Notowania

ue
21-06-2018 (19:16)

Polska przegrała batalię o pracowników delegowanych. Emmanuel Macron postawił na swoim

Choć Polska i Węgry solidarnie sprzeciwiły się przyjęciu tzw. dyrektywy o pracownikach delegowanych, dyrektywa została zatwierdzona. Tym samym niekorzystne dla polskich firm transportowych przepisy wejdą w życie od 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Kosc / AGENCJA WSCHOD / REPORTER)
Polskie firmy transportowe będa miały powazny problem przez nowe unijne prawo

Choć Polska i Węgry solidarnie sprzeciwiły się przyjęciu tzw. dyrektywy o pracownikach delegowanych, przepisy zostały zatwierdzone. Tym samym niekorzystne dla polskich firm transportowych przepisy wejdą w życie od 2020 r.

W trakcie głosowania, w którym uczestniczyli ministrowie zajmujący się w swoich krajach sprawami społecznymi, przeciwko dyrektywie opowiedzieli się Stanisław Szwed z Polski oraz Katlin Novak z Węgier. To jednak nie wystarczyło do zablokowania przepisów przyjętych pod koniec maja przez Parlament Europejski. Od głosu wstrzymały się Łotwa, Litwa, Chorwacja i Wielka Brytania.

Tym samym od 2020 r. polskie firmy po 12 miesiącach delegowania pracowników do innych państw unijnych, będą musiały zrównać ich pensje z płacami oferowanymi na terenie tego kraju. To przede wszystkim problem dla polskiej branży transportowej, która m.in. dzięki niskim cenom zdołała zdominować wspólnotowy rynek. Dotychczas bowiem wymogiem było wypłacanie przynajmniej płacy minimalnej, ale składki wchodzące w skład pensji można było odprowadzać w kraju pochodzenia. Teraz wszystkie składniki pensji mają być identyczne z tymi wypłacanymi pracownikom lokalnym. Pomysł zmiany przepisów zgłosił jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej Emmanuel Macron. Uzasadniał je walką z „dumpingiem socjalnym” stosowanym przez środkowoeuropejskie państwa.

Szansą na uratowanie polskich firm transportowych są trwające negocjacje nad przyjęciem pakietu transportowego, czyli szczegółowych rozwiązań obejmujących pracę kierowców.

Zobacz też, jak premier Beata Szydło wymieniała publicznie ciosy z prezydentem Francji:

Tagi: ue, pracownicy delegowani, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2018

J.T.Przecież cały czas słyszę że Polacy mają zarabiać (przynajmniej za granicą !!) tyle co miejscowi ? Rozdwojenie jaźni ?? Przecież świadczący usługi za … Czytaj całość

23-06-2018

myszpolskaprzepis wprowadzony przez zachod by zalatwic tansza konkurencje.

23-06-2018

DarWłaśnie dobrze bo ludzie zarobią więcej.

Rozwiń komentarze (435)

Wybrane dla Ciebie