Merkel. Inni politycy SPD, w tym Frank-Walter Steinmeier, do piątku szef MSZ, oraz obecny minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel sugerowali wcześniej, że sankcje wobec Moskwy można by znosić stopniowo, wraz z częściowymi postępami w realizacji umowy z Mińska.

bEKnToAJ

Zwolennikiem szybkiego zniesienia sankcji jest też premier Bawarii Horst Seehofer. W niedzielę na łamach gazety "Bild am Sonntag", wezwał on do szybkiego zniesienia sankcji i ponownego włączenia jej do grona najbardziej uprzemysłowionych państw świata G8, z którego wykluczono ją trzy lata temu (więcej o tym tutaj)
.

Z Berlina Jacek Lepiarz

bEKnToBe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
ciekawy
5 lata temu
" Rosja jest ważnym partnerem na arenie światowej, jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponującym prawem weta, jest też naszym sąsiadem" To Polski już ma nie być? Korytarz, czy podział wzdłuż Wisły?
Piotr
5 lata temu
Niech zda w końcu maturę :) Mądrala.
Gniot
5 lata temu
Ta lewacka kreatura chce tworzyć "nowy porządek" świata. Uchowaj Boże przed lewactwem!To zawsze kończyło się źle dla ludzi. Hi.ler, sta.in, merkel.wa, holla.d.....
bEKnToBf
Leon Z
5 lata temu
Ten pryszczaty Adolfek bez matury chyba chce zostać nowym furherem... Predyspozycje już ma - arogancja, buta, brak wykształcenia.
jabol
5 lata temu
Szulc ty glabie idz do szkoly pouczyc sie historii.