Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|

Swoboda w stosowaniu VAT. Unia oddaje władzę państwom

13
Podziel się

To kolejny etap reformy podatkowej Unii ogłoszony przez Komisję Europejską.

Nowe przepisy mogą obowiązywać już od 2022 roku
Nowe przepisy mogą obowiązywać już od 2022 roku (REPORTER)
bDoyXiXp

Obniżoną stawkę podatku VAT na wybrane przez dane państwo dobra i usługi ustalą lokalne rządy, a nie Bruksela. To kolejny etap reformy podatkowej Unii ogłoszony przez Komisję Europejską.

Obecne przepisy mówią o tym, że obniżona stawka podatku VAT może być stosowana jedynie do 18 dóbr i usług z odgórnie ustalonej listy. Dodatkowo wysokość tego pomniejszonego podatku nie może zejść poniżej progu 5 proc. To się ma zmienić od 2022 roku - donosi "Rzeczpospolita".

Wprawdzie standardową stawkę każde państwo będzie musiało stosować na wspólnym poziomie - nie mniejszym niż 15 proc. - ale już kwestie stawek obniżonych Unia odda w ręce państw członkowskich.

bDoyXiXr

Zmienią się również zasady doboru. Zamiast listy dozwolonych produktów i usług będzie lista negatywna. Oznacza to, że poza szczególnymi produktami i usługami (np. alkohol, metale szlachetne, broń, paliwa, tytoń, elektronika, AGD, usługi finansowe czy hazard) stosowanie ulgi będzie dozwolone.

Zobacz także: Morawiecki o uszczelnianiu systemu podatkowego

Jak donosi "Rz", każdy kraj będzie mógł więc dowolnie stosować stawkę zerową, jedną stawkę między 0 a 5 proc., dwie stawki między 5 proc. a standardową (ta w Polsce wynosi 23 proc.) oraz wspólną dla wszystkich członków UE - co najmniej 15-proc. - stawkę standardową.

bDoyXiXx

Aby jednak zapobiec sytuacji, w której kraje będę nadużywać stawki zerowej albo obniżonej, KE zaproponowała, że od 2022 roku średnia stawka ważona nie może być niższa niż 12 proc.

Rozwiązania te mają nie tylko zrównać szanse i uporządkować system podatkowy w UE, ale również dać krajom członkowskim więcej wolności.

Jak pisze "Rz", dzięki temu każdy kraj będzie mógł zmieniać dobór usług i dóbr, które obejmie ulgą, w zależności od priorytetów polityki gospodarczej i społecznej oraz sytuacji budżetowej kraju.

bDoyXiXS
podatki
vat
wiadomości
KOMENTARZE
(13)
Krzysztof
3 lata temu
"Wszys­tko na­leży up­raszczać jak tyl­ko można, ale nie bar­dziej." - Albert Einstein Tak trudno wprowadzić tylko jedną najniższą z możliwych stawkę VAT czyli 15% na wszystko?
Krasawica
3 lata temu
Czyli Francuzi uznali, że skoro nie mogą nas zablokować, to zwalczą naszą konkurencyjność obniżając VAT. I już. PS. Panie redaktorze, nie ma czegoś takiego, jak ,,lokalne rządy" w UE. Są po prostu ,,rządy", ew. ,,rządy krajów członkowskich".
a mogli skórę...
3 lata temu
Stawkę 23% dali nam ludzie jak bogowie. :))) Klapy w orderach im daliśmy.
bDoyXiXT
Ehh
3 lata temu
Zamiast te 500zl powinien być VAT 0% na produkty dla dzieci! Ubrania, jedzenie itp!
JK
3 lata temu
Łaskawy Pan okazał litość i da szczyptę wyboru swoim lennikom. Mogą ściągać podatki od swoich niewolników swobodniej pod warunkiem że ściągną nie mniej niż 12%.