Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

UOKiK sprawdza piece. Zakwestionował ponad 7 tys. aukcji

69
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy sprzedawane w Polsce kotły na paliwo stałe są dobrze oznaczone i czy spełniają normy. Kontroluje m.in. aukcje na popularnych portalach internetowych.

UOKiK sprawdza piece. Zakwestionował ponad 7 tys. aukcji
UOKiK kontroluje piece. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Jak podaje UOKiK, z powodu wzrostu cen oleju opałowego i gazu kotły na paliwo stałe stają się coraz popularniejsze.

Kontrole urzędników mają wyeliminować z rynku piece, które nie spełniają norm emisyjnych i przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.

- Przez cały 2020 rok inspektorzy IH kontrolowali w sklepach m.in. rzetelność informowania konsumentów oraz spełnienie wymogów prawnych w dokumentacji technicznej, deklaracji zgodności, oznakowaniu CE, a także etykietach energetycznych kotłów na paliwo stałe. Laboratoryjnie zbadaliśmy prawie 50 modeli. Weryfikowaliśmy również oferty zamieszczane w internecie, usuwając tysiące z nich, które dotyczyły kotłów niespełniających wymagań – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Zobacz także: Kopciuchy pod kontrolą. Producent odda pieniądze i zdemontuje

Kontrole objęły w sumie 658 modeli kotłów, z czego laboratoryjnie zbadano 48. 284 modeli miało wady formalne (np. oznakowanie i dokumentacja), a 12 okazało się nie spełniać obowiązujących poziomów emisji szkodliwych substancji.

Jedno badanie przeprowadzono ponownie i uznano ten model za zgodny.

Do tej pory urzędnicy sprawdzili 37 954 aukcje kotłów sprzedawanych na popularnych platformach (m.in. Allegro.pl, OLX.pl, sprzedajemy.pl, lento.pl, gumtree.pl, gratka.pl).

7 223 produkty nie spełniały wymagań. Większość aukcji usunięto, niektóre poprawiono.

Jak informuje UOKiK, przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
ziober
3 lata temu
"przedsiębiorca odpowiedzialny za sprzedaż kotła niespełniającego wymagań może zostać zobowiązany do jego odkupienia i demontażu". Szkoda, ze nie mogę tak zrobić z programem Windows, który po zkupie ciągle się wiesza i ma pełno dziur do załatania. Kupuje program i ma działać. Szkoda, ze tak nie kozaczy UOKiK z dużymi firmami...
Tjk
3 lata temu
Najważniejsze w tym jest: Z POWODU ROSNĄCYCH CEN OLEJU I GAZU... Polaków po prostu nie stać na ekologię, co z tego że dostaniesz dopłatę do wymiany pieca jak cię na gaz nie stać?
ZK590
3 lata temu
leczyć przyczynę a nie skutek Przyczyna to CENA i coraz to wyższa cena gazu i energii elektrycznej.
ZK590
3 lata temu
odpowiednia pieczątka na fakturze z kwotą15 tys. zdecyduje, że ogrzewanie brudnym zasiarczonym węglem jest ekologiczne.
Edi
3 lata temu
Ciekawe kiedy będą sprawdzać ile mąki jest w chlebie a w mące o ile set procent jest przekroczona norma chwastoksu dawny randab bardzo rakotwórczy środek czy w mięsie antybiotyki i hormony wzrostu no ale tu nikt nie zarobi a ludzie im bardziej schorowani tym lepiej a wracając do piecy to chodzi o zwiększone zapotrzebowanie na amerykański gaz
...
Następna strona