Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

UOKiK bierze się za adwokatów i radców. "Niepokojące skargi"

30
Podziel się:

UOKiK bierze pod lupę kancelarie adwokackie i radcowskie. Dostaje "niepokojące sygnały" mówiące o nadużyciach. Chodzi o umowy z klientami, którzy mają kredyty w obcej walucie, ubezpieczenia w funduszach kapitałowych czy obligacje GetBack'u.

UOKiK bierze się za adwokatów i radców. "Niepokojące skargi"
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wobec kancelarii prawnych (East News)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające wobec 15 kancelarii adwokackich i radcowskich. Urząd dostaje "niepokojące sygnały o nieprawidłowościach na rynku świadczenia usług pomocy prawnej".

Owe niepokojące skargi dotyczą m.in. braku możliwości oszacowania wynagrodzenia kancelarii czy zastrzegania na jej rzecz całości uzyskanych na rzecz konsumenta korzyści.

Głównym celem postępowania jest zweryfikowanie warunków, na jakich klienci zawierają umowy z kancelariami. Mowa o osobach, które mają kredyty walutowe (np. frankowicze), ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym lub też obligacje korporacyjne spółki GetBack.

Zobacz także: mBank webinar: Jak w 48 h zacząć sprzedawać przez internet?

"Problemem mogą być niejasne zasady ustalania wynagrodzenia i brak określenia maksymalnego pułapu kosztów, co może utrudniać oszacowanie ceny podejmowanych działań. Wątpliwości budzi także zastrzeganie na rzecz kancelarii całości uzyskanych w imieniu konsumenta korzyści, gdy sąd unieważni lub 'odfrankuje' umowę kredytową" - czytamy w komunikacie UOKiK

"Ponadto kancelarie mogą wyłączać swoją odpowiedzialność za to, że konsument nie dostarczy dokumentów. Nawet, gdy kancelaria nie zwróciła się z taką prośbą i ograniczają ją jedynie do wysokości posiadanej polisy. Co więcej, kredytobiorców może obejmować nawet 10-letnia klauzula poufności" - dodano.

- W szczególności chcemy ustalić, czy umowy mogą zawierać klauzule niedozwolone lub naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Nie ulega wątpliwości, że kancelarie są profesjonalnymi podmiotami, świadczącymi pomoc prawną w trudnych bataliach sądowych z bankami, gdzie w grę wchodzą wysokie kwoty. Kancelarie nie mogą jednak wykorzystywać swojej pozycji względem konsumentów - powiedział Chróstny.

- Od profesjonalistów mamy prawo wymagać profesjonalnego działania tak, aby na pierwszym miejscu zawsze stał interes klienta kancelarii, nie zaś jej samej – dodał prezes UOKiK.

Postępowanie wyjaśniające, którym objęto 15 kancelarii z całej Polski, zostało wszczęte 20 lipca.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, jeżeli materiał zgromadzony w toku postępowania wyjaśniającego wzbudzi zastrzeżenia, prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub stosowania klauzul niedozwolonych.

W toku jest również postępowanie w podobnej sprawie dotyczące kancelarii odszkodowawczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Tony
2 lata temu
A co z niepokojący doniesieniami o działalności Ziobry? Warto byłoby to też uregulować.
rewizor
3 lata temu
Może Chróstny prześwietli działalność finansową kk!!!!
Franz
4 lata temu
I bardzo dobrze, należy dokładnie prześwietlić działalność tych cwaniaczków transferujących ogromne łapówy pomiędzy uczestnikami postępowań a sędziami (99,89% przypadków). Nie ma uczciwej papugi w 99,98% w Polsce.
Pacjent po ko...
4 lata temu
Jacek najoszczędniejszy.
To już było
4 lata temu
Darmowa pomoc prawna prowadzi do likwidacji wielu kancelarii prawnych. Jest to efektem przymilania się polityków nie tylko do najuboższej części społeczeństwa. W zasadzie taką pomoc może uzyskać każdy i ten biedny, i ten, którego na nią stać. Oprócz darmowej pomocy prawnej zaproponujcie darmową usługę u fryzjera, szewca czy poradę w prywatnym gabinecie lekarskim.. A na końcu każdemu według zasług i potrzeb.
...
Następna strona