Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie manewry wojskowe. Armia Litwy w stanie podwyższonej gotowości

0
Podziel się:

Litewskie Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało, że w ubiegłą sobotę w wodach neutralnych Morza Bałtyckiego zauważono 22 rosyjskie okręty. Towarzyszyły im samoloty bojowe.

Rosyjskie manewry wojskowe. Armia Litwy w stanie podwyższonej gotowości
(Zhou kun qd - Imaginechina/FOTOLINK/East News)
bETHhgCZ

Litewskie siły zbrojne zostały postawione w stan podwyższonej gotowości bojowej - informują litewskie media. Jest to reakcja na rosyjską aktywność wojskową, która wzrosła na lądzie, na morzu i w powietrzu.

Aktualizacja 20:52

_ - Od soboty obserwujemy zwiększoną aktywność sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w obwodzie kaliningradzkim, a także w zachodniej części Federacji Rosyjskiej. W związku z tym zapadła decyzja o podwyższeniu gotowości bojowej w naszych jednostkach wojskowych _ - poinformował naczelnik sztabu litewskiej armii generał brygady Vilmantas Tamoszaitis.

bETHhgDb

Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało, że w ubiegłą sobotę w wodach neutralnych Morza Bałtyckiego zauważono 22 rosyjskie okręty. Towarzyszyły im samoloty bojowe. W niedzielę dyżurne myśliwce biorące udział w misji NATO Baltic Air Policing interweniowały trzykrotnie. Rosyjskie maszyny Tu-95 i Tu-22 nie próbowały nawiązać kontaktu radiowego z NATO-wskimi pilotami.

Generał Tamoszaitis zapewnia, że _ sytuacja na granicy jest pod stałą kontrolą wojskowych _.

Stan podwyższonej gotowości wprowadzono m.in. w jednostkach szybkiego reagowania stworzonych na Litwie przed miesiącem; zgodnie z założeniem osiągają one gotowość w ciągu dwóch do 24 godzin od wystąpienia zagrożenia. W obecnej sytuacji na zagrożenia jednostki powinny reagować jeszcze szybciej.

Podstawę sił szybkiego reagowania stanowią dwa bataliony piechoty (zmotoryzowanej i zmechanizowanej) wraz z pododdziałami inżynieryjnymi i rozpoznawczymi, które niedawno uczestniczyły w międzynarodowej operacji w Afganistanie. Jednostka szybkiego reagowania ma liczyć łącznie około 2500 żołnierzy.

bETHhgDh

Odnosząc się do informacji z Litwy, rzecznik polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej płk Jacek Sońta poinformował wieczorem, że nasz kraj _ nie widzi potrzeby podwyższania gotowości bojowej w wojsku _. _ - W ramach NATO prowadzone są wszelkie działania związane z rozpoznawaniem i reagowaniem na bieżące sytuacje _ - zapewnił.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja sprzeda Rosji okręty desantowe Mimo kryzysu na Ukrainie oraz nacisków Waszyngtonu Francja wywiąże się z kontraktu wartego 1,2 mld euro - napisał _ Le Monde _.
Litwini czują się zagrożeni działaniami Putina Po aneksji Krymu ponad połowa mieszkańców Litwy widzi zagrożenie dla niepodległości kraju - wynika z sondażu.
NATO utworzy szpicę na wschodzie. Dowództwo w Szczecinie? Siły mają być zdolne do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin, zwłaszcza na obrzeżach paktu.
bETHhgDC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)