Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zuckerberg nie zapłaci podatku za reklamę na Facebooku. Zrobi to polski przedsiębiorca

13
Podziel się:

Polska firma, która kupi reklamę na Facebooku, musi zapłacić za amerykańskiego giganta 20 procent podatku i nawet nie będzie mogła tego zaliczyć do swoich kosztów podatkowych. Tyczy się do usług Facebooka, ale i tysięcy innych firm.

Koszty 20-proc. podatku za reklamę w praktyce poniesie polska firma
Koszty 20-proc. podatku za reklamę w praktyce poniesie polska firma (AP Photo/Noah Berger)

Polska firma, która kupi reklamę na Facebooku, musi zapłacić za amerykańskiego giganta 20 procent podatku i nawet nie będzie mogła tego zaliczyć do swoich kosztów podatkowych. Tyczy się to usług nie tylko Facebooka, ale i tysięcy innych firm.

Dochody, które osiągają zagraniczne firmy w Polsce, są u nas objęte 20-procentowym podatkiem. Teoretycznie. W rzeczywistości nie zawsze to obowiązuje ze względu na umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Taką umowę zawarła Polska z Irlandią, a to właśnie tam główną siedzibę ma europejski oddział serwisu Zuckerberga.

Facebook może się więc rozliczać na Zielonej Wyspie, choć musi przedstawić polskiemu fiskusowi odpowiedni certyfikat. Ten jest dowodem, że dany podmiot uczciwie rozlicza się w innym kraju. Jeśli jednak taki certyfikat jest wystawiony błędnie - obowiązek podatkowy spada na podatnika, a więc na polską firmę, która wykupiła facebookowe reklamy.

Zobacz także: To pierwsze takie miejsce w Europie. Facebook wybiera Warszawę. Zobacz wideo:

- Z uzyskaniem takiego certyfikatu od Facebooka problemu nie ma. Kłopot w tym, że nie spełnia on wymagań polskiego fiskusa - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Choćby z tego powodu, że jest on kopią, a nie oryginałem, czego mogą żądać polskie urzędy skarbowe.

- W konsekwencji, chcąc dopełnić obowiązków, polska firma musi sama opłacić podatek, który nawet nie będzie zaliczony do jej kosztów podatkowych - czytamy w "DGP". Dotyczy to zresztą nie tylko Facebooka, ale wszystkich firm, które świadczą nad Wisłą usługi, ale nie mają tu swojego zakładu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
KOMENTARZE
(13)
niktwazny
4 lata temu
Gdyby Polskie ministerstwo finansów było bardziej postępowe to nikt by nie płacił podatków a użytkownicy portalu byliby dostarczani w ramach pomocy publicznej za darmo publikatorom reklam
Greg
4 lata temu
[QUOTE] Choćby z tego powodu, że jest on kopią, a nie oryginałem [/QUOTE] ....Jak zwykle duzi czyli FB i Panstwo robia kase a ty płać, płać, płać.......
wd
4 lata temu
lać złodziei z face
Fffff
4 lata temu
Skarbówka to złodzieje, jak ludzie nie wstydzą się tam pracować.
Rafał
4 lata temu
To to jest w końcu podatek od przychodu czy dochodu??? Skąd polski reklamobiorca ma wiedzieć ile Facebook zarobił na reklamie za 200 złotych?? To jakieś bzdety ten artykuł.