Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Estoński CIT. Kościński: możliwe rozszerzenie

8
Podziel się:

Zwolnienie z podatku w razie inwestycji kapitału dla firm rozliczających się z CIT-u właśnie weszło w fazę testów. Minister finansów Tadeusz Kościński nie wyklucza rozszerzenia programu nawet o duże firmy.

Estoński CIT. Kościński: możliwe rozszerzenie
Estoński CIT. Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiada rozszerzenie programu (PAP, PAP/Adam Warżawa, Adam War¿awa)

- Estoński CIT, który będzie obowiązywał w Polsce już od 2021 r., ma charakter pilotażowy. Obecnie trwają jego konsultacje. Jesteśmy otwarci na dialog z biznesem i nie wykluczamy poszerzenia zakresu warunków poprzez poluzowanie niektórych warunków - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

- Chcemy na początku nauczyć się, jak to będzie działało w naszej gospodarce, ale wcale nie wykluczamy, że te różne parametry będą rozluźniane, żeby coraz więcej firm mogło wejść w ten system, nawet te duże firmy. To jest cały czas pilotaż, cały czas rozmawiamy - podkreślił Kościński.

Estoński CIT to forsowane przez rząd rozwiązanie dla firm rozliczających się podatkiem CIT. Dzięki niemu nie płaciłyby one podatku, gdy inwestują swoje zyski. Dopiero przy ich wypłacie trzeba by było podzielić się z państwem.

Zobacz także: Money To się Liczy - bezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych

Ostatnio okazało się, że z rozwiązania skorzysta mniej podmiotów niż pierwotnie zakładano. Wszystko przez zbyt dużą liczbę warunków przyznania ulgi.

Jak wcześniej informowało Ministerstwo Finansów, ustawa ma wejść w życie w styczniu 2021 r.

"Ustawa włącza do polskiego systemu podatkowego nowy, proinwestycyjny system opodatkowania, zwany estońskim CIT. Biorąc pod uwagę konieczność przygotowania się przedsiębiorców do nadchodzących zmian w prawie, już teraz chcemy im dać możliwość zapoznania się ze wstępną propozycją przepisów wraz z komentarzami wprowadzającymi" - czytamy w komunikacie resortu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
maniek
4 lata temu
Rząd PiS jest najlepszym rządem od początku Polski. Dba o Polskie firmy. Obniża im podatki, daje ulgi, zwolnienia, pomaga w rozwijaniu biznesu.
Jaśko
4 lata temu
Te komentarze to w głównej mierze z Ministerstwa Finansów pochodzą. Polska jest i będzie biednym państwem, bo rząd jest chciwy. Po co te wszystkie durne pomysły na kolejne MegaUstawy które i tak finalnie będą do niczego. Może na początek zostawicie ludziom więcej pieniędzy i podnieście kwotę wolną od podatku. W czym problem !!!!!!!?????
Anna10
4 lata temu
Dobrze, że rząd na bieżąco reaguje na potrzeby firm, widać że pomoc w ramach tarczy lub estońskiego Citu jest dopasowana do wszystkich.
Joanna
4 lata temu
Jak widać rząd nie zwalnia tempa, w zależności od potrzeb przedsiębiorców rozszerzają programy wsparcia.
Anonim
4 lata temu
To rozwiązanie daje możliwość nie płacenia podatku, przy inwestycjach, to wielkie możliwości dla firm zwłaszcza teraz w dobie kryzysu. Rząd dobrze to przemyślał.