Notowania

podatki
19-01-2018 (10:18)

Swoboda w stosowaniu VAT. Unia oddaje władzę państwom

To kolejny etap reformy podatkowej Unii ogłoszony przez Komisję Europejską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Nowe przepisy mogą obowiązywać już od 2022 roku

Obniżoną stawkę podatku VAT na wybrane przez dane państwo dobra i usługi ustalą lokalne rządy, a nie Bruksela. To kolejny etap reformy podatkowej Unii ogłoszony przez Komisję Europejską.

Obecne przepisy mówią o tym, że obniżona stawka podatku VAT może być stosowana jedynie do 18 dóbr i usług z odgórnie ustalonej listy. Dodatkowo wysokość tego pomniejszonego podatku nie może zejść poniżej progu 5 proc. To się ma zmienić od 2022 roku - donosi "Rzeczpospolita".

Wprawdzie standardową stawkę każde państwo będzie musiało stosować na wspólnym poziomie - nie mniejszym niż 15 proc. - ale już kwestie stawek obniżonych Unia odda w ręce państw członkowskich.

Zmienią się również zasady doboru. Zamiast listy dozwolonych produktów i usług będzie lista negatywna. Oznacza to, że poza szczególnymi produktami i usługami (np. alkohol, metale szlachetne, broń, paliwa, tytoń, elektronika, AGD, usługi finansowe czy hazard) stosowanie ulgi będzie dozwolone.

Morawiecki o uszczelnianiu systemu podatkowego

Jak donosi "Rz", każdy kraj będzie mógł więc dowolnie stosować stawkę zerową, jedną stawkę między 0 a 5 proc., dwie stawki między 5 proc. a standardową (ta w Polsce wynosi 23 proc.) oraz wspólną dla wszystkich członków UE - co najmniej 15-proc. - stawkę standardową.

Aby jednak zapobiec sytuacji, w której kraje będę nadużywać stawki zerowej albo obniżonej, KE zaproponowała, że od 2022 roku średnia stawka ważona nie może być niższa niż 12 proc.

Rozwiązania te mają nie tylko zrównać szanse i uporządkować system podatkowy w UE, ale również dać krajom członkowskim więcej wolności.

Jak pisze "Rz", dzięki temu każdy kraj będzie mógł zmieniać dobór usług i dóbr, które obejmie ulgą, w zależności od priorytetów polityki gospodarczej i społecznej oraz sytuacji budżetowej kraju.

Tagi: podatki, vat, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2018

EhhZamiast te 500zl powinien być VAT 0% na produkty dla dzieci! Ubrania, jedzenie itp!

19-01-2018

KrasawicaCzyli Francuzi uznali, że skoro nie mogą nas zablokować, to zwalczą naszą konkurencyjność obniżając VAT. I już. PS. Panie redaktorze, nie ma czegoś … Czytaj całość

19-01-2018

MarekDziałania PIS - U przynoszą pierwsze pozytywnie rezultaty !!!

Rozwiń komentarze (13)