Notowania

węgierski bank narodowy
01.03.2016 15:50

Węgierski Bank Narodowy zyskał nowe uprawnienia. Zatwierdził je parlament

Bank będzie mógł ograniczać publiczny dostępu do danych na temat należących do niego spółek, jeśli w danym przypadku ważniejsze jest chronienie interesów jego polityki monetarnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
Gmach parlamentu w Budapeszcie.

Parlament Węgier uchwalił we wtorek ustawę zezwalającą Węgierskiemu Bankowi Narodowemu na ograniczanie publicznego dostępu do danych na temat należących do niego spółek, jeśli w danym przypadku ważniejsze jest chronienie interesów jego polityki monetarnej.

Bank Narodowy jest między innymi właścicielem większościowego pakietu akcji giełdy w Budapeszcie.

W opublikowanym w poniedziałek liście do komisji ustawodawczej parlamentu szef Państwowego Urzędu Ochrony Danych Attila Peterfalvi napisał, że niektóre postanowienia proponowanej ustawy naruszają wyrażoną w konstytucji zasadę, iż dane dotyczące funduszy publicznych i majątku państwowego powinny być dostępne dla ogółu.

Parlament podniósł również we wtorek miesięczną pensję gubernatora Węgierskiego Banku Narodowego do 5 mln forintów (70 tys. złotych), a pensje jego zastępców i członków ustalającej politykę pieniężną Rady Monetarnej do odpowiednio 90 i 60 proc. tej kwoty. Pobory gubernatora mogły być do tej pory najwyżej 10 razy większe niż przeciętna płaca, wynosząca obecnie około 250 tys. forintów.

Zobacz także: Prezydencki projekt pomocy dla frankowiczów. 700 tys. odzyskanych mieszkań czy gigantyczne problemy banków

Tagi: węgierski bank narodowy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz