Notowania

rosyjskie
23.01.2015 13:24

Rosyjskie embargo. Nie widać negatywnych skutków

Firmom udało się znaleźć inne rynki zbytu, także wewnątrz UE - poinformowała Izba Celna w Białymstoku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Wawok / Reporter)

Na polsko-białoruskiej granicy nie było w 2014. r. widać skutków wprowadzenia przez Rosję embarga na niektóre towary, ruch towarowy spadł nieznacznie. Firmom udało się znaleźć inne rynki zbytu, także wewnątrz UE - poinformowała Izba Celna w Białymstoku.

_ Z tego powodu się cieszymy i nasi przedsiębiorcy też _ - powiedział w piątek dziennikarzom na konferencji prasowej podsumowującej 2014 r. dyrektor białostockiej Izby Celnej Mirosław Sienkiewicz. Zaznaczył, że ruch towarowy z Białorusią spadł w 2014 r. w porównaniu do 2013 r. o 3 proc., podczas, gdy na granicy Ukrainą odnotowano spadek o 20 proc., a z Obwodem Kaliningradzkim o 18 proc.

Sienkiewicz powiedział, że po wprowadzeniu rosyjskiego embarga, np. na największym podlaskim przejściu z Białorusią - w Kuźnicy - ruch ten utrzymał się na niemal niezmienionym, _ porównywalnym _ poziomie co w 2013 r., gdy ruch ten był w ocenie celników _ duży _.

Łącznie podlascy celnicy odprawili w 2014 r. 516 tys. samochodów ciężarowych. _ - Nie było tutaj drastycznego spadku obrotu towarowego. Ten spadek jest obserwowany jeśli chodzi o granicę z Ukrainą (spadek w wywozie towarów z Polski o 20 proc.) i granicę z Rosją w Obwodzie Kaliningradzkim (spadek w wywozie towarów z Polski o 18 proc.) _ - mówił Sienkiewicz. Dodał, że obrót towarowy ma miejsce, zwłaszcza w kierunku Białorusi, _ a Białoruś jest krajem tranzytowym _, funkcjonującym w unii celnej z Rosją i Kazachstanem.

W ocenie celników dane o ruchu towarowym na granicy z Białorusią świadczą o tym, że na tamtym obszarze jest zapotrzebowanie na produkty z Polski, także inne niż te objęte embargiem. _ Obserwujemy, że ten poziom ruchu towarowego na granicy (z Białorusią) nie uległ jakiemuś drastycznemu obniżeniu _ - dodał Sienkiewicz.

Ważnym elementem gospodarki regionu są też mieszkańcy Białorusi, którzy przyjeżdżają na zakupy do województwa podlaskiego. Od tych towarów mogą się ubiegać o zwrot podatku VAT w ramach tzw. systemu TAX FREE. Z danych z tego systemu wynika, że obcokrajowcy, w zdecydowanej większości Białorusini, kupili w Podlaskiem towary na sumę ponad jednego miliarda złotych (ponad 1,2 mln rachunków). Towary o takiej wartości wywieziono na Białoruś przez podlaskie przejścia graniczne.

Dyrektor Izby Celnej w Białymstoku poinformował, że w 2014 r. do budżetu państwa trafiło za pośrednictwem tej izby ponad 3,5 mld zł (głównie wpływy z akcyzy - 3 mld zł), podatku VAT( 260 mln zł) i cła (50 mln zł). Było to o ponad 1 mld zł więcej niż w 2013 r.

_ -To jest oczywiście zasługa podlaskich przedsiębiorców. To jest zasługa ich aktywności. Pomimo różnych problemów, kłopotów związanych z obrotem towarowym, zwłaszcza jeśli chodzi o embargo, które obowiązuje w Rosji na część polskich towarów, podlascy przedsiębiorcy radzą sobie dobrze. Świadczą o tym te dochody, które trafiły do budżetu państwa _ - mówił Sienkiewicz.

Podkreślił, że przedsiębiorcy są elastyczni, umieją się dostosować do zmieniających się uwarunkowań i sytuacji na rynku, np. w momencie wprowadzenia embarga przez Rosję.

_ - Ci przedsiębiorcy poszukują też innych rynków zbytu. Twierdzę, że im się to udaje, jak również szukają miejsca dla swoich produktów w krajach Unii Europejskiej. Te dostawy wewnątrzwspólnotowe są naprawdę znaczne _ - podsumował Sienkiewicz.

Czytaj więcej w Money.pl
Pół miliarda rządowej pomocy dla firm Wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, którzy m.in. na skutek rosyjskich sankcji, ponieśli duże straty.
Przyszłość polskich firm w rękach Chińczyków O tym, że rosyjskie embargo nie musi oznaczać rynkowej stagnacji w handlu mięsem pokazują Niemcy.
Odbicie w gospodarce. Przemysł rośnie o... GUS podał zaskakujące dane o produkcji przemysłowej.
Tagi: rosyjskie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz