Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Sprzedaż detaliczna w Europie. W kupowaniu jesteśmy wśród najlepszych

8
Podziel się:

Według najnowszych danych Eurostatu Polacy wydają coraz więcej pieniędzy. W zakupowym szale wyprzedziło nas w maju tylko sześć krajów, z czego w dwóch nasi rodacy stanowią już liczącą się siłę konsumencką.

Sprzedaż detaliczna w Europie. W kupowaniu jesteśmy wśród najlepszych
(BRYKCZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS)
bEDPCDOZ

Według najnowszych danych Eurostatu Polacy są w czołówce w wydawaniu pieniędzy w sklepach. W zakupowym szale wyprzedziło nas w maju tylko sześć krajów, z czego w dwóch, nasi rodacy stanowią już liczącą się siłę konsumencką.

Jak podało biuro statystyczne Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna w 28 krajach wspólnoty wzrosła w maju o 2,8 proc. rok do roku. Dobrze sprzedawały się produkty nieżywnościowe (+3,8 proc. w skali całej Unii) oraz paliwa (+3,7 proc.), nieco gorzej żywność (+1,3 proc.).

Są duże różnice, które wskazują zarazem na zmianę poziomu życia w poszczególnych państwach.

bEDPCDPb

I tak w Rumunii sklepy przeżywają istne oblężenie. Po skokowym cięciu podatku VAT konsumenci kupili w maju aż o 13,8 proc. więcej towarów niż rok wcześniej i dynamika powyżej 10 proc. utrzymuje się od początku roku. W kwietniu była nawet 20,4-procentowa.

Niewiele niższe wzrosty zakupów obserwowano w dużo bogatszym Luksemburgu, gdzie sprzedaż skoczyła o 10 proc.

Program 500+ dał o około 1 proc. wyższą sprzedaż

Polska jest w ścisłej czołówce europejskiej. Zajmujemy siódme miejsce z wzrostem sprzedaży o 6,4 proc. w porównaniu z majem 2015 r. Wydaje się, że Program 500+ przyśpieszył tendencję zakupową, choć i przed nim wyglądało to dobrze. Po słabszym marcu, kiedy kupowaliśmy o 5,3 procent więcej niż przed rokiem, kwiecień i maj - to już wzrosty dużo ponad 6 proc. Wygląda na to, że 500+ dołożył około 1 pkt. procentowego do sprzedaży detalicznej w Polsce.

Zaraz przed nami są Wielka Brytania (+6,5 proc.) i Irlandia (+6,7 proc.), czyli... kraje, w których niemałą część zarobionej tam gotówki wydają nasi rodacy.

bEDPCDPh

Sprzedaż detaliczna w Europie (maj, proc. rok do roku)

bEDPCDPC
gospodarka
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
pikuś993
5 lata temu
jeżeli wartość tej konsumpcji jest mierzona wartościowo to wszystko się zgadza bo wszystko idzie w górę ,zgodnie z artykułem "na potęgę"
pawel
5 lata temu
to co się zarobi to się roztwoni to po co zarabiać?
Janusz
5 lata temu
banki płacą lokaty 2,5 % , Giełda wiadomo że nikt pieniędzy nie odzyska .Pozostają tylko dobra konsumpcyjne lub inwestycje deweloperskie .
bEDPCDPD
greg385600
5 lata temu
zbyt często i zbyt dużo wydajemy na bzdety, które tracą na wartości. Potem wymieniamy je na kolejne nowsze bzdety, tracące na wartości. Nadmierna konsumpcja, zadłużanie się (też na bzdety)... By uniknąć kłopotów finansowych potrzebna jest edukacja finansowa. Słyszeliście o książce "Emeyrtura nie jest Ci potrezbna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku, inwestowaniu, ryzyku? Pokazuje praktyczne rozwiązania.
Balują
5 lata temu
No tak, moi sąsiedzi z góry już balują na okrągło. Po prostu kupują więcej wódy. Dostali przecież 500+ na dwoje dzieci Już niedługo urodzi się trzecie. I to jest ta dobra zmiana