Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przepisy podatkowe Belgii pod lupą Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

Komisja Europejska wszczęła postępowanie.

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker
Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker (European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons)

KE wszczęła postępowanie za przepisy, które umożliwiają niektórym firmom znaczne obniżanie kwoty podatków, jakie płacą one w tym kraju.

Chodzi o stosowanie orzeczenia podatkowego, które pozwala międzynarodowym przedsiębiorstwom w Belgii zmniejszać wymiar podatków przez stosowanie klauzuli _ nadmiernego zysku _, który ma rzekomo wynikać z przynależności do ponadnarodowej grupy.

_ Na tym etapie KE ma wątpliwości, czy ten przepis podatkowy jest zgodny w unijnymi zasadami pomocy państwa, które wykluczają przyznawanie firmom selektywnych korzyści zniekształcających konkurencję na jednolitym rynku _ - uzasadniła w komunikacie KE.

_ Nadmierny zysk _, który może być odpisany od podatku musi być potwierdzony przez belgijską administrację podatkową poprzez specjalne orzeczenie (tax ruling). Możliwość taką mają jednak tylko międzynarodowe grupy, natomiast firmy aktywne tylko w Belgii nie mogą liczyć na podobne traktowanie.

W połowie grudnia KE rozszerzyła śledztwo dotyczące praktyk podatkowych na wszystkie państwa UE. Wcześniej było nim objęte siedem państw członkowskich. W przypadku Belgii Komisja zażądała już w 2013 informacji na temat określonych interpretacji podatkowych.

Gdyby podczas postępowania KE okazało się, że jakaś firma płacąc niższe podatki otrzymała niedozwoloną pomoc publiczną, belgijski rząd będzie zobowiązany do jej odzyskania.

W ostatnich miesiącach 2014 r. Brukselą wstrząsnęły doniesienia na temat wieloletnich, kontrowersyjnych praktyk podatkowych Luksemburga. Stosowano je, gdy premierem tego kraju był Jean-Claude Juncker, obecny szef Komisji Europejskiej. Otwarcie szczegółowego postępowania wyjaśniającego nie przesądza o wyniku dochodzenia; daje ono stronom możliwości przedstawienia uwag.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)