Notowania

sankcje wobec rosji
29.01.2017 14:45

Premier Bawarii apeluje o zniesienie sankcji wobec Rosji. "Musimy skończyć z myśleniem z XX wieku"

Zdaniem Horsta Seehofera, sankcje wobec Rosji powinny zostać w tym roku zniesione. Rosja powinna zostać ponownie włączona do grona najbardziej uprzemysłowionych państw świata, z którego wykluczono ją po aneksji Krymu w 2014 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Premier Bawarii Horst Seehofer wezwał w niedzielę na łamach gazety "Bild am Sonntag" do szybkiego zniesienia sankcji wobec Rosji i ponownego włączenia jej do grona najbardziej uprzemysłowionych państw świata G8, z którego wykluczono ją trzy lata temu.

- Musimy skończyć z myśleniem w kategoriach bloków rodem z XX wieku. Najważniejsze jest udzielenie wspólnej odpowiedzi na terroryzm, migrację, zmiany klimatu - powiedział Seehofer, dodając, że opowiada się za "polityką opartą na realiach zamiast wymachiwania szabelką".

Jego zdaniem sankcje wobec Rosji powinny zostać w tym roku zniesione. Rosja powinna zostać ponownie włączona do grona najbardziej uprzemysłowionych państw świata, z którego wykluczono ją po aneksji Krymu w 2014 roku. Od tego czasu powrócono do formuły G7 - bez Rosji jako ósmego uczestnika.

Wypowiedź Seehofera jest sprzeczna ze stanowiskiem kanclerz Angeli Merkel, która chce znieść sankcje dopiero po pełnej realizacji porozumienia z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu zbrojnego we wschodniej Ukrainie.

W wywiadzie dla "Bild am Sonntag" Seehofer pochwalił prezydenta USA Donalda Trumpa za szybkie wprowadzanie w życie obietnic wyborczych. - Trump realizuje konsekwentnie i szybko swoje obietnice wyborcze punkt po punkcie. W Niemczech powołalibyśmy najpierw grupę roboczą, potem grupę kontrolną, a na koniec grupę do realizacji zadań - zauważył. Premier Bawarii zastrzegł, że nie wszystkie działania Trumpa uważa za słuszne, jednak nie można jego zdaniem zapominać, że został on wybrany w demokratycznych, wolnych wyborach.

Jeszcze jako prezydent elekt, Donald Trump powiedział w wywiadzie dla "Wall Street Journal", że jest otwarty na zniesienie sankcji wobec Rosji. - Jeśli się porozumiemy i Rosja faktycznie nas wesprze, jeżeli ktoś robi naprawdę wspaniałe rzeczy, dlaczego utrzymywać sankcje? - mówił Trump w połowie stycznia. Wyraził też wtedy gotowość na spotkanie z Putinem w jakiś czas po zaprzysiężeniu (więcej o tym tutaj).

Seehofer stoi na czele bawarskiej CSU - partii, która wraz z CDU i SPD tworzy koalicję rządową Merkel. CDU i CSU tworzą w Bundestagu wspólny klub parlamentarny. Rządząca w Bawarii partia nie po raz pierwszy zaznacza swoją polityczną odrębność od większej partii siostrzanej CDU. W kwestii imigrantów Seehofer wielokrotnie krytykował szefowej rządu.

Tagi: sankcje wobec rosji, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-01-2017

miśRosja i grono najbardziej uprzemysłowionych krajów świata, śmiechu warte, przyjęto ich tam ze względów politycznych a nie gospodarczych. To producent … Czytaj całość

29-01-2017

sama_prawdaPiszę to od ponad 15 lat!!! "Polska zostanie osierocona na arenie międzynarodowej w walce z Rosją." I NIESTETY miałem rację. Co się dzieje? … Czytaj całość

30-01-2017

Tylko pogłębiająca się ......nędza Rosjan może zapewnić światu względny spokój, a samym Rosjanom zmianę myślenia i wymianę ekipy rządzącej...

Rozwiń komentarze (125)