Notowania

sankcje wobec rosji
29.01.2017 20:25

Schulz zabiera głos w sprawie sankcji wobec Rosji

- Nałożyliśmy na Rosję sankcje po aneksji Krymu. Sankcje będą mogły być zniesione wtedy, gdy Rosja zrealizuje porozumienie mińskie, tak jak sama to zapowiada. Dotychczas to nie nastąpiło - wyjaśnił Schulz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Connect Euranet/CC BY-SA 2.0/flickr)

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zadeklarował w niedzielę gotowość do konstruktywnej współpracy z Rosją, zastrzegając, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Moskwy jest realizacja porozumienia z Mińska w sprawie Ukrainy.

- Rosja jest ważnym partnerem na arenie światowej, jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponującym prawem weta, jest też naszym sąsiadem. Chciałbym konstruktywnie współpracować z Rosją - powiedział Schulz w wywiadzie dla telewizji ZDF.

- Mam wrażenie, że za obecne trudności odpowiedzialność ponosi bardziej rząd Federacji Rosyjskiej niż my - zauważył polityk SPD nominowany przed południem przez zarząd swojej partii na rywala Angeli Merkel w wyborach parlamentarnych 24 września.

- Nałożyliśmy na Rosję sankcje po aneksji Krymu. Sankcje będą mogły być zniesione wtedy, gdy Rosja zrealizuje porozumienie mińskie, tak jak sama to zapowiada. Dotychczas to nie nastąpiło - wyjaśnił Schulz.

Podpisane w lutym 2015 roku porozumienie przewiduje zawieszenie broni, wymianę jeńców, wycofanie ciężkiego sprzętu i broni z linii frontu, a także autonomię dla Donbasu i odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosję. Pomimo niewielkich postępów we wschodniej Ukrainie bez przerwy dochodzi do wymiany ognia.

W niedzielę w walkach z prorosyjskimi separatystami zginęło trzech żołnierzy sił rządowych Ukrainy. Do incydentu doszło w strefie przemysłowej miasta Awdijiwka na północ od Doniecka.

Stanowisko Schulza wobec Rosji jest zgodne ze stanowiskiem kanclerz Angeli Merkel. Inni politycy SPD, w tym Frank-Walter Steinmeier, do piątku szef MSZ, oraz obecny minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel sugerowali wcześniej, że sankcje wobec Moskwy można by znosić stopniowo, wraz z częściowymi postępami w realizacji umowy z Mińska.

Zwolennikiem szybkiego zniesienia sankcji jest też premier Bawarii Horst Seehofer. W niedzielę na łamach gazety "Bild am Sonntag", wezwał on do szybkiego zniesienia sankcji i ponownego włączenia jej do grona najbardziej uprzemysłowionych państw świata G8, z którego wykluczono ją trzy lata temu (więcej o tym tutaj).

Z Berlina Jacek Lepiarz

Tagi: sankcje wobec rosji, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2017

GniotTa lewacka kreatura chce tworzyć "nowy porządek" świata. Uchowaj Boże przed lewactwem!To zawsze kończyło się źle dla ludzi. Hi.ler, sta.in, … Czytaj całość

30-01-2017

PiotrNiech zda w końcu maturę :) Mądrala.

30-01-2017

ciekawy" Rosja jest ważnym partnerem na arenie światowej, jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ dysponującym prawem weta, jest też naszym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)