Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Grecji. MFW gotów kontynuować wspieranie Grecji, oczekuje rozmów

0
Podziel się:

- Jest wiele zaległości do nadrobienia - zaznacza jednak szefowa MFW Christine Lagarde.

Wybory w Grecji. MFW gotów kontynuować wspieranie Grecji, oczekuje rozmów
(Międzynarodowy Fundusz Walutowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotów kontynuować wspieranie Grecji i oczekuje rozmów z nowym rządem tego kraju - zapewniła w poniedziałek szefowa MFW Christine Lagarde (na zdjęciu).

Wcześniej tego dnia Lagarde powiedziała francuskiej gazecie _ Le Monde _, że teraz MFW nasili dialog z Atenami. _ - Jest wiele zaległości do nadrobienia _ - zaakcentowała, wzywając Greków do podjęcia niezbędnych reform strukturalnych. Wskazała na konieczność zreformowania zwłaszcza aparatu państwowego, systemu podatkowego i sądownictwa.

Niedzielne wybory parlamentarne w Grecji wygrała populistyczna lewicowa SYRIZA. Jej przywódca Aleksis Cipras został w poniedziałek zaprzysiężony jako premier. Cipras zapowiada renegocjację rygorystycznych warunków, na jakich Grecja otrzymała pomoc międzynarodową, ratującą kraj przed bankructwem.

W wypowiedzi dla _ Le Monde _ Lagarde powściągliwie ustosunkowała się do kwestii ewentualnej redukcji greckiego zadłużenia. Powiedziała, że są _ różne hipotezy _, które trzeba przedyskutować z Atenami i z krajami europejskimi. Zarazem wskazała w tym kontekście na konieczność przestrzegania reguł strefy euro. _ - Nie można tworzyć specjalnych kategorii dla tego czy innego kraju _ - powiedziała.

Z końcem lutego wygasa program pomocowy dla Grecji, w ramach którego Ateny mają jeszcze otrzymać 1,8 mld euro. Aby zapewnić sobie to finansowanie, nowe władze będą musiały wystąpić z wnioskiem o przedłużenie programu oraz dokończyć negocjacje z trojką, czyli przedstawicielami Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)