Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Upał w pracy. Państwowa Inspekcja Pracy otrzymała 150 skarg od pracowników

30
Podziel się:

Do połowy czerwca wpłynęło 150 skarg do Państwowej Inspekcji Pracy od pracowników w związku z upałami. Dotyczą one głównie braku zimnych napojów w miejscu pracy i wysokiej temperatury.

Upał w pracy - PIP otrzymała 150 skarg od pracowników
Upał w pracy - PIP otrzymała 150 skarg od pracowników (iStock.com)

Jak informowaliśmy na łamach Wirtualnej Polski i money.pl, przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi temperatury adekwatnej do rodzaju wykonywanej pracy.

Podczas upałów do obowiązków pracodawców należy także zapewnienie pracownikom stałego dostępu do zimnych napojów. Przepis ma zastosowanie na otwartej przestrzeni przy temperaturze przekraczającej 25 st. C. lub w biurze, czy w zamkniętym zakładzie pracy przy temperaturze wyższej niż 28 st. C.

To właśnie brak zimnych napojów i wysoka temperatura w miejscu pracy są powodem skarg zgłaszanych do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Zobacz także: Zobacz: Jakich produktów nie spożywać w upał?

Tylko do 18 czerwca do PIP wpłynęło 150 skarg od pracowników związanych z upałami. Wśród nich 106 dotyczyło nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów, 44 - niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy - podaje PAP.

Skargi dotyczące naruszania praw pracowniczych mogą być zgłaszane m.in. za pomocy formularza "e-skargi". Inspektor pracy jest zobowiązany do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający wyrazi na to pisemną zgodę.

Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w pomieszczeniu, czy na otwartej powierzchni, napoje powinny być dostępne dla pracowników przez całą zmianę roboczą. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. złotych - informuje PAP.

Przepisy BHP i kodeks pracy nie określają jednak górnej granicy temperatury w biurze, czy na zakładzie pracy, po której przekroczeniu pracownicy mogą odmówić wykonywania pracy, decyzja należy więc do pracodawcy.

Wyjątkiem są pracownicy młodociani między 16 a 18 rokiem życia oraz chorujący. Młodociani pracownicy mogą odmówić przyjścia do pracy, gdy temperatura przekracza normy. Zapewnia im to rozporządzenie ministra pracy. Natomiast osoby np. chorujące na serce bądź u których upał może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, mogą powołać się na przepisy Kodeksu pracy - Art. 210 § 1.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Tom
5 lata temu
Kochacie grać słowami, robicie zamieszanie tylko. Piszcie wprost. Gdzie w przepisach jest mowa o zimnych napojach?
Warszawa
5 lata temu
JAK TO PRYWACIARZ WODĘ SOBIE KUP, PENSJE POD STOŁEM, URLOP TYLKO ZIMA........ KTO TO TAKI POLSKI CLEBODAWCA ZLODZIEJ
???
5 lata temu
A jak to powinno byc w szkołach, w klasach z dziećmi. Czy tylko panu derektorowi i sekretarce nalezy sie butelka wody i wiatrak? Smutne ale prawdziwe.
LH
5 lata temu
🤔 Ciekaw jestem skutku tych skarg do PIP-y. 🙄🥺 Czy polska PIP-a zareaguje i zdyscyplinuje pracodawców? Stosownymi karami, świadczeniami dla pracowników pozbawionych należnych działań.
Mastif
5 lata temu
Ej no serio dajcie spokój z tym błędem bo to z lekka chamskie
...
Następna strona