Notowania

grecja
23.09.2015 07:20

Nowy rząd Grecji. Cakalotos i Cipras - to od ich decyzji będzie zależeć dalsza pomoc Europy

Kluczowe stanowisko ministra finansów obejmie ponownie Euklidis Cakalotos. To on negocjował z kredytodawcami pakiet pomocowy o wartości 86 miliardów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Euklidis Cakalotos i Aleksis Cipras

Znamy już skład nowego greckiego rządu. Kluczowe stanowisko ministra finansów obejmie ponownie Euklidis Cakalotos. To on negocjował z kredytodawcami pakiet pomocowy o wartości 86 miliardów euro.
W Atenach nowy koalicyjny gabinet zostanie zaprzysiężony. Tworzy go skrajnie lewicowa partia Syriza i nacjonalistyczne ugrupowanie Niezależni Grecy. W poniedziałek po raz drugi premierem został przewodniczący Syrizy, Aleksis Cipras.

Choć Aleksis Cipras już w niedzielę, zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów, deklarował, że ma gotowy skład rządu, wczoraj do późnych godzin nocnych trwało obsadzanie stanowisk ministerialnych. Nowy skład niewiele różni się od tego, który wraz z Ciprasem odszedł 20 sierpnia.

Jak twierdzą komentatorzy, wbrew wcześniejszym zapowiedziom o wyborze najlepszych specjalistów zarówno z szeregów Syrizy, jak i spoza niej, ostatecznie premier rozdał teki ministerialne partyjnym kolegom.

Nazwiska niektórych z nich budzą wątpliwości komentatorów, którzy jednocześnie podkreślają, że niezależnie od kompetencji tego rządu, nie może on ponieść klęski, bo wtedy Grecja zapłaci za to wysoką cenę.

Przed nowym gabinetem stoi nie lada zadanie. W ciągu najbliższych tygodni musi on przegłosować w parlamencie wiele radykalnych reform oszczędnościowych. Przedstawiciele Unii już upominają Grecję, że ma jak najszybciej wprowadzić w życie warunki zawartego porozumienia.

Zaraz po zaprzysiężeniu nowego rządu Aleksis Cipras uda się do Brukseli, gdzie na szczycie przywódców państw europejskich dotyczącym migracji, będzie reprezentował zarówno Grecję, jak i Cypr.

Zobacz też: * *Negocjacje z Grekami trwały 17 godzin. Zobacz, na co się zgodziły Ateny

Tagi: grecja, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz