Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
24.08.2020 12:33

Estoński CIT. Kościński: możliwe rozszerzenie

Zwolnienie z podatku w razie inwestycji kapitału dla firm rozliczających się z CIT-u właśnie weszło w fazę testów. Minister finansów Tadeusz Kościński nie wyklucza rozszerzenia programu nawet o duże firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Estoński CIT. Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada rozszerzenie programu (Fot: PAP/Adam Warżawa, Adam War¿awa)

- Estoński CIT, który będzie obowiązywał w Polsce już od 2021 r., ma charakter pilotażowy. Obecnie trwają jego konsultacje. Jesteśmy otwarci na dialog z biznesem i nie wykluczamy poszerzenia zakresu warunków poprzez poluzowanie niektórych warunków - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

- Chcemy na początku nauczyć się, jak to będzie działało w naszej gospodarce, ale wcale nie wykluczamy, że te różne parametry będą rozluźniane, żeby coraz więcej firm mogło wejść w ten system, nawet te duże firmy. To jest cały czas pilotaż, cały czas rozmawiamy - podkreślił Kościński.

Estoński CIT to forsowane przez rząd rozwiązanie dla firm rozliczających się podatkiem CIT. Dzięki niemu nie płaciłyby one podatku, gdy inwestują swoje zyski. Dopiero przy ich wypłacie trzeba by było podzielić się z państwem.

Money To się Liczy - bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych

Ostatnio okazało się, że z rozwiązania skorzysta mniej podmiotów niż pierwotnie zakładano. Wszystko przez zbyt dużą liczbę warunków przyznania ulgi.

Jak wcześniej informowało Ministerstwo Finansów, ustawa ma wejść w życie w styczniu 2021 r.

"Ustawa włącza do polskiego systemu podatkowego nowy, proinwestycyjny system opodatkowania, zwany estońskim CIT. Biorąc pod uwagę konieczność przygotowania się przedsiębiorców do nadchodzących zmian w prawie, już teraz chcemy im dać możliwość zapoznania się ze wstępną propozycją przepisów wraz z komentarzami wprowadzającymi" - czytamy w komunikacie resortu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, estoński cit, ulga, rząd, ministerstwo finansów, tadeusz kościński, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-08-2020

Ali BabaPrzejdzie jeszcze przez parę biurek. Każde dorzuci swoje obostrzenia i tak się skończy ta historia. Przewiduję, że dojdzie więcej obostrzeń niż więcej … Czytaj całość

24-08-2020

JoannaJak widać rząd nie zwalnia tempa, w zależności od potrzeb przedsiębiorców rozszerzają programy wsparcia.

24-08-2020

JaśkoTe komentarze to w głównej mierze z Ministerstwa Finansów pochodzą. Polska jest i będzie biednym państwem, bo rząd jest chciwy. Po co te wszystkie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)